Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Imalo je zarazu pre prskanja.Biće to u redu.Nije poenta tretirati i preterivati sa fungicidima.Treba i prirodni tokovi da odrade svoj posao.
 
I ja se čuo sa stručnjakom iz PSS i kaže da preterano prskamo pšenice i da podležemo pritisku kompanija koje nas bombarduju sa hemijom i neophodnošću da se mora prskati.Kad sam mu rekao da sam pre 4 nedelje prskao Falkonom,pitao me -a zašto?
Sad čovek nije više pametan.Vidim da se neki spremaju ovih dana i drugi tretman fungicidom,pre trećeg prskanja protiv fuzarioze.Stručnjaci,kojim verujem i koji ne zavise od prodaje hemije,samo se čude i sležu ramenima,a mi kupujemo prskamo,plaćamo i trpimo.
Možda smo i sami krivi za ovu navalu hemije.
 
Obično ide još što šta u prskalicu pored fungicida i može da bude da se nešto nesviđa pšenici u tom momentu od tih špecija(regulator rasta,herbicid za korove,insekticid,neka folijarna prihrana,itd.),pogotovo ako su još pod nekim stresom.

Danas oduvao pšenice sa Poluxom (insekticid) 0,33 lit./ha. Utisak...hmmm...malo su zimus poranili stručnjaci sa rekordnim prinosima kada su na sva zvona vikali kako su u dobrom stanju...da se ne lažemo ima svakakvih...od lošeg do odličnog...:ppozdrav:
 
U pravu je kris..ima losih,mogu da potvrdim sa svojih parcela...neke su zadovoljavajuce a neke bas lose al ne i katastrofalne..nisam dokucio sta je razlog..
 
U pravu je kris..ima losih,mogu da potvrdim sa svojih parcela...neke su zadovoljavajuce a neke bas lose al ne i katastrofalne..nisam dokucio sta je razlog..

Kod nas sofru bas lose izgleda zbog bolesti, razbolio se dosta rano iako su tretmani isli 5.-11. Aprila, al dzabe, kraljica je poprilicno zdrava, kolega kaze da mu je ingenio jako zdrav normalno svi idemo u prvu zastitu i sada smo zastavicu odradili. Al sofru je bas po brku dobila.... sad cemo vidit sta vaga kaze. Nego jel ingenio jako visoko natjera? Tko je imao ingenio i sofru da cujem jer kod nas je poljeganje problem... bacio sam 80-90 kila uree i 55 kana po jutru oko 28.2. I nisam radi suse bacio 2. Prihranu a neke njive mi se cine da su dobile tu drugu prihranu da bi polegle a ja se bojao da ce biti gladno
 
Nisam imao problem sa poleganjem Ingenia dok sam ga sejao.Izbačen je iz setvene strukture zbog toga što je jako svilen pa se dešavalo da neće u kombajn a i zbog toga što mu je klas nekako ne dovršen.Ne znam kako je kod drugih ali je uvek imao nedovoljno popunjen klas na vrhu bez obzira na vreme setve.
 
Modern do sada se dobro drzi, na drugoj njivi gde je visa pozicija vec pati....mnogo fali vode a ovaj april pretopao
Danas odradjen vec drugi fungicidni tretman jer septorije ima samo tako....

xoqz46.jpg


2ytwwo2.jpg


Modern,Solehio, Nikol veoma lepo izgledaju, Anapurna ce biti izbacena sa njiva

Kise nema pa nema sve mi se cini da od prognoziranih rekorda nece biti ni "R"
 
I meni se cini da se pojavila... Sa cime radis drugi tretman?

Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Ja odradio drugi tretman sa presingom i to samo na sofru....definitivno bas kilava psenica,ubi je septoria.
Ns ilina je imala udar bolesti pre 15 dana samo takav dok se ns simonida , balaton i solehio drze odlicno za sada.
 
Ko je sejao prosle godine Modern jel hoce da polegne i kakva je sto se tice bolesti ?? Ja iskreno ne bih radio 3 tretmana vidim listovi su modro zeleni nema vidljivih znakova.
I Faustus mi deluje dosta dobro, videcemo kakav je on posto je nov na trzistu.
Jeste pala kisa pre nedelju pa je to drzi ali kako su jake temp brzo ce to ispariti.
 
Ja odradio drugi tretman sa presingom i to samo na sofru....definitivno bas kilava psenica,ubi je septoria.
Ns ilina je imala udar bolesti pre 15 dana samo takav dok se ns simonida , balaton i solehio drze odlicno za sada.

Potvrdjujem za sofru, u zadnje 3 godine se to nije desavalo u nasem ataru na njoj.... doduse cak mislim da osim septorie ima ona naznaka da je nekakav stres dozivila. Mozda kombinacija regulatira rasta i bolesti neznam.....
 
Avenu i sofru krenuli u klasanje,razmisljao da oko prvog odradim drugi tretman od bolesti,jer je prvi bio oko desetog aprila,ali izgleda da ce zastita u glasu biti druga i poslednja za ovu godinu... inace i avenue i sofru su mi na losijim parcelama pa se ne nadam nekom prinosu za rekord ako bude oko 5t bicu zadovoljan...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh