Parenje kunića

Ma znam ..kazu 15 dana da ih ne diram nista dok sami ne pocnu da izlaze i tako :)) Tek cu tu bit na muke, tu su a nesmijem ih gledat aaaaaaaaaa........ :zli: razumite me prvi mi je put...samo se nadam da ce sve biti uredu i bez problema to mi je najbitnije
 
Ja moje gledam 7 dana nakon okota nikad prije sta znam moze se desiti kao sto petar kaze da ih napusti tako mi se jednom desilo kod jedne zecice da ih je napustali odnosno udavila jer sam ih svaki cas gledao to mi je tad bilo prvi put da mi se zecica okoti pa sam bio radoznao.Veliki pozzz
 
mish je napisao(la):
Ma znam ..kazu 15 dana da ih ne diram nista dok sami ne pocnu da izlaze i tako :)) Tek cu tu bit na muke, tu su a nesmijem ih gledat aaaaaaaaaa........ :zli: razumite me prvi mi je put...samo se nadam da ce sve biti uredu i bez problema to mi je najbitnije
Moraš sa ženkom uspostaviti prijateljski odnos,da navikne na tebe i tvoj miris,tad ćeš moći dirati mlade kad god poželiš.Neke ženke su ljute na sve oko sebe kad imaju mlade pa nasrću na ruku kao da te želi ugristi,kod takvih ženki je najbolje da ih makneš iz kaveza dok pregledavaš male,kod mirnijih ženki dovoljno je nečim pregraditi ulaz u kotilicu,a imam jednu koja se sama odmakne u suprotni kut kaveza i pravi se da negleda dok ja diram mlade.

dino@
aj zamisli;ljeto ,temperatura + 36 st.C,ženka se okoti a ti 7 dana nepregledaš gnjezdo!?Ili si možda negdje čuo da će ženka sama izvaditi uginulo mlado iz gnjezda,neće,to što je mrtvo van gnjezda i umrlo je van gnjezda a ono što je umrlo pri okotnji trunut će među ostalima u gnjezdu i pretvoriti se u đubre.
Gnjezdo se obavezno pregledava prvi dan a kako se to radi pisano je već puno puta
 
Tačno tako,ja moje pregledavam drugi dan nakon koćenja,to je zakon!Jednostavno,to se mora uraditi zbog toga što kunićar mora imati uvid u stanje legla!
 
Sve zavisi od zenke do zenke , kako ih naucis , ja sam sa mojim u odlicnom onosu uvijek bio ,svaku sam podigao od malena pa naviknu i dolaze kod mene kada se pojavim , isto sam imao srece svaka je izbacivala uginulo mlado pred vrata kaveza tako da sam odma odstranjivao. zimi nije toliki problem sa mrtvim u gnijezdu ljeti zna da bude katastrofa , mada i mali uglavnom sami skrajnu mrtvo ili ga gurkanjem pokriju dlakom , ljeti skoro da i nisu pokriveni dlakom jer je vrucina pa samo pogledas da vidis jeli sve u redu .
Ako je zenka uplasena i bjezi, skriva se u kotilicu nebi preporucio da se mladi diraju niti gledaju jer ce ih jednostavno ostaviti od straha kada osjeti strani miris na njima , postoje fore kako i kod takvih zenki da se provjeri leglo ali to pocetnicima nebi savjetovao dok ne steknu iskustva , po meni najbolje je trenutno ostaviti mlade par dana ( nema vrucina pa oko 3- 5 dana nije problem) pa onda samo malo nekom letvicom razmaknuti dlaku i vidjeti jeli sve u redu sa mladim , i ne dirati ih dok ne pocnu da izlaze iz gnijezda ( bolje je strpiti se 15 dana nego izgubiti leglo i cekati na nove mlade 2 mjeseca )
naravno svako mora imati uvid u leglo , ali bez iskustva najbolje je pazljivo postupati .
 
Mali mogu i da ne izlaze iz gnjezda do cca 18 dana,
boban78 -kad malima mjenjaš stelju?
Ja im mjenjam 14 -ti dan od okotnje i ne bi preporučio da se to odgađa.Vratiš im šaku suhe stelje na novu. :ppozdrav:
 
Ma necu se ja mnogo igrati sa tim jer ova zenka je promijenila kavez i dosta je preplasena,tj bila do skoro sad se vec polako opusta ali nisam siguran da ce se nesto previse opustiti do tad ..Ja cu gledati da ih sto manje diram gledam cackam i uznemiravam ...
 
Ma ja ih diram posle jednog dana , imao sam uvijek trpeljive zenke ali prvo mazim zenku da mi ruka upije miris , da ne rizikujem , i tada samo pomjerim dlaku da vidim jeli sve u redu , diram ih oko 7-10 dana kada malo odlakave a cim imaju fino krzno da nije neki problem promijenim sjeno i slamu , nesto dlake vratim ako nije uprljana , inace i zenka i mladi izgrizu slamu tako a ne osatne mnogo ... ne pratim striktno kada treba mijenjati slamu ali uvijek imam uvid u stanje.
zavisi od broja mladih i kako napreduju ponekog i zenka izvuce vani od 7 dana dok sisa pa se olobodi prije i evo ga sa 10- dana da ispita sta tu ima :)
 
da li moze neko da mi pomogne? zecica mi nema teranje vise od mesec dana,skinuo sam joj kilazu misleci da je to problem ali opet nista
ima li neko resenje?
 
Dans uvece da naranim kunice vidim da mi se jedna zenka koja se okotila pre petnajstak dana cudno ponasa sve skakuce po kavezu i pravi neke kerefeke a ja daj da vidim kako stoje stvari, inace sam racunao da je parim ovih dana, kad ona ko ruza lepa crvena. Turim je kod muzjaka ne da se namestila boli glava. Deran odradio caskom dvaput onako posteno a sad ona mirna ko bubica u kavezu.
 
Alexa, ima vishe nacina. Trebalo bi da je stavis da bude par dana sa jos jednom zenkom u kavezu da joj se probude hormoni. Preporucuje se i pershun i pshenica. Ja licno preferiram klice od zitarica.Naravno svaki dan pokusavati dok ne uspe. Moze da ti se desi da je i posle kochenja nemozes lako uparivati- onda najbolji savet je lonac, jer takve zenke mogu mnogo vremena da ti oduzmu. Kao i kod ljudi i zena, neke jedinke jednostavno nisu zainteresovane za reprodukciju i samim tim ih treba odstraniti !!!!!
 
Jedna kaliforniska zecica mi se okotila i na 3-4 dan trazila je da se pari ali nisam je pustio,e sad zanima me nakon koliko dana od prva potraznja da se pari mogu opet da je sparim??
Kad ce ona opet da potrazi da se pari?
Nadam se da ste me razumeli :/
 
Nazad
Vrh