Pčelarstvo za početnike

Drage kolege, kupio bih knjigu "PĆELARSTVO" od Veroljuba Umeljića, pa ako ima neko na prodaju.... Pozdrav
 
Možeš je naručiti preko njegovog sajta www.umeljic.com tamo ima broj telefona.Najbolje je da naručiš negovu 6.knjigu "od početnika do profesionalca"treće dopunjeno izdanje,iz nje može da nauči i početnik i profesionalac.
 
Pozdrav za sve,citao sam dosta o pcelarstvu,i hocu polako da udjem,odlucio sam se za lr kosnice za pocetak dve,bice sa tri nastavka i ramovima a na prolece cu rojeve ubaciti.Treba li odmah tri nastavka ili manje jedan illi dva?

Dosta oprezan ulazak:osmeh:. Šteta što propuštaš jednu godinu. Još se stigne odnjegovati društvo do uzimljavanja.
Za početak roj ubaciš u jedan nastavak a kako društvo raste tako proširuješ tj. dodaješ nastavke.
 
Dosta oprezan ulazak:osmeh:. Šteta što propuštaš jednu godinu. Još se stigne odnjegovati društvo do uzimljavanja.
Za početak roj ubaciš u jedan nastavak a kako društvo raste tako proširuješ tj. dodaješ nastavke.
Postovanje,nasao sam mentora,starija zena bavi se pcelarstvom 30 god ona ima 60 kom poloski i kaze mi da uzmem njih zato sto cu biti stacioniran,ja imam kucu oko koje je malinjak a oko mene je oko 4 ha bagremove sume i u ovom momentu bas puno njiva sa suncokretom, sta ti mislis o poloski?
 
Pre par dana sam sa profesorom vodio goste fakulteta kod profesora na pcelinjak,prvi put sam im bio tako blizu,otvarali kosnice,meda jos nema...Ja sam ovaj nezasticeni.
pcele.jpg
 
Postovanje,nasao sam mentora,starija zena bavi se pcelarstvom 30 god ona ima 60 kom poloski i kaze mi da uzmem njih zato sto cu biti stacioniran,ja imam kucu oko koje je malinjak a oko mene je oko 4 ha bagremove sume i u ovom momentu bas puno njiva sa suncokretom, sta ti mislis o poloski?

O pološki neznam ništa. Samo sam je vidio na slici. Čitam da je neki ljudi modificiraju i da su zadovoljni ali po mom mišljenju košnica je po važnosti za prinos meda na trećem mjestu po važnosti. Bogata paša i jako društvo su važniji.
 
Nije mi jasno-kada stavim polunastavak pcele uopste ne prelaze u njega iako u plodistu vise nema mesta.nastavak je sa novim satnim osnovama i to je DB kosnica.nimalo ne izvlace.
 
Da,hvala ti i nadam se ako budem imao po neko pitanje da necu biti dosadan.....pozz
 
Sa poloskom sam ja pcelario neko vreme i veoma je zahvalna kosnica za pocetnike i stacionarno pcelarenje.
Ramovi sa satnim osnovama 30x40 cm i nastavak sa 15x40 mada neko radi i nastavak 20x40.
Vidjao sam poloske raznih velicina koje sadrze 12 -20 ramova s' tim da na te od 20 ramova ne ide nastavak. Kod mene su bile sa 14 ramova i nastavak.
Koju god velicinu odlucis vazno je da ti kosnice i nastavci budu jedobrazni zbog lakseg manipulisanja....
 
Prevješavanje ramova pomaže da pčele pređu u gornji nastavak ali ovdje se radi o DB košnici i polunastavkom tako da okvir iz plodišta nemože da stane u medište koji je polunastavak.
Različiti su razlozi zašto ne prelaze u dodani nastavak. Ima društava koje se radije roje nego da pređu ali obično je to vezano sa pašom i stanjem u društvu. Ako paša stane a mi tad dodamo nastavak sa satnom osnovom pčele nerado prelaze u njega jer smanjuju lučenje voska i nemaju šta da rade u njemu. Ako dodamo nastavak kad su u fazi rojevog nagona isto tako teško se odlučuju da pređu. Ako je matica mlada i još nije počela intenzivno leženje može da bude uzrok neprelaska. Dobro organizovano društvo uz dobru pašu uvijek prelazi u dodani nastavak. Prevješavanje ramova sa leglom , prihrana, "filovano saće" (u nastavak se stavlja jedan okvir sa satnom osnovom a jedan sa izgrađenim saćem i tako dok se ne popuni nastavak) može povući pčele da pređu ali ako ih baš hoćemo prevući u odabrani nastavak samo je jedno sigurno rješenje. Pronaći maticu i dali na okviru sa leglom ili samu izvaditi iz plodišta. Na plodište postaviti matičnu rešetku a na nju staviti nastavak sa satnom osnovom i u njega staviti maticu. Pčele će preći kod matice i kad počnu izvlačenje saća izvaditi rešetku. Slično se radi i kod sprječavanja rojenja. Razlika je u tome što se nastavak sa satnom osnovom (samo satna osnova) postavi na podnjaču i u njega odvoji matica pa matična rešetka i ostali nastavci odozgo.
 
I meni je db pa izvadim 2 polurama i stavim 2 velika tako da on visi pola u plodistu i pcele ce povuci zaperak u tom praznom prostoru sto meni sluzi i kao ram gradjevnjak!e sad sve zavisi od pase ja to radimu aprilu!
img20150509163208663.jpg
 
milan 971
Juce sam radio,doduse skidao poklopce i dimilica,izvadio pokoji ram i pitao. Kazes pocinjao si poloskama,imas li ih i sada ili si presao na druge? Naisao sam na podatak da su staromodne ali meni deluju ok,lako se radi sa njima i pregledne su sve ti je pred tobom, ona kaze da ima izuzetne rezultate,inace su sa 20 ramova, samo me brine sto
ih ljudi retko imaju,sta je razlog po tebi?
Pitam zbog investicije a i da posle ne uzimam drugi tip kosnica.. Pomoc prijatelja......
 
Staromodne su i veci pcelari ih retko imaju iz razloga sto prof. pcelari su uglavnom orjentisani na selece pcelarenje a one su nezgrapne za ta posla ,ako se ikad odlucis da selis pcele sa pase na pasu i ti ces verovatno promeniti tip kosnice.
A ako si u mogucnosti da im obezbedis kontinuiranu pasu na jednom mestu cele godine neces nikad imati potrebe da ih menjas.
Ja na zalost vise ne pcelarim od pre 4 godine jer sam imao jaku alergijsku reakciju na ujed , a da radim oko pcela utruntan u svu onu opremu k'o marsovac nikad nisam mogao.
Ove zime sam zavrsio imunolosku terapiju na alergologiji u Sapcu pa ako Bog da od dogodine cu ponovo u te vode, i verovatno ce to biti opet poloske.
 
Hvala ti na razumevanju,dace Bog Milane,zena koja me uci,kaze da ja na mestu na kojem sam mogu i do 50 kosnica da drzim i da ce uvek imati pasu,mada ne mislim toliko,imam svoj malinjak.4 ha bagremove sume je oko mene i stvarno puno suncokreta, ove god i 100 ha u neposrednoj blizini. Uvek je tako... Svako dobro,gledacu da ne budem dosadan a ti ako posecujes forum i vidis neko pitanje ako mozes posavetuj me...
 
Zorane drugar i ja sam proletos krenuli sa pološkama, naši su ramovi kao db 42x27 mislim, i u košnicu staje 20 ramova. On je te košnice nasledio, nisu nam neke stvari jasne npr. odgore ima da se pokriju ramovi sa daščicama koji su 1cm iznad ramova tom prilikom ventilacija je minimalna ili metalnom mrežom koja je na 5 cm iznad ramova to mi deluje mnogo. Pozdrav
 
Ne boj se ,oko pcela najbitnije je da ne improvizujes isto manjje ih uznemiravas .Samo napred.
 
Zorane drugar i ja sam proletos krenuli sa pološkama, naši su ramovi kao db 42x27 mislim, i u košnicu staje 20 ramova. On je te košnice nasledio, nisu nam neke stvari jasne npr. odgore ima da se pokriju ramovi sa daščicama koji su 1cm iznad ramova tom prilikom ventilacija je minimalna ili metalnom mrežom koja je na 5 cm iznad ramova to mi deluje mnogo. Pozdrav
Ne znam druze,ja nemam jos kosnice tek ucim,kod ovih kosnica gde ucim ima tri poklopca iznad ramova imaju po dva otvorena kruga obima oko 12cm sa zicom i onda veliki poklopac..
 
Nazad
Vrh