Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To niko nemože da potvrdi 100% tačno kakav će biti jul i avgust u narednim godinama...Stručnjaci kažu da nema globalnog zagrevanja i da je bilo ovako toplo nekad i tamo 1800 i neke...:osmeh:
 
Ili je i tad krenulo otopljenje kao i ovih godina pa malo zalutao taj ledeni breg.
Tu mi teoriju izneo jedan malo ludji rodjak, kaze da se nista ne jedim i da je sve ovo dobro. :cool:
 
Nije tačno...Toliko su ljuljali brod da je došlo do debalansa i tad je udario u ledeni breg...I popucali su nitne i ušla voda...
 
Ovde su mnogi kukali na lose psenice ove god. A sad hoce i dalje da je seju a neki i povecavaju. I vidim i dalje se ide na ove strane sorte. A od januara krece uredba ili sta vec da ce se 2018 psenica placati po kvalitetu a ne kao do sad. Ja cu ove godine mozda sejati psenicu. Sve zavisi da li uspeti da instaliram sistem za zalivanje. I ako budem sejao onda cu definitivno Zvezdanu. Ostalo me vise ne interesuje.
 
Kuka se normalno jel ne ide ništa kako treba...Ja kad bi mogao na sve površine bi sejao svake godine samo kukuruz...ali nemogu moramo poštovati neki plodored,mada možda ću i probati na nekim parcelama pa šta bude...:ppozdrav:
 
Pa znam Kris. U ovoj zemlji nista nije dobro a kamoli savrseno. Osim na tv gde sve cveta. Istina je da psenica mora zbog plodoreda. Ali moze i ostale kulture da se menjaju. A i jecmovi su ove godine dali bolji rod od psenice.
 
Psenicu sejem najvise iz razloga sto ne ide kukuruz u monokulturi,idem jednu trecinu psenice i dve trecine kukuruz,tako da svake godine imam jednu trecinu kukuruz na kukuruz,suncokret kod nas niko ne seje,a soja moze samo u jednom delu polja,ostala zemlja nije za soju,a i dosta je korova po nasim njivama ....
 
Ja cu na jesen od 10 do 15ha psenice, sve zavisi od suncokreta, svidja mi se kako na smolnici izgleda u odnosu na kukuruz u ovoj susi a i mozda pronadjem neku opciju da zamenim negde za suncokretovu sacmu ako budu neki ok uslovi pa bih onda malo vise posejao njega a smanjio psenicu ali otom potom. Od sorti psenice najverovatnije Sobred veci deo jer sam ostavio moje seme, a ostatak videcemo kad izadju sa ponudama. Ali gledacu da posejem Anapurnu i mozda neku KWS sortu.
 
Zašto do 1. 09.Ako ova suša nastavi nećeš uspeti da spremiš za setvu.
 
Kod nas standard. Sve se deli na odprilike jednaka tri dela (pšenica, soja, kukuruz). Poštuje se plodored, a i nije sad da imamo nečeg na 80 % površine pa se desi da baš to pukne sledeće godine, onda možemo da idemo u očin... Ovako se to nekako kompenzuje...
 
Na jednoj parceli sam imao napad zicara na kukuruz,a planiram da po skidanju kukuruza posejem psenicu na toj parceli.Da li treba zemljiste tretirati sa nekim insekticidom pre setve ili se moze ici odmah sa setvom?
 
Pogresno je sa upaljačem, bolje sto bolje istarupirati. Sto su sitniji ostaci kukurzovine to je manja verovatnoca da nesto prezivi u njoj.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh