Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
krajem oktobra mozda ne secam se bas,ovo mi je njiva iza drugog dvorista .
 
3d1ba37b0c186e0c25953730a184d9cd.jpg


Послато са GT-I9500 уз помоћ Тапатока
 
Prekinuli juce sa prihranjivanjem,padao jak sneg i poceo da nam rastapa ureu u rasipacu

Послато са GT-I9500 уз помоћ Тапатока
 
Nije rano,urea ima dejstvo 5-6meseci. Ja uvek bacam u sneg,jer tad je njena iskoriscenost 100 %
Druga stvar,kod nas kad se otopi sneg,u vecinu parcela mozemo da udjemo tek u martu-aprilu. A do tad bi psenica mogla da gladuje.
Ja ne gledam na to da li je januar ili februar,posto razlike nema,a svakako idem sa An-om jos jednu prihranu.

Послато са GT-I9500 уз помоћ Тапатока
 
Milovane, kakve prinose ostvarujes sa tako ranom prvom prehranom? Predhodnih par godina koji su bili rezultati ako nije tajna?
 
Prosle godine(2016) ingenio 4300-5000kg
Zvezdana(4000-4500)

Послато са GT-I9500 уз помоћ Тапатока

- - - - - - - - - -

Nemoj da ste smesni,nista se ne gubi ako bacite ureu 2-3 nedelje ranije. Drugo je,kad se ne radi korekcija sa An u prolece,a ovako moze samo plus da bude.
 
Molio bi ovde stručnjake da mi objasne, šta je to mineralizacija Uree?

Za volatizaciju sam čuo i znam šta je, a za mineralizaciju sam čuo al zemljišta, a Uree nikako...
 
Juce 30. decembra sam video coveka kako seje psenicu. Praticemo i postavljacu slike s vremena na vreme kada nikne na prolece. Bas me interesuje sta ce od toga biti. On kaze da je vec sejao i u februaru i bio dobar prinos. E sad sta je kome dobar prinos?


To sam vec napisao ranije. Jedne godine (2009) smo psenicu posejali 29. januara. Ako se secate te godine sredinom februara bilo mraza, a i snega, i to mnogo. Prinos je bio prosecan. Cuo sam i mizernije price i situacije, ali to smo mi radili, pa da napisem to - kao sto su ljudi napisali u mlekari :osmeh:

Milovane, ti si isprljao sve prikolice :haha:
 
Molio bi ovde stručnjake da mi objasne, šta je to mineralizacija Uree?

Za volatizaciju sam čuo i znam šta je, a za mineralizaciju sam čuo al zemljišta, a Uree nikako...

Urea je u amidnom obliku i da bi bila pristupacna biljakama potrebno je da se pretvori u amonijacni oblik, pa nitrifikacijom u oksidativne- nitrate i nitrite oblike. Taj proces se zove Amonifikacija (mineralizacija), proces obavljaju mikroorganizmi, bakterije, glive... Kao sto znas za mineralizaciju zemljista, gde isti ti mikroorganizmi vrse proces razgradnje uginulih biljaka i zivotinja i tako "proizvode" azot, tako i razgradjuju razlicite oblike azota u one oblike pristupacne biljkama i taj proces se isto zove mineralizacija. Posto na temperaturama ispod 7 stepeni mikroorganizmi nisu aktivni, ne vrsi se ni razlaganje, nego azot recimo iz uree ostaje u amidnom obliku, obliku koji se veoma lako se krece u zemljistu i vremenom se ispira u dublje slojeve. Koliko? Recimo u proseku 15cm mesecno, naravno varira u zavisnosti od kolicine padavina.

P.S. nisam nikako strucnjak, ali nadam se da sam objasnio.:ppozdrav:


 
Poslednja izmena:
Hvala mcbaycow, ovo nisam znao čuo sam za taj izraz ali niko mi nije objasnio.Kolega Shale, ja potpisujem javno da ne znam sve a to što znam nikad neću biti ironičan pred nekim ko to ne zna. Scio me nihil scire = Znam da ništa ne znam. Pozdrav i poštovanje.

- - - - - - - - - -

Pitao bi kolege da li rade analizu zemljišta pre prihrane? I koliko kg/kj idu sa prihranom?
 
bez analize bih isao sa 100kg/kj uree polovina februara, i sa 100 do 120kg bilo cega posle 30ak dana (san, an, kan, as...), mada ja licno ne idem tako, ali to je sto bi rekli po ps-u.
 
Ja planiram 150-200kg/ha uree kad se ukazu vremenske prilike kraj januara-pocetak februara I kasnije u martu 150kg/ha AN-a. Mada bi svakako bilo dobro kad bih odradio analizu
 
Ja ne koristim zadnjih godina Ureju u psenici! Pocetkom Marta prva tura od 150 kg/kj ( 260 kg/ha) AN-a
i druga tura 100 kg/kj (175kg/ha) pocetkom Aprila isto AN-a!
 
Urea je u amidnom obliku i da bi bila pristupacna biljakama potrebno je da se pretvori u amonijacni oblik, pa nitrifikacijom u oksidativne- nitrate i nitrite oblike. Taj proces se zove Amonifikacija (mineralizacija), proces obavljaju mikroorganizmi, bakterije, glive... Kao sto znas za mineralizaciju zemljista, gde isti ti mikroorganizmi vrse proces razgradnje uginulih biljaka i zivotinja i tako "proizvode" azot, tako i razgradjuju razlicite oblike azota u one oblike pristupacne biljkama i taj proces se isto zove mineralizacija. Posto na temperaturama ispod 7 stepeni mikroorganizmi nisu aktivni, ne vrsi se ni razlaganje, nego azot recimo iz uree ostaje u amidnom obliku, obliku koji se veoma lako se krece u zemljistu i vremenom se ispira u dublje slojeve. Koliko? Recimo u proseku 15cm mesecno, naravno varira u zavisnosti od kolicine padavina.

P.S. nisam nikako strucnjak, ali nadam se da sam objasnio.:ppozdrav:



Ako se ja dobro sećam Agrohemije, mislim da nigde nismo učili da je Mineralizacija i Amonifikacija isto, doduše mozda i grešim, ali ovde se mnogo što šta piše, pa teško da čovek može da ostane imun na gluposti...
P.S. naravno da znam kako se Azot iz kog đubriva razlaže, a koliko će taj proces dugo da traje zavisi od mnogih faktora...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh