Pšenica 2013/2014

Sve zavisi Ciro s cim se radi i kakva je struktura zemljista,gde je zemljiste lako ili peskovito tu ode teska tanjiraca 15-20cm i tu se moze reci da nema nikakve razlike izmedju pluga i tanjirace,sve ispod 15cm dubine cim nastupi susniji period oseti psenica itekako,prosle godine sam jedini u mom kraju orao za psenicu na prolece je bio jedan izuzetno susan period skoro mesec dana bez padavina dok su druge psenice pozutele i krenule sa zrenjem pre vremena,moje psenice su bile jos uvek zelene i u jako dobroj kondiciji.Inace sejao sam i sa tanjiracom vise puta ali ipak je plug iz mog ugla bolje resenje.:ppozdrav:
 
Ja sam jednom samo tanjirao deo gde sam sejao psenicu a ostalo poorano.U zetvi sam razresio sve dileme sta mi je isplativije,a to je oranje.
Postoje tipovi zemljista gde oranje nemoze da se spremi kvalitetno za setvu psenice i ljudi koji imaju takvu zemlju i ne razmisljaju o oranju,tako da je to jako diskutabilno sta je bolje.
 
@Mindjusar
Jbt,ti si stvarno retko pametan covek,treba te cuvati i jos tu neke clanove foruma da vas rusi ne ukradu.

Nit' sam tvrdio,nit' sam nekog ubedjivao,samo sam neko nase licno zapazanja izneo ovde koja su u nasem ataru....

Pa zato su ga i vratili, nikako da vrate Slobupatrolu, samo nam on jos fali ovde.Ali nema coveka i sta ces........................:haha:
 
Kris80 da resimo tvoje brige!

Isto imam psenicu koji je bolestan do guse(zuti se od rdje), sorta Komarom ili Galus, dobio seme od drugara i nije znao tacno koja, Imam i tanjirani suncokret i orani kukuruz , imam gde radim zemlju prvu godinu (tamo je naj losije hteo da izorem mada sam na kraju ostavio), i na svom kukuruzu na oranom ovde je mnogo lepsi ali i zemlja u dobroj kondiciji,
Druga sorta Balaton nigde ni trnke bolesti dal orano kuk. ili tanjirano suncokret oba semena su sa"tavana" svugde ista agrotehnika na jesen baceno 140kg 3x16 ili 110 kg MAP , prihrana SAN 150+100 kg/ jutro i fungicidi Falcon ili Bamber +folijarno....
Nista se ne sekiram vaga ce da pokaze svoje....:ppozdrav:
 
Juče kod komšije pšenica izbacuje klas.Jao lepa i po meni jaka pšnica.Mislim da je sorta simonda.Ima tritikala koji su skroz izklasali.Kažu da od viđenja klasa do žetve u normalnim usovima ima 45 dana.E sad videćemo kako će biti.
 
Kroka;
Ja sam i na 6-oj klasi imao sedam tona psenice. Naravno, kad je godina super.
Ispostujem kompletnu agrotehniku. Zemlja je uglavnom 5-a i 6-a klasa, i prosek mi se hvata oko 5.5 tona po hektaru.
Ne znam kakva je to zemlja da ti uz sva ta ulaganja imas tri do cetiri tone. To je totalno neisplativo.
 
Kroka;
Ja sam i na 6-oj klasi imao sedam tona psenice. Naravno, kad je godina super.
Ispostujem kompletnu agrotehniku. Zemlja je uglavnom 5-a i 6-a klasa, i prosek mi se hvata oko 5.5 tona po hektaru.
Ne znam kakva je to zemlja da ti uz sva ta ulaganja imas tri do cetiri tone. To je totalno neisplativo.
Prosle godine na idealnoj godini sam imao oko 4 tone po hektaru prosek uz istu agro tehniku.Zemlja je vecinom ilovaca i sve slabije radja,to je prosto vidljivo u celom selu,najvise zbog loseg djubrenja u ranijim godinama kada se masovno kupovalo jeftino suboticko NPK 3x3 i tako tome slicno djubrivo.Za kvalitetno rusko i slicno obicno narod nema para pa i prinosi su losiji a i zemlja sve losija i losija.
 
Prosle godine na idealnoj godini sam imao oko 4 tone po hektaru prosek uz istu agro tehniku.Zemlja je vecinom ilovaca i sve slabije radja,to je prosto vidljivo u celom selu,najvise zbog loseg djubrenja u ranijim godinama kada se masovno kupovalo jeftino suboticko NPK 3x3 i tako tome slicno djubrivo.Za kvalitetno rusko i slicno obicno narod nema para pa i prinosi su losiji a i zemlja sve losija i losija.
Stajnjak je zakon!
 
Po brdskim krajevima 3-4 tone je standardan prinos,ali zanemarimo to pa zamislimo da je moguce ostvariti 6 tona prinos,opet moram da bacim na jesen minimum 400 kila NPK,na prolece 250 kila KAN+200 kila opet KAN ili AN,Urea nesme zbog kiselog zemljista,a sa KANom ne raste kao sa UREom.Tu je sad prihrana+dva ili tri prskanja od bolesti,trave i slicno,pa zatim kombajn da platim 100-120 eura po hektaru.

E sad zamislimo ovo,zet u Zrenjaninu ima dobru zemlju,on baci NPK 100 kila po jutru ili oko 160 kila po hektaru a i nemora,na prolece baci 100 kila urea po hektaru i 100 kila AN,prihrana i takodje dva tri tretmana od bolesti,ali on manje potrosi goriva jer ja zapalim traktor dok uzorem i potanjiram,sve mi njive po nekim cukama.Kombajniranje jeftinije i daleko bolje sa boljim kombajnima,a kod mene sa Zmajem 131,132 u raspadu na dzakove.

E sad kolega u Prijepolju bolje da se obesi odmah:osmeh:Kod njega jos gore.

Sta da radim,u minusu sam vidim,razmisljam da ustanem ili da odustanem:osmeh:
 
Nije to tako crno . Gledaj na to ovako : možeš i u brdu da izvučeš dobar rod pšenice zasigurno samo treba voditi računa o svemu kao i u ravnici . Nemora baš tolko djubra kolko si naveo , sasvim malo više nego u Vojvodini . Samo idi više puta po malo , hemija je isti trošak , nafta nije prevelika stavka što će ići par litara više po ha . Zakup je kod tebe vjerovatno višestruko jeftiniji nego u Zrenjaninu , pšenica može da se proda prilično skuplje nego tamo , tako da može da bude isto ili bolje samo gledaj pozitivno. Sa tritikaleom je situacija još bolja.
 
Pazi,probano je sa manje djubriva i brate moj nema roda,to je strasno,gladna zemlja,u predhodnim godinama se jako lose radi,zatim obala oko cele njive jer komsija nece da isece a znas sta to znaci,psenica je ovde jeftinija za tvoju info i po 2-3 din.Pravdaju se losim kvalitetom sto je mozda i tacno.
Ja inace jako vodim racuna o svemu i kad da sejem i da djubrim,probao vise kombinacija ali tesko ide.U neka sretna vremena kad se imalo ovde je prinos bio standard oko 5 tona po hektaru,to pricaju matori.
Citao sam ovde da je cena psenice u juznijim krajevima i na istoku kod Negotina i blize uvek niska i da nije prelazila 17 din.
 
Mi smo isto lane platisli skolu neoranja,tako da sam ove jeseni sve za psenicu poorao na nekih 15cm.
Sad ste i mene dali u razmisljanje,ide od komsije psenica koja je strasno obolela na tanjiranom,pa moja koja je zdrava na oranom i onda komsija dodjos ima jecam(isto su mu fungicidi misaona imenica) ali je i on poorao.
 
Ja imam jednu njivu gde mi je pola psenice na oranaom (zbog zetvenih ostataka) ,a pola na tanjiranom(izbalirana sarovina) ,za sada nema neke razlike, ali praticu do kraja.
 
Ne mora uvek da bude razlike.
Lane sam imao jednu njivu spremljena setvospremacem predusev soja i tu je 1.5kj bilo ~33 metera soje,druga njiva na dzombi zapaljenoj isto uradjeno setvospremacem bilo 20.5 meteri na pola jutra.
imag0265.jpg

imag0266.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh