Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pre par godina kad sam sejao psenicu na psenicu imao sam toliko gorusice da se psenica jedva nazirala na pojeinim mestima, isto sam se dvouimio, pa sam prskao sekatorom tek u prolece, rezultat je bio idealno cista njiva, prinos 3,2t/j.
 
Moje neko licno misljenje je da bi prvi jaci mraz trebao da unisti ove jednogodisnje korove sto sada nicu u psenici, da ce nici novi na prolece,samim tim da ne prskam sada, neznam dali mi je misljenje na mestu :sta:
 
Poslednja izmena:
Bio danas malo u obilasku,CCB INGENIO sejan 24.10.setvena norma 120kg/kj

Picture024-7.jpg
[/IMG]

Malo komšija učelo dovaljao točkovima od traktora prilikom oranja svoje njive ::jako_besan::
 
nemogu da verujem kako im nije žao da gaze.jesu li ovi ljudi postali ljubomorni,zavidni ili su tek samo nemarni toliko?Šta bi rekli kada bi neko njihovo gazio
ajde u redu odorava pa zgazi prednjim točkovima nema gde.ali oni se ladno okreću po njivi kao po njihovom.volim tako pridveče kad nemam posla da okačim pušku o rame i prošetam poljem eto samo onako tak da vidim njive i svaki put se neprijatno iznenadim.svaki put se pojavi neki novi pametnjeković.izmedju moje dve njive sam napravio i ostavio put,deo moje njive, neoran da mogu ja da prodjem u neku treću njivu i da mi ne gaze,kad naso se neki pametan nije iso onim neoranim nego preko psenice.kaze ravnije mu tamo, ovamo sam ja izvlačio zemlju kad sam se okretao

pohvala za stalne tragove mnogo znače kasnije i ja sam se rešavao da odradim nešto na mojoj sejalici iako je ona IMT klasična mislim da bi moglo nesto da se uradi.primitivno ali bi radilo posao.nego nikad se nema kad.sledeće godine obavezno
a nije mi žao što je gazim.nego ako se ide zaštitom malo kasnije ono što se ugazi podigne se do pola i u vrši bude zeleno.to me nervira
 
Kolega minđušar poslušaj mene blesavog, povećaj malo setvenu normu ,120 kg može kad je setva 25 sep.-5 oktobra a 24 oktobar i nije baš neka rana setva.Bez ljutnje na savet.
 
Kolega minđušar poslušaj mene blesavog, povećaj malo setvenu normu ,120 kg može kad je setva 25 sep.-5 oktobra a 24 oktobar i nije baš neka rana setva.Bez ljutnje na savet.
Hvala na savetu,ali ako je prošle godine INGENIO sejan 5.10. sa 90-95kg/kj bio dobar,onda će i ovo biti dobro,iz iskustva,a Balaton smo sejali nešto jače 140 kg/kj
 
mindjusar kod tebe izgleda sto manja setvena norma veci prinos.kada dodjes do 50kg semena po kj imaces prinos preko 10t po h
 
Kolega minđušar poslušaj mene blesavog, povećaj malo setvenu normu ,120 kg može kad je setva 25 sep.-5 oktobra a 24 oktobar i nije baš neka rana setva.Bez ljutnje na savet.
Da ja ne preterujem možda sam i ja "blesav" nerazumem zašto veća norme setve, meni je preko 50 god. i poodavno su počele setvene jedinice da se uvode u setvi kukuruza a verujte i dan danas ljudi govore u kilogramima koliko bi da poseju i nemožeš im objasniti da to više ne važi tako i kod pšenice norma setve se PRIBLIŽNO preporučuje a pravilna norma je sledeća BROJ KLIJAVIH ZRNA PO JEDNOM METRU KVADRATNOM uz konstataciju da ima semena gde je apsolutna masa 1000 zrna od 35-50 grama pa procenite koliko to IZAĐE KILOGRAMA i dali je norma setve baš 120 kg???? prava. Još nešto posebno za svaku sortu sposobnost bokorenja u našim uslovima iz ličnog iskustva a i po preporuci tvoraca sorti.
 
Nisam merio ni masu 1000zrna niti brojo zrna po kvadratu nikad,klijavost je 96%,energija 94%,seme moje dorade,normalne krupnoće,i po meni kad je niklo i bilo gušće nego lane-govorim za INGENIO
 
Klega GANGA slažem se sa vama, ali neka se jave svi oni koji pre setve probaju sejalicu koliko semena izbaci po m2(izbroje broj biljaka) i po tome namesti setvenu normu, takvih je malo a možda i niko, većina se orijentiše na kilažu,sejao sam ja 120 kg po kj pa nisam baš zadovoljan krajnim rezultatom a koristim solidnu agrotehniku a mnogi savetodavci nas savetuju da isejemo bar 140-150 kg po kj.Minđušarova pšenica na slici mi izgleda retka ali videćemo šta će prezimeti kako će se izbokoriti i kakvo će vreme biti sproleći, ipak je to trava.
 
Dvije godine zaredom sam se zezo sa mini ogledčićima . Bila je pšenica Apač i pratio sam 3 gustina sa dva ponavljanja ,preračunato otprilike oko 170kg/; 250 kg/ha i 320 kg/ha . Obe godine isti rezultat , približno isto 170kg/ha i 320 kg/ha (u drugom slučaju sitnije zrno) a prilično manje uroda na 250kg/ha .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh