Pšenica 2022-2023

Kod mene i u mom kraju je presudilo previše kiše, nije bitno da li su rađeni svi tretmani ili nijedan mala su odstupanja. Prošle godine u sušnoj godini prosek bio uz jedan tretman pšenice 7t po hektaru, obe godine uz 3 tretmana i jednu prihranu na proleće 3t.
 
Ovrseno zito prosle nedelje sorte KWS Ultim, Apilco, Asterion i Basilio. Prinos od 6t do 7,3t/ha hektolitar od 74 do 80 neki prosek 6,5t/ha nije bilo neke preterane razlike medju sortama. Predusev je sve suncokret, baceno predsetveno 250kg/ha Euronatura P26, radjene dve prihrane azotom, dve zasitite od bolesti. Naopako je krenulo od setve, rano sam spremio pocetkom oktobra da bih posle skidao kukuruze i ako nisam planirao da sejem pre 20.10. Posejao u suvo 24, 25 i 26.10 a nazalost kisa nije pala od pocetka oktobra do 15.11. Nicanje bilo u decembru, da nije bilo blage zime da izbokori koliko toliko verovatno bi prinos bio manji. Smesno je sto dugo nije bilo kise da nikne uopste a posle ga je voda davila, tako da kad se sabere sa tih par njiva gde se zadrzala voda sigurno 40-50a nije imalo skoro nista da se ovrse. Na srecu zakup nije veci od 100e/ha pa sam povratio ulozeno. Vise srece dogodine.
 
Eno gore spisak šta je sve radjeno pa treba izračunati

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Avenue procena šac metodom 5,5 t/ha, hektolitar verovatno loš s obzirom na izgled zrna. Računato na 70 kg/hl x zapremina. Setva 15.11., jedan tretman, celog proleća u dobrom delu površine u vodi, nije imala simptome bolesti, ali je bila retka i niska u delovima gde je davila voda. Greška je što sam samo malo povećao setvenu normu, trebalo je gušće, nicala je dugo i sporo i nije se izbokorila. Još su je miševi dobro načeli po ivicama njive. To je ona niska pšenica za koju sam pisao da mislim da je kombajn ne može pokupiti.
Apilco, 6 t/ha, ista agrotehnika kao Avenue, isto jedan tretman, davljena na oko 30% parcele, setva 20.10. Imala je mnogo fuzarium-a, mnogo više od Avenije, greška je što nisam odradio tretman u cvetanju. I zakasnelo to jedino prskanje kad je trava već bila viša od pšenice. Ali kvalitet zrna bolji od Avenije.
Ovo su za moj kraj rekordni prinosi ove godine a i inače. Ja jedini u selu prskam fungicidom, a za regulator verovatno niko nije čuo.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
efc843be2bffd05945a0c9dfff871954.jpg
ab149b342bae2abad4328bbf05a5aa56.jpg

56bb944b987d9b9394459e9cea12e3ba.jpg
 
Sve je tu negde. Ne znam kako bih se opredelio...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Код на је готова пшеница пре недељак дана...
Просек 32 метера по кј, никад гори од 2010.
Шта је све утицало није више ни битно, катастрофа је свакако, а о коначној цени од 20 динара, не би много трошио речи...
 
A kakav ti je bio prosek 17te kad smo nadrljali od viroze?
Ja sam i tad nažalost imao samo jednu parcelu,i baš ona je nadrljala,dali 15 ili 17 meteri po kj,zaboravih već...
 
Колико је било прошле године ако је ово најмање од 2010? Не знам тачно јер се трудим да заборавим али прошле године није било више од 2200 по јутру просек. И сад сам имао на једној њиви можда 1800, не знам тачно јер нисам само то мерио а на другој 3900+. Све исто урађено.
 
Nazad
Vrh