Pšenica 2021-2022

Znači Caco da rezimiramo:
1. Što kasnija setva
2. Bez djubriva
3. Isključovo skidanje ZMAJ kombajnom 😎
Cek je l' to vazi i za ozime kulture ? Ja sam razumeo da je samo za kukuruz/suncokret..
Jer, sva tri uslova sam ispunio u nekoj psenici sejanoj 4.1.2022. i nije mi se nesto dobro pokazalo.. Imao sam i sejanu 18.11. sa samo 300 kg KAN-a od djubriva, tu sam verovatno zajebao sto sam nadjubrio pa pogorela.. 😅
 
Znači Caco da rezimiramo:
1. Što kasnija setva
2. Bez djubriva
3. Isključovo skidanje ZMAJ kombajnom
I to obavezno zmaj 780!
@milan11 ozime kultura treba pogotovo što kasnije sejati, tamo u februaru, martu najbolje. Tako uštediš na đubrivu jesenjem i par prskanja.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Sad si poceo da se zezas i na svoj racun, to se postuje.. :D
Ne ide mi u prilog da pisem ovo jer je puka slucajnost i uradili smo tako jer nas je komplet korona poj**ala, ali ta psenica sejana 4.1. je dobila samo 300kg/h KANa u prolece i bacila oko 5.5 t/h, sto mi je jedan od boljih prinosa ove godine..
 
Bez za......je, ove godine ću kasno sejati pšenicu. Zbog cikada i viroze, pošto sam ove godine poprilično imao štete.
Seme sam već tretirao gaučom ali ko zna, ovako mi sigurnije.
Zavisno od vremenskih uslova, ali mislim da pre kraja oktobra/početka novembra neću sejati.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nema toga koji ne prosipa, ko kaže drugačije laže...
Problem je ove godine sto na svakom klasu je bilo barem 3,4 štura nenalivena zrna i to komBjn izbaci i oni kasnije niknu i izgleda kao da je kombajn rasuo puno....al to je prije do njive, i same psenice ove susne godine,nego do kombajnera......jer kod svih je tako,pa nemoguce da vise nitko nezna podesiti kombajn......moj je stariji kombajn bez ikakvih senzora i sve se rucno stima, kao i na z142....i bas si dam truda oko podesavanja da bude u milimetar i gledam rasip.....samo to šturo zrno, sto ga vjetar izbaci
 
Tako je, također svi dobro štitimo pšenice i kombajniramo je dok dodje vlaga na standard, ali realno slame su žilave i zelene i neki kombajni ju ne isteraju do kraja kako god štelaš, naravno ne svaku, ali ima i toga,i njoj kao i tritikalu treba ipak malo da otpusti zrno. Ista situacija je i kod nas, stari, novi, leksioni, dajčevi, novi case, john deere, iza svih se zeleni...
 
Ja sam juče prošao pored moje dve strnjike, lepo trava krece posle kiše, a bile kao ogledala pre 20 dana, morace totalisanje. Psenica jos nije nikla tu.
 
A koliko je onda ovde prosuto?
f87362c86562b088dac5ddcb3fe5f01f.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jedanom liku su pre nekoliko godina rekli da mu je strnjika nikla kao da je posejano. Kaže on njima, meni je rodilo 5,5 tona po jutru, da je prosuto kao da je posejano to je onda 100-tinak kila po jutru. A to znači da je rastur oko 2% što uopšte nije puno...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Jedanom liku su pre nekoliko godina rekli da mu je strnjika nikla kao da je posejano. Kaže on njima, meni je rodilo 5,5 tona po jutru, da je prosuto kao da je posejano to je onda 100-tinak kila po jutru. A to znači da je rastur oko 2% što uopšte nije puno...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
Stariji covek, sad vec pokojni, bivsi kombjaner mi je pricao da kad su stigli Dj.dj kombajni ‘84 i ‘86 (zeleni i crveni) u to vreme je bila norma kao “dozvoljan” rastur 2%.
 
Na Lexionu je standard do 1% posle toga pisti i prijavljuje nedozvoljen rastur. Za svaku kulturu se posebno podesava rastur, to jest osetljivost. Moze kombaj da trci po njivi i da se kombajner hvali, al na kraju Wembli.
 
Nazad
Vrh