Pčelarstvo za početnike

Pozdrav pcelari
Trebam vase misljenje onako iz vaseg iskustva , kakve bi bile potrebe za punilicom za med kapaciteta do 100 kg na sat .
Imam cjel projekt u glavi ali ne znam dali da ulazem u njega jer ne znam kakve su potrebe kod pcelara za takvom opremom.
 
Mozes li malo detaljnije reci na sta mislis jel na klasicno bure sa dozatorom ili nesto komplikovanije i mene to isto zanima zato pitam

Ne , ideja je takva da punilica ima svoju pumpu za med , koja je upravljana mikroprocesorom , imas 3 bazdarenja koja radis sam , odnosno 3 puta imas recimo rad pumpe 3 sekunde , ovako , uzmes teglu , stavis ispod punilice i stisne bazdarenje , ona odvrti neko vreme , stavis na vagu i uneses vrednost , i tako 3 puta , punilica izracuna parametre za punjenje odredjene gramaze , uneses kolio grama zelis , recimo 1000 grama i teraj , svaka izmjena tegle se registrira u punilici i kada stavis teglu u stroj on ju nakon 1 sekunde pocne sam da puni .
To je ukratko
Vjerovatno bi isao na 2 verzije , jedna je sa posudom od recimo 20 litara na sebi za med a druga je da moze da vuce direktno iz bacve .

Zanima me sada kako vam to zvuci , i kave su potrebe za tim , jer mi se ne isplati razvijati ako nema interesa na trzistu.
 
U napred se izvinjavam nisam čitao prethodne postove. Moje glavno pitanje i nedoumica koja me već duže vreme sprečava da počnem da gajim pčele: Posedujem parcelu(njivu) 70 ari, na kojoj se nalazi mlad zasad dunja starosti dve godine, to je tipičan ravničarski kraj u Mačvi u blizini reke Save na oko 800 metara od reke, oko te moje parcele je klasičan ratarski atar: kukuruz , pšenica, soja,... Uz reku naravno postoji pojas šumice svom dužinom reke, na stotinak metara je mala šumica koja je počela da se krči, moje pitanje da li ja tu na mojoj parceli mogu da postavim tri -četiri košnice, da li će imati šta da jedu, piju i koliko će biti problem ratarske kulture koje su u neporednoj okolini. Da li će im smetati sunce i da li treba da napravim neku nadstrešnicu kako bi košnice bile u hladovini. Imam veliku želju za pčelarenjem godinama ali jednostavno nemam lokaciju sem ove. Molim za pomoć, hvala u napred!!!
 
@ zoransm, ja mislim da dunje cvetaju u prolece kao i sve ostale vocke, ali bi bilo dobro kad bi bilo suncokreta barem u blizini, on je dobra glavna letnja pasa, inace kad su ti pcele u planini ili negde u divljini, imas stalno neceg da cveta, a kod tih ratarskih proizvoda je malo zeznuto, jer je moguce da cvetaju sve u isto vreme, i onda moze da dodje do grabezi u pocetku u nedostatku nekrata i cvetnog praha a kasnije i do uginuca ako ostranu bez hrane i bez prihrane...
Zatim, nevalja da su stalno na otvorenom suncu, bolje kad imaju mali hlad, nemoraju pcele toliko da se angazuju oko provetravanja, mogu da odrzavaju i grade leglo. I nevalja ni da su previse blizu vode, mislim da je i tih 800m blizu, jer se desava da nemaju trenutno pasu ali je ima sa druge strane reke i one onda prelecu ali zato kad se vracaju pune nektara i cvetnog praha padaju u vodu i naravno dave se i ima dosta gubitaka...
Nadam se da sam ti malo pomogao...
 
Procitao sam negde da su eksperimentalno postavljalji pcelinje kosnice na zgradu Opere u Paris i da su imale neverovatno veliki unos tako da verujem da ce i kod tebe naci jos ako imq bagrema i bagremca uz reku ne brini
 
@ zoransm, ja mislim da dunje cvetaju u prolece kao i sve ostale vocke, ali bi bilo dobro kad bi bilo suncokreta barem u blizini, on je dobra glavna letnja pasa, inace kad su ti pcele u planini ili negde u divljini, imas stalno neceg da cveta, a kod tih ratarskih proizvoda je malo zeznuto, jer je moguce da cvetaju sve u isto vreme, i onda moze da dodje do grabezi u pocetku u nedostatku nekrata i cvetnog praha a kasnije i do uginuca ako ostranu bez hrane i bez prihrane...
Zatim, nevalja da su stalno na otvorenom suncu, bolje kad imaju mali hlad, nemoraju pcele toliko da se angazuju oko provetravanja, mogu da odrzavaju i grade leglo. I nevalja ni da su previse blizu vode, mislim da je i tih 800m blizu, jer se desava da nemaju trenutno pasu ali je ima sa druge strane reke i one onda prelecu ali zato kad se vracaju pune nektara i cvetnog praha padaju u vodu i naravno dave se i ima dosta gubitaka...
Nadam se da sam ti malo pomogao...
Jesi pomogao si mi, hvala. Samo ne znam gde drugde da postavim košnice, nemam nikoga na selu ili neku drugu priču sem tog mog voćnjaka, a baš bih voleo da počnem sa pčelarenjem, hm ne znam....

- - - - - - - - - -

Procitao sam negde da su eksperimentalno postavljalji pcelinje kosnice na zgradu Opere u Paris i da su imale neverovatno veliki unos tako da verujem da ce i kod tebe naci jos ako imq bagrema i bagremca uz reku ne brini

juče sam obilazio lokaciju ali ovaj put sam obraćao pažnju na okolinu, pa ima i bagrema , topole , ima relativno dosta šumaraka, ima dosta kanala, parcele su ispresecane kanalima i tu uvek ima rastinja, kaošto rekoh na nekih 800m je reka i tu je onako malo ozbiljnija šuma..., ma probaćemo pa šta bude..
 
A koliko cesto ti mozes da budes tamo? tj. trebao bi redovno da obilazis kosnice, barem vikendom, i ja pocinjem sa pcelama ali sam dosta ucio, imam dobru literaturu, mogu i tu da ti pomognem ako ti treba, najbolja knjiga o pcelarstvu ti je "Prakticno Pcelarstvo" od Vojina i Dusana Todorovica, bar tako kazu oni najiskusniji, ima preko 400 strana i super je, ima svega, od anatomije pcela i matica i trutova pa sve do povoljnih vetrova za medenje biljaka...cak i svi nacrti sa dimenzijama za kosnice, ramove, i sve ostalo. ja je imam u pdf-u.
Inace trebao bi pored pcelinjaka da imas i pojilo za pcele, da ne moraju daleko da idu zbog vode, To mozes lako da izvedes da buretom koje podignes na par blokova, nekih max pola metra u vis i stavis slavinicu na bure i pustis da kaplje nanize preko neke daskice pa da se sve sliva u neki sud. Inace voda bi trebalo da bude sveza, znaci kad god dodjes ti dospes ili zamenis ako je uzelenela, jer ja nikako nebih dozvolio da idu na pojilo po tim kanalima jer sam inace i pecao po takvim kanalima i znam u kakvom su stanju, tu se peru i prskalica kad prskaju voce, baca otpad, otrov i sve ostalo.
@Hobby, nije to njima problem, one u centru pariza imaju parkove i parkove, samo sto su veliki gubitci pcela na saobracajnicama. A inace negde sam citao da pcele znaju i do 17km da odu daleko u pasu.
 
A koliko cesto ti mozes da budes tamo? tj. trebao bi redovno da obilazis kosnice, barem vikendom, i ja pocinjem sa pcelama ali sam dosta ucio, imam dobru literaturu, mogu i tu da ti pomognem ako ti treba, najbolja knjiga o pcelarstvu ti je "Prakticno Pcelarstvo" od Vojina i Dusana Todorovica, bar tako kazu oni najiskusniji, ima preko 400 strana i super je, ima svega, od anatomije pcela i matica i trutova pa sve do povoljnih vetrova za medenje biljaka...cak i svi nacrti sa dimenzijama za kosnice, ramove, i sve ostalo. ja je imam u pdf-u.
Inace trebao bi pored pcelinjaka da imas i pojilo za pcele, da ne moraju daleko da idu zbog vode, To mozes lako da izvedes da buretom koje podignes na par blokova, nekih max pola metra u vis i stavis slavinicu na bure i pustis da kaplje nanize preko neke daskice pa da se sve sliva u neki sud. Inace voda bi trebalo da bude sveza, znaci kad god dodjes ti dospes ili zamenis ako je uzelenela, jer ja nikako nebih dozvolio da idu na pojilo po tim kanalima jer sam inace i pecao po takvim kanalima i znam u kakvom su stanju, tu se peru i prskalica kad prskaju voce, baca otpad, otrov i sve ostalo.
@Hobby, nije to njima problem, one u centru pariza imaju parkove i parkove, samo sto su veliki gubitci pcela na saobracajnicama. A inace negde sam citao da pcele znaju i do 17km da odu daleko u pasu.
Jednom nedeljno sigurno mogu da budem u voćnjaku, a ja verujem da mogu i više od jednom u toku nedelje, ako ti nije problem za tu knjigu u pdf formatu, da pošalješ, na moj Email ivkovizoran@gmail.com A što se tiče početka pčelarenja, ja sam po prirodi tip koji bi odmah da reši što naumi, ali ovog puta neće biti tako. Ovu 2014 godinu mislim da ću da čitam trudim se da posetim nekog pčelara i polako da kupujem opremu, za početak planiram tri košnice. Videćemo da li ću započeti priču, vreme će pokazati :)
 
Da li pcele mogu da uginu od plavog ulja, tj. prskanjem vocnjaka gore navedenim preparatom u neposrednoj blizini kosnica?
 
Zoki, pusticu ti tu knjigu na mail, imam 3 knjige, al je ova najbolja. Barem knjigu da procitas da znas osnove, ali kad lepo citas da ga razumes (i ponovis par puta recenicu da shvatis) onda lepo razumes stvari, ja sad znam i dosta stvari koje moj tast nezna a puno godina je pcelario.
@Milosh88, napisi sta se desava, jer one sad nemaju na vockama sta da traze jer jos ne cvetaju, a nebi se ni otrule, ako si video malo mrtvih pcela ispred kosnica ili po podnjaci, to je normalno, pcele same ciste pcele koje su uginule preko zime, jos pogotovo ako ih nisi dobro uzimio onda moze da ih ima puno...ali onda ti je i to drustvo dosta slabo za prolecnu pasu...
 
zoransm,neces imati mnogo koristi ako za rad na pcelinjaku koristis samo knjigu.Knjiga ce ti pomoci da osnovne pojmove razumes koji nisu i dovoljni za pcelarenje.Naime zeleo sam da ti dobronamerno ukazem na to da prilikom otvaranja kosnice konktetno u ovom perijodu nemas vremena da se prisecas podataka koje ces nauciti iz knjige.Zelim da ti ukazem to jest dam predlog da odes kod nekog pcelara i od njega potrazis pomoc da sa njim imaqs otvaranje kosnica i negov savet usvajas + zananje iz knjige i ici ce ko po loju.Ovo ti misljenje dajem iz mog iskustva.Licno ja sam svoje znanje usavrsavao na pcelinjacima Arsic ,rec je o jednom mladom pcelaru to jest mom komsiji koji poseduje oko 1000 mane vise drustva.Veruj da sada kod prosirenja legla i spremanje za bagrem moras imati prakticno iskustvo
 
Simic, jesi li ti citao te knjige? Mislim konkretno na to "Prakticno Pcelarstvo"?
Teorija je jedno a praksa drugo, bez dobre teorije nema ni dobre prakse, dzabe mi ti pokazujes kako se opaljuje kosnica ako ja neznam zasto se to radi, tako nemozes da razumes posao i radis cisto mehanicki, fazon kao kad konju stavis am, to nije to... bolje kad se lepo prouci, jer oce covek kao i ja da radi iz ljubavi i iz hobija. Ja sam iz te knjige naucio mnoge stvari koje pcelari koji je nisu citali nemaju pojma, al opet to su sitnice, koje znace ali bez njihovih iskusnih saveta nema nista...
 
Ma covece procitaj moj post i pokusaj da razumes u potpunosti a ne povrsno.Poenta svega je da teorija bez prakse je ko tiganj bez drske,to da teorisko znaje mozes da kao pocetnik primenis u ovoj godini je cista glupost.Koji pocetnik u par cekundi moze da izvrsi kontrolu drustva u kosnici i priblizi ram sa medom do legla ?Bilo koji pocetnik nije u stanju da ovo uradi i za 2 do 3 minuta da ne navodim greske koje mogu da proizadju uz zahladjenje legla pa do povrede matice i sta zatim,sta ?Svakom pocetniku moram da damo do znanja da je apsolutno za njih najbolje da uz nekog iskusnog pcelara provedu na pcelinjaku nekoliko dana u radu.Pcelarenje je nauka koju doktori veterine u ovoj oblasti nisu do kraja izucili.Pa normalno da sam citao Prak.. pcelarstvo i jos mnogo mnogo vise od toga ali bez praktike nebi uspeo u ovome,veruj da ni dan danas idem po celi dan u ispomoc kod Arsic Ivana i uvek dopunim svoje znaje.
 
[h=2]Savez pčelarskih organizacija Srbije[/h]
REKORDAN IZVOZ MEDA IZ SRBIJE
Beograd, 5. mart 2014.
Izvor: Savez pčelarskih organizacija Srbije
pcelica.jpg

U 2013. godini iz Srbije je izvezena 3.371 tona meda, u bruto vrednosti od 15 miliona dolara, što je 536% više od izvoza svinjskog mesa, i 57% više od izvoza junećeg mesa iz Srbije.Svinjsko meso izvezeno je u vrednosti od 2.800.000 dolara, a juneće u vrednosti od 8.600.000 dolara (podaci Privredne komore, zasnovani na podacima sa carine).Ovako veliki izvoz meda još jednom je potvrdio značaj pčelarstva u Srbiji, a mi najbolje znamo da je ovo tek početak i da možemo da uradimo mnogo više, što sami, što uz adekvatnu sistemsku pomoć države (subvencije, krediti, povraćaj dela sredstava za opremu, suzbijanje falsifikata meda na tržištu, uvođenje propisa EU...). Jer, 2007. godine u SPOS-u je prosečan pčelinjak brojao 29 košnica, dok je 2013. godina završena sa prosečnim pčelinjakom od 49 košnica, što je porast od čak 69%! Sve smo to postigli bukvalno sami, svojim promotivnim aktivnostima na izvozu meda, čime smo podigli isplativost bavljenja pčelarstvom, i time povećali broj pčelara koji su robni proizvođači. Njih još uvek nema dovoljno, ali uz nove aktivnosti, pre svega kroz projekat "Reka meda" i podršku države, ostvarićemo dalji porast prosečnog broja košnica, što je osnova za podizanje rentabilnosti svakog pčelinjaka. Država se uključila u podršku pčelarstvu tek od prošle 2013. godine, nakon početka rada nove Vlade Srbije. Ta podrška je još uvek nedovoljna, ali nam mnogo znači. Očekujemo još jednu suštinsku podršku države koja je neće mnogo koštati, a daće najveće efekte, to je beskompromisna borba protiv falsifikata sa nultom tolerancijom! Kao u borbi protiv korupcije.Idemo dalje!

Nadam se da ce drzava ovo "prepoznati" i pomoci, jer ipak je poljoprivreda na neki način produktivna,zar ne? ::namigivanje:: :osmeh:
 
Pozdrav stariji (iskusniji) pcelari

Ja sam tek od letos poceo da gajim pcele.
Ne mogu da verujem da svaki pcelar ima neki svoj sistem i jako je tesko da se uci kad za jedno pitanje dobijem 4-5 razlicitih odgovora. Imam utisak da stariji i ozbiljniji pcelari nece da mi kazu, objasne posavetuju....... Citam cele zime na internetu kad sta treba da se radi na pcelinjaku, snalazim se kako znam i umem.
Kad mogu da pocnem sa dodavanjem sirupa za razvoj drustva?
Imao sam 8 drustava u oktobru i jedno je bilo jako slabo i uginulo je jos u novembru a kasnije jos 3. Najvise me cudi sto je jedno drustvo bilo na dva nastavka i uginulo je pocetkom februara a bilo je dosta meda i pogace pojedena do pola. Kad bih sakupio sve uginule pcele iz tog drustva ne bih stalo u jednu (kesu) tregericu. Znaci uginulo mi je najslabije i najjace drustvo.
 
@techa i ja sam pocetnik dve godine,jeli su to bili rojevi ili drustva proizvodna.Pretpostavljam da su u lr kosnicama,da li si radio neki tretman protiv varoa i da li su pcele bile zdrave kad si ih uzeo letos?
 
@techa
To sto je uginulo najslabije ne treba posebno objasnjavati a sto se tice ovog najaceg moguce da je u toku jeseni ostalo bez matice i takvo drustvo ne moze da prezimi u toj situaciji si mogao da spojis to najslabije sa maticom i ovo jako bez matice i ostalo bi ti jedno jako za prolece
 
Nazad
Vrh