Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To sam rekao vise figurativno... Ima od odbitaka 2% necistoca (ma koliko bude bilo cisto moze samo necistoca ne vise sve do 5%) i imamo 3% rastur!!!! A i Vlagu ako je preko 13...
 
ljudi jel neko koje prodao zito psenicu drzavi dobio novac milo bih neki odgovor nilo kakva informacija

- - - - - - - - - -

ljudi jel neko koje prodao zito psenicu drzavi dobio novac milo bih neki odgovor nilo kakva informacija
 
Treba mi savet, jer sada ,u Oktobru,planiram da posejem ozimu,40tak ari.Komšija,kojem dajem 1ha livadu,koju preko leta pokosi za svoje potrebe,jer živi tu na selu i plus mu dajem parcelu pored reke,tu seje kukuruz,on mi kaže da tih 40ari kojih planiram za pšenicu,je dovoljno samo preorati,razbacati semensku pšenicu po oranju i on bi to posle toga drljačom predrljao.Rekao sam mu da treba da se prefrezira posle oranja,on kaže da nema potrebe.Čudno mi je da semensku pšenicu bacam u oranicu,ipak je to duboko 30tak cm. Kad on to predrlja,seme koje je palo u oranje od 30cm da li će da izraste kao ono što je palo na samu brazdu,pa kad se predrlja,veće su mu šanse da izraste od semena koje je palo baš u oranje.
Mislim da to treba prvo preorati,pa razbacati veštak,zatim prefrezirati,razbacati seme,pa tek onda izdrljati.

Koji veštak da bacim sada u Oktobru,a koji na proleće u Aprilu kao prihranu? Koliko bi mi kilograma veštačkog djubriva trebalo za tih 40ari?
 
1 oranje za psenicu ni u ludilu ne ide 30cm.
2 opet i da se ide 15-20cm i tu je jos veca ludos razbaciti psenicu pre oranja.
3 dubina setve psenice cca 3cm.
Najbolje preorati,podrljati pa zadrljati(dici ram sa krila drljace).

- - - - - - - - - -

Jel zemljiste glinovito ?
 
1 oranje za psenicu ni u ludilu ne ide 30cm.
2 opet i da se ide 15-20cm i tu je jos veca ludos razbaciti psenicu pre oranja.
3 dubina setve psenice cca 3cm.
Najbolje preorati,podrljati pa zadrljati(dici ram sa krila drljace).

- - - - - - - - - -

Jel zemljiste glinovito ?
sve zavisi od zemljista koja dubina oranja ako je zakorovljena ide se dublje sa tim sto je priprema zemljista otezana ali je i oceditost zemljista bolja ako je zima sa obilnim padavinama.
 
To je livada.Moj deda je pre cca 20tak godina orao i sejao kukuruz i pšenicu na toj parceli.Od tada,to je livada,nikad orana.Najobičnija livada,sa svim travama,bez trna,kupine i većeg korova.Komšiji dajem tu parcelu,preko sezone napasa krave.Tu parcelu,nije glovovita,već rastresita osrednje,sa onim škriljastim kamenom,kao plojke,može malte ne da se taj škriljasti kamen drobi i rukom (Zlatiborski okrug je podneblje).Prvo tu livadu,sada u Septembru,treba preorati.Ako vi kažete da je posle toga treba predrljati,pretpostavljam,posle drljanja bi trebalo razbacati veštačko djubrivo,pa u Oktobru posejati ozimu i zadrljati?

Možda je trebalo još u Avgustu preorati,da prsne korov i trave,kiše nije bilo i tako,pa u Oktobru odraditi finalne poteze..tj. drljanje,bacanje veštačkog djubriva,pa sejanje pšenice i na posletku zadrljati tih 3cm u dubinu.
 
Ja ti ne bih preporucio sejanje psenice u takvu zemlju. Bolje posej kukuruz na prolece. Sada uzori na 25-30cm i predji jednom drljacom. Ostavis tako da prezimi, a na prolece uradis predsetvenu pripremu i posejes kukuruz. Djubrivo mozes i ne moras, s obzirom da 20 godina nije radjeno i da je zemlja jaka, tu ce biti dobar prinos i bez djubrenja, samo ce biti problem sa travama i trebace sigurno 2x prskati. S druge strane ako ipak hoces psenicu, prilko oranje i drljaca (setvospremac) 2 ili 3 puta dokle god ne bude njiva licila na nesto. Medjutim, nisam optimista da bez mraza to moze da se ucini, jer ipak je livada, nije zemlja "radjena". U psenici obavezno prskanje od korova i za tu svhru se dobro pokazao Laren (i njegove kopije Metmark, Tezis itd). Sekator i ti ne bih preporucio, jer u uslovima gde je bila lucerka 5 godina (u kojoj je trava cinila 50% u petoj godini) pa psenica nije nista uradio. Uskolisne (livadske) trave su probile i tu je prinos bio osetno losiji.
 
oranje, tanjranje bar 2 puta, drljanje, setva, drljanje

taj 99% u zlatiborskom kraju ima samo ferdzu, a setvospremac nije ni video na slici, i daj Boze da on to poore i na 20cm, mada ni u to neverujem, ledina....
 
Tako sam i odlučio..da ovu godinu preskočim, posejaću kukuruz,a sledeće godine pšenicu.

Što se komšije tiče, ne znam da lli ima svetvospremač.
Pa i ja mislim da je tu negde oko 10-15cm baš ću premeriti sada u Oktobru kada mi bude orao.
 
Imam da kupim po 3600 dinara Eliksir NPK 5:10:15,sejem Apac,jel ce da valja ova formulacija i koja kolicina??
 
Ipak cu uzeti ovu formulaciju za vocnjak umesto 8:16:24,necu za psenicu.

Imam jos jedno pitanje,ove godine sejem psenicu na strnjiku(na psenicu)Kako se pokazala ova kombinacija u praksi i sta treba da odradim da nema trave i korova.Do sad nisam tako sejao,uvek kombinovao kukuruz-psenica,ali sad moram.Kazu mi nema sanse da ce da valja ali ja ne odustajem jer moram:osmeh:
 
Ima u nekoj temi o psenici , neko je sejao psenicu na psenicu bez problema i manjeg prinosa.
Moj drugar je prosle godine sejao 10ha, nije bilo razlike.
 
Jel jednom orao ili dva puta(preoravao).Kod mene je bilo dosta ambrozije na strnjici,ustvari ima je svugde vise nemozemo da se odbranimo od nje.
 
Travu ćeš rešavati naproleć sa herbicidima kad je bude bilo i ako je bude a ako nisi do sad poorao gledaj ako možeš već sad da pooreš tu parcelu i izdrljaj je 1-2 puta ali predhodno razbaci đubrivo tako da zemljište poravnaš i usitniš pa ćeš time isprovocirati dobar deo trave da nikne koju ćeš pred setvu uništiti setvospremačom a još ćeš i nakupiti vlage do setve a i doće do sleganja zemljišta prirodno što je bitno zbog nicanja i ukorenjavanja pšenice, nemožemo mi valjkom toliko sabiti zemlju kao što se to prirodnim putem može odraditi i nemoj duboko orati 15-18cm plafon 20cm. Možeš sejati pšenicu na pšenicu samo obrati pažnju na bolesti a to ćeš raditi fugicidima u dva tretmana. E sad ako ćeš raditi taniranje a prošle jeseni si verovatno tanjirao pa sejao onda je bolje sad poorati i kako sam ti preporučio obradu, neznam koliko je teška zemlja za obradu kod vas.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh