Pčelarstvo za početnike

Da bas to,2 okvira na kojima je leglo. Necu dirati nista, ovaj je obecao da ce doci da ih pogleda za nedelju dana i da mi kaze kad da postavim nastavak. Mada cu i to njega zvati da vidin prvi put kako se radi
 
Danas bio pcelar da pogleda pcele, kaze da su super i da se lepo razvijaju, jedna je toliko bila ljuta( a i jaca) da nije mogao da pregleda sve ramove, pocela da napada , njega po nogama , ukucani pobegli u kucu jer ipo dvoristu juri, kaze da za 7 dana moze nastavak, ima da imaju dovoljno hrane.
 
TRebao bih ovih dana da postavim nastavak , ali mi danas pcelar kod kog sam kupio pcele kaze da nisu tretirane protiv varoe, i da treba da se dime na svaki 6 dan 3 puta. pa tek nastavak. pitao sma ga sto mi nije rekao da nisu tretirane, da istretiram kaze pa nema potrebe, ali ako hocu mogu da tretiram . sta mi vi predlazete
 
Ja sam pridvece zadimio prvi put, bolje da sacuvam drustvo nego da rizikujem, radjeno sa varolikom. kod ovog gde sam kupio mi je rekao da uradim 2 puta na 4 dana, i da stavim nastavak.
 
- - - - - - - - - -

Milose jeli mozes da pratis opadanja varole,ako imas av podnjacu.Probaj da vidis koliko opada.Napisao sam ti da pitas da li su tretirane sa oksalnom zimus u ranijim postovima.Ja bih postavio super strip,ili tako nesto postavio nastavak i posle bagrema razrojio.Inace ne moj da uzimas med ove godine ako budes radio dimljenje sad ili super strip stavljao u kosnicu.Ko sto ti je Dejan rekao sad se ne dime pcele,ali sta ces spasi drustva ako je vec takvo stanje.
 
Ja sam danas, nisam imao čime da slikam skinuo gradjevnjak pa skoro ko ceo db ram, to je jedini način borbe protiv varoe pred pašu kakvo crno dimljenje pa jel dajete vi to svojoj deci posle ?
 
Pa niko nije ni rekao da uzima med za sebe.Sta ce sad kad je vec dimio neka spasava drustva i svoja i komsiska.Sigurno da covek ni je znao za ram gradjevnjak(pocetnik je)a niko mu nije rekao da pcele nisu tretirane zimus.
 
Bas tako Darko, ne znam ni sta je ram gradjevnjak. inace pitao sam jel su tretirane rekao mi je d ajesu, i kada sa pre par dana bio za satne osnove, kaze pa bolje da se zadime, ja sam tro radio koprivom, ali ti bolje zadimi. inace juce sam zadimio pa cu za 4 dana jos jednom. pa posle toga stavljam nastavak, a med cu vaditi samo iz nastavka(ako da bog), a ostalo prvi sprat ostravljam za njih. jeldovoljno 2 puta da zadimim varolikom, ?
 
Moje misljenje kad su pregurale zimu da bi opstala sigurno,ja radim dimljenje u avgustu i jedno kontrolno u avgustu!Na kraju oksalna i to je to a ne koristim klasican ram gradjevnjak vec vrsim prevesavanje sa polunastavkom i time drzyimovarou koliko toliko pod kontrolom!Milose pozz citaj sto vise mislim na knjige i pitaj iskusnije kolege i ja sam jos uvek pocetnik znam kako je!
 
Citam dosta, ali opet praksa je praksa. meni je bitno samo da ocuvam drustvo, med mi i nije toliko bitan, ima vremena, tako da cu zadimiti da pcela bude sigurna. ako uspe nesto meda dobro je ako ne nista.
 
pozdrav, imam 2 kosnice stavio smo ih u mali vocnjak,gde je pre bila pustena zivina, da li bih smeo da pustim zivinu ponovo u vocnjak, tj da li bi zivina napadala pcele?
 
Pozdrav. Bilo bi ti obrnuto moj zet je to iskusio bile su mu ograđene kokoske i pcele pa je pcele odvojio od kokosaka bas zbog toga sto su pcele napadale kokoske. Primetio sam da ne vole nista u svojoj blizini sto im smeta zvuk trimera na primer ili rucna kosa ili beli luk znoj i td A matocinu obozavaju lavandu, bosiljak
 
Novi sam na pčelarstvu, dobio sam dva roja u dve košnice sa po deset ramova. Čovek koji mi je dao kaže da tretiram protiv varoe ovih dana, sada sam zbunjen posle čitanja zadnjih postova. Molim savet, tek su počele da izvlače satne osnove.
Hvala, čitam užurbano.
 
Novi sam na pčelarstvu, dobio sam dva roja u dve košnice sa po deset ramova. Čovek koji mi je dao kaže da tretiram protiv varoe ovih dana, sada sam zbunjen posle čitanja zadnjih postova. Molim savet, tek su počele da izvlače satne osnove.
Hvala, čitam užurbano.

Tretiranje rojeva protiv varoe nije isto što i tretiranja proizvodnih društava u paši. O tome je gore bilo riječi i to te zbunjuje. Za vrijeme paše u proizvodnim društvima neradi se nikakvo liječenje bilo kojih bolesti bilo kojim sredstvima jer prelaze u med i tako ka kontaminiraju.
Rojeve je poželjno tretirati protiv varoe ako nismo sigurni kakva je zaštita odrađena a obavezno ako ništa nije urađeno ili golim okom primjetimo varou na pčeli. Čim je ugledamo slučajno znači da ih ima dosta.
Tretiranjem roja uništavamo varou u velikom postotku jer u košnici nema zatvorenog pčelinjeg legla pa je sva varoa izložena za dejstvo upotrebljenog preparata.
 
Evo slike mog malog pcelinjaka koji se lagano uvecava

2n8wv1i.jpg


2eek30h.jpg
 
Pozdrav za sve,citao sam dosta o pcelarstvu,i hocu polako da udjem,odlucio sam se za lr kosnice za pocetak dve,bice sa tri nastavka i ramovima a na prolece cu rojeve ubaciti.Treba li odmah tri nastavka ili manje jedan illi dva?
 
Nazad
Vrh