Ovas

Uzeo od coveka iz susednog sela, ko zna koja je reprodukcija, ja recimo imam 4-tvoro redni jecam 11 godina za redom ga sejemo i uvek radja iznad 4 tone po hektaru.. A Ovas mu je bio u plasticnom buretu, i nesto dzakova na betonu...
 
Ja sijem za sjenazu crnu zob evo kako izlglea kad je kosim
20140523092258.jpg
 
Takav je bio moj prolecni... Visok je bio 130 cm... Sledece godine se vracam prolecnom ovsu...
 
Daj slikaj kako izgleda seme crne zobi, a ja cu sutra slikati ovaj moj ovas sto je ostao...
 
Moj nije takav moj je zute boje, danas slikam, pa cu ti prebaciti sliku... Koliko visoko raste i koliko si imao bala po aru/hektaru?
 
Jugi ja imam ove godine 1,8ha jesenjeg ovsa i izgleda odlicno, a on bokori kao psenica i jecam. Moguce da je nesto do semena sto je tvoj los. Moj je druga reprodukcija sorta NS Jadar uslikacu ga kad prodju kise ako ne zaboravim. Nesto ce ici za vrsu nesto za kosenje
A imam i sad posejan jari ovas na 70a za kosenje 2-3 reprodukcija mislim da je Dunav u pitanju.
 
Pretprošle godine sam pokosio i izbalirao 40 ari prolećne zobi, čekao sam da izbaci vlat. Ovce su lepo jele ali su miševi napravili lom u balama, isekli sve kanape, propast.
 
Hajde da se napiše koji red i na ovoj temi. Juče sam završio žetvu zobi i evo par slika.



Setva urađena 23.11 na dva puta tanjiranom oranju. Sorta Vranac (semenski), 130 kg/ha. Prihrana rađena sa 150kg KAN po ha i dva puta folijarno. Zaštita rađena dva puta, protiv korova i insekata. Vrlo malo je bilo poleganja.

Prinos 3060 kg po ha, sa površine od 5 ha. Hektolitarska masa 50,4. Nisam nezadovoljan. Kakva je situacija sa prinosima u mom kraju, ne mogu da se žalim.
 
Danas sam skinuo i crnu zob i mogu reći da sam iznenađen. Na lošijoj zemlji, sa manje ulaganja, bolje je rodila. Doduše ima za 20% veću hektolitarsku masu (60). Na parceli od 70 ari sam imao 2600kg što izađe na 3,7t/ha a te prinose ljudi ove godine nemaju ni u pšenici (kod mene). Urađena samo jedna prihrana KAN i jedna zaštita protiv korova.
Zahvaljujem se kolegama topalovic i brankovic! :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh