Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa kakva je godina nebi me cudilo,a zito mi se neseje po blatu,ko nije pasirao nezna...
Kod mene se uradilo odlicno,bas sitno,to kad pokisne vise se nece osusiti,drzace vlagu a kratak dan,ladno nocu,pocele rose...znas kako kazu zimi 100lit vode 200kg blata...
 
Danas krenuo sa setvom prijatelju, sorta zvezdana 230kg/ha, uradjeno 16 kj za 7h, potrosnja 1,4l/kj, evo kako se to radi kod nas, domacin nema sta!

img2010.jpg

Jel to "Vladimirec" nosi sejačicu? Zato tako mala potrošnja?
 
Ja zalivam jednu parcelu na kojoj je kupus,ito sa velikim normama,toliko vode bcimo po kvm da voda juri kroz redove,i opet za par dana(7do10dana)bude suvo i to jako....tako da ta teorija sto su duge noci a kratak dan ne pije vodu ove jeseni...reyerve vlage NEMA.
 
Znam kako je.Pasirali smo to 2007-me godine.Ala su to bile muke Indijanske.Ovako se skoro nije spremilo,sitno kao pepeo.
 
Dao bog da se lepo spremi,a mi neposejemo po suvom...neke vlage ima,kod mene u ataru ko je rano spremio kuruziste,rastur sav nikao i ima tri lista:haha:
 
ja danas zavrsio sa setvom ozimih kultura juce posijan jecam na repiste a danas na paljeno kukuruziste posijano tritikala i zito jecam nonius tritikala bc goran a zito je naravno uvek andino baceno pod zito 150kg tri petnajstice i 100kg uree a pod jecam i tritikalu isto uree ali mesanog 100kg naravno to sve po kj
 
Nikola i ovde je tako.Mišlinger nikao 101%. :haha:
Saleso koliku ste setvenu normu Nonijusa posejali po k.j?
 
pa ovi iz instituta reklli da treba 85 do 90 kg po kj ali ja sam posejao 110 kg u pitanju je repiste pa je malo ostrije ispalo mislim nije bas prasina kao na kukuruzistu pa sam zato malo povecao
 
Meni rekoše 120 kg/kj pa rekoh bolje da pitam nekoga ko ga je i ranije sejao_Ove godine mi je prvi put da ga sejem pa nemam nekog naročitog iskustva.Uzeo sam semena za 120 kg/kj neće mu škoditi a miševi će se pobrinuti oko razređivanja pa će to taman biti to.Hvala na informaciji.
 
Posejana pšenica danas na 5 ha. Predusev kukuruz, istanjirano dvaput, deo parcele uzoran. Predsetveno 150 kg/ha mapa i 70 kg uree, nakon toga palo 10mm kiše. Sorta zvezdana, oko 240 kg/ha. Čekamo nove padavine. Inače u distributivnom centru na rimskim šančevima danas nije bilo simonide, 40s, zvezdane, rapsodije. Komšija išao da dokupi nekih 75 kilograma, pa je uzeo pobedu i draganu.
 
Meni rekoše 120 kg/kj pa rekoh bolje da pitam nekoga ko ga je i ranije sejao_Ove godine mi je prvi put da ga sejem pa nemam nekog naročitog iskustva.Uzeo sam semena za 120 kg/kj neće mu škoditi a miševi će se pobrinuti oko razređivanja pa će to taman biti to.Hvala na informaciji.
Prosle godine 125kg/ po kj.
 
Setvena norma kod pšenice je vrlo relativna stvar. Sve zavisi od mase hiljadu semena. Ako je seme krupnije i bolje naliveno, norma je veća, ako je sitnije setvena norma je manja. Preporuka se može dati samo na osnovu mase hiljadu semena. Čak i u okviru iste sorte u zavisnosti od partije, može biti preporučena različita setvena norma.
 
Valjda neće. OZZ Žunji-Silak su posejali oko 100 jutara ove nedelje, uglavnom rapsodiju.
 
mislis ako su oni posejali nece biti...mene je jako uplasio zrenjaninac,sa onom njegovom teorijom o sasusivanju klice,i mislim da je naj pametnije da se sacekaju padavine ali dobre!
 
Godina je ludačka i niko ne može biti pametan. U takvim godinama nema pravila i oni koji bi u normalnim uslovima napravili grešku u ovakvim prolaze najbolje. Nažalost kiše i dalje nema na vidiku, tako da će sve pšenice posejane do kiše nići istovremeno. Nadam se da scenirao gospodina zrenjaninca nećemo gledati.
Šta reći za godinu kada do 5. oktobra skoro da ne možete naći kukuruz na vojvođanskim njivama, jer je već ovršen ili obran na većini površina.
 
mislis ako su oni posejali nece biti...mene je jako uplasio zrenjaninac,sa onom njegovom teorijom o sasusivanju klice,i mislim da je naj pametnije da se sacekaju padavine ali dobre!
U pravu je covek 100%. Malo kise samo isprovocira, i ako krene, a ovakvo sunce pa jos bez padavina, katastrofa. Ne smem ni da odem da pogledam repicu. Mislim da joj se bas to desilo.
 
Juce doneo seme za ovogodisnju setvu, NS 40S, Balaton, i Ingenio.
Ostalo mi je bacanje djubriva, i jos jednom tanjiranje. "Jedino" sto me muci je kad krenuti sa setvom. I polaganje semena u zuvu zemlju da ceka kisu, i cekanje kise ima mnogo razloga za, i protiv. Kako god da se okrenem, guzica mi odpozadi!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh