Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nama je takođe na prezentaciji rečeno, da je žutilo posledica ranije setve i previše bujne pšenice.
 
Bilo je to zutilo i 2012 kad je u martu bilo onog mraza pa se to kasnije sve povuklo i nisje se odrazilo na prinos.
 
Ja sam danas uradio trecu prihranu psenice, ukupno 350kg/ha UREA, ostaje jos tri folijarne i pesticidi kad bude vreme za to.
 
Neko seje zato sto mora,nema neki izbor zbog kvaliteta zemlje,licno ja volim da radim zito i jos nisam nagazio sa njim,isto kao i ostale kulture sto bolje masine i prinos raste.
 
Ne mogu da ne primetim da ste se previse opustili u poljoprivrednim poslovima, covek sutra u 11 skida ogled kukuruza a vi jos kosite psenicu
8z2vr4.jpg
 
ajmo ozbiljno, pšenica još nije ureom prihranita, generelno nam je zemlja solidna sa rezervom dušika. bacao bih oko 25. 26. ureu jer tada javlja jaki minus, kada bacati kan po vama? ODMAH pola od predvidjene količine (inače bacamo svih 100 kila po jutru odmah ali ovo nam se nije još desilo da tako kasno ureu bacamo) ili čekati ipak tamo 6. 7. 8. datum pa onda baciti kan?
 
Ja se nesto mislim da sledece nedelje, kad bude dobar minus, idem sa 150 kg/kj AN-a. Posle kazu da ce opet kisa, pa kad ce se onda moci uci u njive?
 
ajmo ozbiljno, pšenica još nije ureom prihranita, generelno nam je zemlja solidna sa rezervom dušika. bacao bih oko 25. 26. ureu jer tada javlja jaki minus, kada bacati kan po vama? ODMAH pola od predvidjene količine (inače bacamo svih 100 kila po jutru odmah ali ovo nam se nije još desilo da tako kasno ureu bacamo) ili čekati ipak tamo 6. 7. 8. datum pa onda baciti kan?

Drugu kasnije,pogotovo sto je KAN,ne vidim onda svrhu dva puta prihrana ako rasturas u tako kratkom roku.
Ja drugu idem kada krene intezivno u vlatanje,kraj Marta pocetak Aprila,sa tipovanjem pred neku kisu,SAN oko 200kg/h.
 
Da vratimo malo ozbiljniji ton temi. Naša ulaganja u 10 kj pšenice ove godine do sada su oko 200.000 dinara. Uradjena je i prihrana. Ne računam cenu zakupa.
 
Da vratimo malo ozbiljniji ton temi. Naša ulaganja u 10 kj pšenice ove godine do sada su oko 200.000 dinara. Uradjena je i prihrana. Ne računam cenu zakupa.

Jesi li u ulaganja ubrojio sve osim cijene zakupa (amortizaciju i troškove održavanja strojeva, svoj rad i pomoć ukućana, potrošeno gorivo itd) ili samo ono što si morao platiti živim novcem? Ako si uračunao sve, uz troškove do prodaje uroda, možda se prinosom >6t/ha i pokriješ, a ako nisi uračunao prije navedeno, onda je po meni poslovanje ???. Možda sam u krivu, a možda i nisam?
 
Drugu kasnije,pogotovo sto je KAN,ne vidim onda svrhu dva puta prihrana ako rasturas u tako kratkom roku.
Ja drugu idem kada krene intezivno u vlatanje,kraj Marta pocetak Aprila,sa tipovanjem pred neku kisu,SAN oko 200kg/h.

a tu se i ja nećkam ono što me brine je sljedeće (i zašto sam mislio možda ići urea i kan skupa ili par dana razlike). znači javlja ovaj minus jaki tu će urea biti pobacana do 1.3. 2.3. najkasnije ako Bog da. e sad šta ako otopli npr već tamo 10.3. i krene vegetacija a ja u njivu ne mogu ići da bacam kan ili nejavlja kišu. hoće li ta ureua kroz tih 10 dana uspjeti djelovati da biljka išta povuče dušika ako dnevna temperatura npr bude 10-11 stupnjeva preko dana nekoliko sati? eto zbog toga sam se nećko hoću li kan ili ne. ista stvar i na uljanoj repici
 
Jesi li u ulaganja ubrojio sve osim cijene zakupa (amortizaciju i troškove održavanja strojeva, svoj rad i pomoć ukućana, potrošeno gorivo itd) ili samo ono što si morao platiti živim novcem? Ako si uračunao sve, uz troškove do prodaje uroda, možda se prinosom >6t/ha i pokriješ, a ako nisi uračunao prije navedeno, onda je po meni poslovanje ???. Možda sam u krivu, a možda i nisam?
U principu sve su usluge plaćene, osim djubrenja. Tako da su oni uračunali amortizaciju u cenu svoje usluge. Djubrenje sam računao 1000 dinara po ha. S obzirom da to odradimo ja i ćale za dva do tri sata, sa sve pripremom i prevozom, mislim da 5.700 dinara za naš rad i gorivo nije puno.
 
Pretpostavljam da si do sada utrošio oko 3/4 ukupnih ulaganja. Dakle ukupna bi ne bi trebala premašiti 250 000.
Da zaradiš cca 25% (cca 500 eura), trebao bi uz cijenu pšenice od 13 din/kg dobiti barem 24 tone pšenice (6t/ha). Ako ne bude neke veće nevolje (nevrijeme ili bolesti), vjerujem da ćeš uspjeti dobiti i nešto veći prinos. Želim ti da imaš što veći prinos i da cijena pšenice bude viša od navedene.
 
Ciljani prinos na ova ulaganja nam je minimalno 40 tona na ovu površinu. Kombajniranje nam je ostalo još kao najveća stavka. Što se cene tiče, očekujemo da će se kvalitet ove godine isplatiti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh