Pšenica 2023-2024.

Moje neko mišljenje (nemora da sam u pravu), sve te fleke, ožiljci,osušeni listovi (donji, išarani gornji)) su posledica nedostatka padavina a samim tim i hraniva pošto od tih tobož prihrana nije palo 10-15lit po m2 što je nedovoljno da se spusti azot u zonu korena a i transformiše u pristupačne oblike a i hladnoće i mrazevi su kumovali ponaročito ko je malo požurio sa prskanjem (početkom marta pa mraz).Ja od bolesti sam video jedino malo pepelnice gde je bujnije žito mada i ona je stala i primetio sam malo vaši i matoru lemu koja sad polaže jaja.Kolegu szupunski sam pitao šta misli koja je bolest na njegovoj pšenici na šta je on odgovorio da misli da je lisna rđa a ja mislim da je to ispoljavanje stresa usled gore navedenih uslova mada možda i grešim, uglavnom dobro nam se nepiše, pšenica ubrzava procese razvića (fenofaze) nebili donela neki rod tojest opstanak (produžetak svoje vrste) i sve više će početi da odbaciva sekundarne izdanke da bi produžila svoju vrstu ako se u međuvremenu ne desi neko čudo u vidu kiše ali no.
 
Kod nas se okrenula situacija, na gornjim zemljama gde je bila bolja psenica sad je losija u odnosu na donje zemlje, sve u korist vlage i sastava zemljisa. Trenutno kod nas fali 20-30 litara kise da “popravi” stanje


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dobri ste ako vam fali samo 20-30 litara. Ovde ladno može 200 litara da padne i da posle fali još.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Daleko od toga da je dobro, ali imali smo jednu infuziju od 7-8l
c3c8acbea0ec96ce7c49a6d2d1556740.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
au ala je nalepilo na tockove, nisi mogao pomeriti za dan ili dva? koja je to prksalica, 600l? kako je nosi 560?
 
Са оваквим развојем ситуације са временом, да ли уопште има смисла сада користити регулатор раста? Да ли може да се направи негативан ефекат?

Никада нисам користио, наручио сам био Medax Top. Звао сам људе из BASF-а, они кажу да употребим минималну дозу. @mixer87kac ти то користиш, да ли ћеш и ове године?
 
Са оваквим развојем ситуације са временом, да ли уопште има смисла сада користити регулатор раста? Да ли може да се направи негативан ефекат?

Никада нисам користио, наручио сам био Medax Top. Звао сам људе из BASF-а, они кажу да употребим минималну дозу. @mixer87kac ти то користиш, да ли ћеш и ове године?
Kazu da mu je uloga da pravi jaci koren, i lakse prebrodi susu.
 
@Milos88_ prskalica je miostandard 660l, za 560 igračka...
Inače baš sam se razočarao u pšenicu. Sve bilo super dok nisam danas ušao u parcele.
Sa puta izgleda ok, međutim kada se uđe u njivu tek se vide posledice suše.
Pšenica je počela poprilično da se suši. Aako se obistini prognoza još 15 dana bez valjane kiše sa 30 stepeni, ćao....
Slika sa puta:
cb92158a055fdc2e08fdf948c1143707.jpg


A unutra:
66db1162ae9cd2765e4e0dce30f94cc1.jpg

1905270f88ebe47c5f5602c187c4d384.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
@caco ista je takva i moja, danas je obisao, sva podgorela dole...sto kazes sa lenije izgleda lepo, kad sam usao, poprilicno razocaranje....ne znam samo cemu sam se i nadao uopste, ali eto povuce coveka valjda ta nada uvek...a od kise ni k
jos nesto, kazes igracka, mislis da bi mogao 800l da nosi punu?? Imam isti kao ti traktor zato pitam
 
Odradio prvi tretman pšenice.
Gde ima manje divljeg ovsa išao je Sekator i Furore, gde ga ima dosta išao sam sa Husar star.
Fungicid Duet Turbo i insekticid Grom.

c4CbQmJ.jpeg

kPjsXRD.jpeg

xAOF5Wb.jpeg

6VhsWKc.jpeg

XXGbTC9.jpeg

BlPLRwy.jpeg

EE9J18w.jpeg

ywVwWUI.jpeg


Imam jednu parcelu gde mi se u središnjem delu njive već treću godinu za redom javlja isti problem. Isto je ovako bilo pre dve godine kad je bila pšenica, prošle godine je bio kukuruz koji je isto u ovom delu zastajao sa rastom i ostao mali. Ove godine opet problem. Na 100 metara od ove parcele mi je druga njiva, godinama na njih dve uvek sejem iste kulture, i sa istim sredstvima prskam, na njoj nema problema.

z9bolqD.jpeg

tmL5A8i.jpeg
 
Sa kojom dozom si išao duet turbo
Odradio prvi tretman pšenice.
Gde ima manje divljeg ovsa išao je Sekator i Furore, gde ga ima dosta išao sam sa Husar star.
Fungicid Duet Turbo i insekticid Grom.

c4CbQmJ.jpeg

kPjsXRD.jpeg

xAOF5Wb.jpeg

6VhsWKc.jpeg

XXGbTC9.jpeg

BlPLRwy.jpeg

EE9J18w.jpeg

ywVwWUI.jpeg


Imam jednu parcelu gde mi se u središnjem delu njive već treću godinu za redom javlja isti problem. Isto je ovako bilo pre dve godine kad je bila pšenica, prošle godine je bio kukuruz koji je isto u ovom delu zastajao sa rastom i ostao mali. Ove godine opet problem. Na 100 metara od ove parcele mi je druga njiva, godinama na njih dve uvek sejem iste kulture, i sa istim sredstvima prskam, na njoj nema pr
 
Nazad
Vrh