Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Šta mu smeta što je sada zaprašeno?Na institutima praše(štite) pred setvu ili kada je vreme za to?!
 
Vidim da si ti ovde na forumu najozbiljniji što se tiče proizvodnje pšenice,pa me interesuje dali primećuješ razliku u originalu ili što vi doradite?(tu mislim na prinos).Ja već godinama nemam pšenicu,pa sam izašao iz fazona što se tiče proizvodnje.Ingenio ako se nevaram i prošle godine si doradio sam.:ppozdrav:
 
Ne prošle godine sam imao semenski Balaton,a ove Ingenio,nema razlike,za seme tretiram 3puta fungicidom,skinem uvratine po 4 prohoda kosa 4.8m,neskidam stalne tragove u seme,a selektor puno lepše radi nego na institutu,a i na fungicidu za tretiranje neštedim,tako da me ovo seme košta 28 din/kg,a razlike u prinosu nema,ako se odradi ovako
 
I koliko godina možeš da seješ dobijeno seme od originala?Ili svake godine poseješ i original pa od toga ostavljaš za seme iduće godine.
 
Svake godine od posejanog kupovnog se ostavlja samo za narednu setvu
Spram vremenskih uslova sam prezadovoljan,a da je vreme bilo idealno naravno ovim prinosom nebi bio zadovoljan
 
Kod nas je bilo šarenih prinosa mada u principu sam čuo da su ljudi zadovoljni.
Ja lično sam prezadovoljan i najozbiljnije razmišljam da sledeće godine posejem pšenicu na 50% površina.
 
Većina tako razmišlja.Neko je već rekao eto rekordnih površina pod pšenicom 2013g. ako jesen dozvoli.Ja upravo tako razmišljam . 40ha.što je pod kuk .ove godine ići će sve pod pšenicu a ovo ostalo kuk. i soja.A skoro sam se zakleo nekoliko puta da je neću sejati.Medjutim kako je krenulo moglo bi biti da ova pšenica bude jedini izvor prihoda za ovu god.Ako šta padne danas možda se i popravi stanje.
 
Svake godine od posejanog kupovnog se ostavlja samo za narednu setvu
Spram vremenskih uslova sam prezadovoljan,a da je vreme bilo idealno naravno ovim prinosom nebi bio zadovoljan
I onda ko je bio u pravu?Pročitao sam skoro celu temu Pšenica 2011/12,uostalom i postove kad ste se ti i Slavko91 ubeđivali kako treba uložiti ili ne uložiti u pšenicu.
 
Ja mogu da kazem moje zapazanje,a to je da sam se razocarao u psenicu ,puno faktora je ucinilo da se to desi,ali kod mene je takva situacija tu gde sam ulozio najmanje tu mi je najveca dobit.A gde sam ulozio sve,samo joj muziku nisam pustao,prvi put da sam vise ulozio nego sto sam dobio!Ja cu ubuduce da se drzim,sto vise jeftine zemlje,ulog seme moje i djubre minimalno,pa nek rodi 20 m po kj. ja sam pobedio!
 
Ne bude uvek tako .Ove god na 10 ha imam malo manje od 50 t. Tanjurao sojište sejao svoje rasipačom i tretirano Mankogalom.7vrećica Lintura + dve prihrane KAN po 200 kg po ha.Profit extra ali mislim da je to retkost da tako upali.Naj više sam se bojao fuzarioze i bila je počela ali naložiše gore ovaj pakao i odnese ove bolesti bolje nego 3 doze Prosara.
 
Nisam ni prijavio , skino pšenicu prekjuče . LG "Autan" , totalno me iznenadio po drugi put . Kvalitet je bio nenormalo loš , što sam već znao . Odma je sav otišo za stočnu hranu ( ista cijena ) . Moraću slikati zrno da vidite kakav jad . Ja sam zaključio da je zezno kasni jak mraz kad je već klas kreno . Jedan tehnolog mi reko da je razlog tolko šturih zrna nedostatak druge prihrane , al nebi reko.
Nego rod je na jednoj njivi 5t/ha , a na drugoj preko 6 t/ha.
Očekivo sam pola od toga , mogu zamisliti kolki bi bio rod da su normalna zrna bila :sta:
 
i u mom kraju žetva završena,prinosi šarenoliki...domaće sorte pšenice i tropikali dali od 3500kg/ha do 4900kg/ha,Apač 6500kg/ha do 7200kg/ha,ječam od 3000kg/ha do 3500kg/ha,ovas (zob) oko 2000kg/ha...
 
mindjusar, dali i ko ti selektira psenicu za seme?
Ja sam dosad kupovao deo semenske pa sam prvu reprodukciju koristio dogodine za seme za ostale parcele, mada sam prosle godine posejao tavanusu netretiranu ! Rizik veliki ali nije bilo posledica na srecu. Imao sam prosecan prinos 29.5 meteri po kj (5100 kg/ha) i kao i mindjusar, spram godine sam ekstra zadovoljan, mada sam ocekivao vise, iako su njive prilicno "posne". Imao sam pivski jecam na parceli, koja je pre 2 godine djubrena stajnjakom i tu je prinos bio 35 meteri po kj (6080kh /ha) i kazu da je to max. koliko ta sorta moze da rodi. Mozda je drugo tretiranje fungicidima od fuzarioze bilo nepotrebno zbog vremenskih uslova, ali ko je to mogao znati, da se okisalo, tretirano bi islo prema 40 meteri, a netretirano ispod 20!
Sve je to lutrija, ali ja cu nastaviti punu agrotehniku sve dok je cena zita preko 15 evrocenti po kili!
 
Kod nas je bilo šarenih prinosa mada u principu sam čuo da su ljudi zadovoljni.
Ja lično sam prezadovoljan i najozbiljnije razmišljam da sledeće godine posejem pšenicu na 50% površina.
koliko sam u poljoprivredi,svake 2-3 godine cujem ovako nesto...a prosle godine se svi smejali kad sam sejao psenice vise nego obicno...kazu to je propast,cist gubitak cim si je posejao i slicno...a posle ovakve godine svi se pomame,i ko za inat,uvek ta "sledeca" bude losa,uglavnom posto je kod nas jako niska zemlja=poplavi i ostanu fleke u zitu...i
zato,uvek delim povrsine pod usevima.

---------- Poruka napisana u 22:49 ---------- Prethodna poruka je at 22:41 ----------

Svake godine od posejanog kupovnog se ostavlja samo za narednu setvu
Spram vremenskih uslova sam prezadovoljan,a da je vreme bilo idealno naravno ovim prinosom nebi bio zadovoljan
nisam slikao sta sam prosle godine posejao u njivu...semenska psenica-proizvodjac Hrastovaca,paritet da se us....,a kad smo otvorili dzakove...mleveno,mleveno 30%-pa zizak napao+bilo vlaznog...a spremala se kisa i morali smo ga posejati,jer to je ostalo za kraj...setvena norma uvecana za 20%,a prinos manji za 15% od domace psenice(sa tavana).i da napomenem da vecinom najbolje prinose ostvarujem sa ostavljenim semenom...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh