Ovčarski psi - Dresura

Voleo bih ako bi gospodin Petkovic Miroslav mogao reci da li i dalje drzi Azijate i u slucaje da je odgovor pozitivan,ima li kojeg na prodaju.Planiram krajem godine da oformim stado i nakon silnog istrazivanja oni su mi se najvise dopali.
Unapred hvala
 
Velika prednost azijata je ta što on neće ugristi čovjeka na nekom javnom mjestu ,odnosno van ogradjene teritorije gdje se ovce drže,dok kavkazac,šarac,i ostali ima da izujedaju čovjeka.


...........zatim jednu kuju šaraca od "Dijega od Drndarskog"...................

Azijat ima nešto što je veoma teško objasniti,on ima onu auru dostojanstva,kuraž,dok druge rase uglavnom posjeduju agresiju.Naravno ,i kod azijata ima izuzetaka ,medjutim,to su jedinstveni slučajevi.


Kako objasnjavas kada je u Svilajncu(ako se ne varam) na CAC izozbi zenka Azijata(izlozbena jedinka a ne radna) ujela posetioca izlozbe za lice?

.....Psi iz te odgajivacnice imaju samo papire Sarplaninca......njihov vlasnik je sam rekao da je pario sa Buranom i Tomom-Kavkzcima....i tu vise nema Saraca vec samo mesanaca.A takvim mesnajem se remeti psiha obe rase koja je selekcijom ustaljena.I ne samo psiha.

Pojedine jedinke u okviru bilo koje rase mogu da poseduju agresiju,tj da budu agresivne.Agresivnost od ostrine treba razgraniciti.
Agresivnost je kada jedinka napada bez ikakavog povoda,iz straha,nesigurnosti,podmuklo.
Ostrina je sasvim nesto drugo_Ostrina je kada je jedinka ostra,nepoverljiva,nepodmitljiva i nepokolebliva u odbrani vlasnika,imanja ili stada,i kada na njeno upozorenje nepoznat covek predje odredjeni prag tolerancije i zamisljenu granicu onda sledi napad .

Ne mogu se cele rase kojima je stanardom predvidjeno da su ostre prema nepoznatim licima okarakterisati kao agresivne ako su pojedine jedinke u okviru njih agresivne.
 
Svaki izvorni pas koji ima korene sa planina je idealan za pracenje stada ovaca ili druge stoge, narocito Sarplaninac, pricam u prirodi ne u urbanim sredinama ili na izlozbama pravi ovcarski pas nikad bez razloga nece napasti coveka u prirodi mada to bio i copor od 12-13 pasa koliko imam ja koji svaki dan idu sa ovcama.
 
Sosara,ako pogledamo generalno na sve pomenute rase onda se da zakljuciti da je SAO-r najmanje agresivan kada su ljudi u pitanju.

Dovoljno je otici na neku izlozbu i pogledati pomenute rase ::namigivanje::
 
Miroslave,opet ti agresija, pa agresija.Razlikujes li ostrinu od agresije??
Zna se sta je ostar pas a sta agresivan,nemoj da brkas pojmove i zbunjujes ljude koji ovo citaju jer mogu da steknu pogresan utisak o nekoj rasi.
Standarddom rase je opisano kakav je karakter rase.Neke rase su ostre,neke nisu.U okviru rasa postoje jedinke koje odstupaju u ostrini koja je opisana standardom.Neki su vise ostri neki manje,a oni psi koji su agresivni su psihicki nestabilni i nisu reprezentativni predstavnici rase kojoj pripadaju,pa se njihova agresija ne moze uzeti kao primer da li je neka rasa ostra prema nepoznatim licima ili nije.Takve jedinke su blago receno psihicki bolesne.

Dakle Sarplaninac i Kavkazac su ostriji na coveka(nepoznato lice) od SAO.
 
Moram da se umesam u ovu diskusiju,imam kavkaza zenku koja je izuzetno ostra ali samo u svom dvoristu na povodcu ili bez njega na ulici je ne zainteresovana za nepoznate ljude...Kum ima takodje kavkazusu koja nije ostra kao moja ali ipak ne treba verovati i tek tako usetati u dvoriste.Ja se ne bih salio ni sa SAO i to su izuzetno jaki i karakterni psi ali pas je pas i treba biti oprezan u tudjem dvoristu ili pored tudjeg stada...
Pozdrav
 
Imam mladog pulina sada mu je oko 4 meseca uzeo sam ga kada mu je bilo 2 meseca i odmah ga ubacio u stalu kod ovaca tamo boravi non stop i lepo su se zdruzili spava sa njima zajedno. Kada sam poceo da teram ovce na pasu i njega poveo on trci za njima kao lud i kada ga vodim na lancu vuce sve vreme a u stali sve je ok. Posto sam video na predhodnim stranama da su kolege imali slicnih problema zamolio bih da mi kazu kojom metodom su ih naterali da to zaborave. Hvala
 
ako je spavao sa njima zajedno onda si druze napravio identicnu gresku kao i ja,dobio si odbrambenog psa,bar se moj ponasa tako. a kad je napolju dok je mlad hoce da se igra takva im je narav
npr. moj ne da nikakvom dr stadu da se priblizi mojim ovcama
 
Po vašarima štenad pulina se kreću od 1000-5000 dinara.Uglavnom su puni buva i na prvi pogled ružni i jadni....Očistiš od buva,vakcinišeš protiv štenećaka,lepo hraniš,lepo se ophodiš prema njemu i za par meseci imaš pravog lepotana koji ti je zahvalan do neba.Dobro se dobrim vraća uvek bilo :ppozdrav:
 
a mogu li tako da mi uvale nesto sto nije pulin??ja bih da kupim od nekog-provereno,ne na vasaru i sl,ima li takvih mogucnosti,znate li nekog ko prodaje?
 
Ima pasa po selima kod cobana.Znam jednog sto ima eksterijerno lepe puline iz okoline Panceva (Ivanovo) covek se zove Marko on je svoje kuje umaticio i dobio pedigre za svaku,cenio je stenad 50 evra.Ukoliko si zainteresovan potrudicu se da isceprkam negde broj imao sam ga ali moram da nadjem.S`tim da ces imati suprotna misljenja u vezi ovog coveka jer koliko znam on nema ovce i njegove kuje ne znam koliko znaju i da li uopste rade sa ovcama.Zato sam ti i napisao da na vasar iznose cobani stenad od radnih pasa i to za male pare.A nemoguce je da ti uvale nesto sto nije pulin lako su prepoznatljivi i vrlo cesto i majku izvedu na uzici tuzno ali istinito...
 
Na forumu balkankinology.net imate odlicne savete za dresuru pasa.
Takodje i na krstaricinom forumu ima saveta zlata vrednih.
 
es1e9f.jpg
 
Nazad
Vrh