Ostali priključci koji se koriste u voćarstvu

Koliko duboko treba da idu ta koplja? Ja ne bih prilazio previše, recimo metar od stabla, kad stasaju red bih prskao herbicidom pa nabacivao košenu travu ili nešto...
 
Ja sam prilazio, a i sad prilazim (naravno gdje mogu jer zbog uzrasta više se ne može prići) na 5 cm do voćke.
Mladim zasadima koji se redovno obrađuju i koji se ne mogu navodnjavati, veoma je bitno baš to da i se žile na nekih 10 cm od vrha pokidaju još dok su mlade odma prvih godina. Ta zona od nekih par cm, ništa voćki ne znači, čak šta više ako "naučiš" voćku da joj u toj zoni daješ hranu i vodu, onda čim prisuši u tom površinskom sloju ona je gotova. Zato treba natjerati voćku da joj žile idu što je moguće dublje u zemlju upravo iz tih razloga. Ja voćnjak orem plugom do nekih 10-15 cm dubine u onoj zoni gdje može plug, a tamo gdje ne može kultivator i spustim do kraja (ako traktor može da vuče).

Ovo govorim za višnju šljivu trešnju, što se tiče jabuka pogotovo na ovim manje bujnim podlogama u to se ne razumijem.

Ja mislim da malo koji ovaj naš IMT 533-539 može da sa kultivatorom da postigne više od 10-12 cm.
Može u uzoranoj zemlji i prve godine, a kasnije ako se ne ore plugom nema šanse preko 10cm, odnosno zonu koja ide freza ako neko freza.
Tako je kod mene gdje je kamenjar i tvrdo, a ljeti sušno.
 
Pozdrav svima,gledam dok je zima da nadjem nesto za medjurednu obradu u vocnjaku.Sta bi preporucili,traktor je ursus 335?Neki tiler,gruber,razrivac,podrivac, vidim na dosta mesta kako iste masine razlicito nazivaju.Znaci reba mi nesto sto bi resavalo travu izmedju redova a ujedno razbijalo pokoricu.Povrsina je trenutno 20-30a,ali malo ce se prosiriti kasnije(50-60)
 
Koliko je to konja? Meni eto preporučiše a i koristiću tiler sa 7 radnih elemenata, traktor mi ima 39 konja (IMT 539).

Možda ga ne budem koristio prve godine jer tek treba da ga napravim a tanak sam sa parama a i planiram da posadim lucerku, stočni grašak i slično pa ću jedno tanjiranje, sadnja pa posle da nekako unesem to u zemlju, možda plitkim oranjem, videću još..
 
Danas stigle ovakve iste grablje za seno,ovo cu da koristim za skupljanje granja u vocnjacima posle orezivanja.Dosadasnje metode su mi se smucile.
Platio 50 eura kod mene u selu,radni zahvat 3 metra.
rkwsib.jpg

4r8dnr.jpg
 
ja kupio malo pre tiler ili kako se vec zove Imt sa oprugama cena 300evropskih bice slike samo jos malo da udem u stos .Mirko ovo je dobra stvar samo ako ne glave grane
 
Stavi slike kad budes mogao,gde si kupio preko oglasa ili neka druga varijanta ,posto bi i ja trebao da uzmem jedan.Vreme brzo prolazi.
 
Juce probao grablje,ranije se nije moglo pokupiti granje od orezivanja,vremenske prilike nisu dozvolile.Odlicna stvar,kupi granje izuzetno dobro,kao usisivac.Ne glavi granje izmedju zica-prstiju.Na kraju reda samo hidraulik uvis i sve na zemlji.Odlicna stvar za voce koje je starije od 6-7 godina i ima dosta granja posle orezivanja.Malo sam prepravio kacanje za topling.
ejx7vs.jpg

ra2tk0.jpg

29zd6dh.jpg
 
evo kako sam ja na brzinu od materijala koji se našao tu po dvorištu uradio bočnu granu za prskanje herbicidima u redu.odlično funkcioniše i kad zakači o stablo odlično odradi.dizne 04.šteluje se jednostavno na izvlačenje u odnosu na medjuredni razmak.odradio 1000+ stabala očas posla a nisam kantu nosao na ledjima,uzivao i slušao :veseljak::
mane:dodati još jednu diznu izmedju da bi lepše pokrivalo kad se spusti niže i da moze brze da se ide.dodati neki širi gumeni štitnik da grana ne udara o drvo direktno i napraviti još jednu ovakvu granu za drugu stranu da ne radim dupli posao bezveze

okolovoćnotravoprskalo v1.0

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
zato sam i stavio v1.0:haha: probano u praksi nedostatci ce biti otklonjeni ako bude drugog prskanja.ako ne čeka sledeću sezonu
 
Da se napravi ona prskalica na kompresor sa bocom, vidio sam ovdje na forumu par komada, da li treba da se nabavi išta osim boce, znači neki rišlang ventil, manometar ili tako to?
Da li bi smio da je prikopčam na kompresor preko kardana pa da sa njim dajem vazduh pošto na traktoru nemam fabrički kompresor?
Inače koristio bi je za prskanje sa herbicidom a naprijed bi montirao ovakvu granu kao kod pešuta.
Pešut,
možda da na vrh staviš točak od bicikla da ako udariš u voćku da cijev ne guli voćku nego da točak okreće, pomiče cijev od voćke??
 
Pa može neki manji točak.može i od dečijih kolica recimo neki puni mekši točak.netreba puno veliki.mada je i sada opruga mekana i vrlo lako se zabaci i ne oštećuje koru ali ce biti sigurno dodato nesto da mi stablo ne ošteti diznu.

pazi se sa tim kompresorom to je opasna stvar boca pod stalnim pritiskom.samo jednom zataji taj regulacioni ventil i ode sve u majčinu.posebno što ti nemaš original kompresor i onaj original regulacioni ventil pa da prikačiš preko traktorske boce.čovek tako namontirao na bure od nafte 200l i pozadi na poluge preko kompresora prskao brenerima pa mu roknulo bure otkinulo pola traktora polomilo mu kućište sreća niko povredjen.
bolje ti je nadji polovnu pumpu od freze 506 ili 509.okreće je kardan jedno crevo u otvoreno bure bez pritiska, dva izlaza za grane i ne misliš joj.
 
e vidiš a sad bi mogla da se prepravi samo gurneš crevo u recimo kazan od bojlera 80l(toga bar ima svako i svi pustili dole kod flanše što tebi i odgovara okreneš ga na gore) i milina vuče sama pumpa koliko joj treba.tu ne treba veliki pritisak za par dizni
meni se iskreno ne svidja da atomizer koristim za prskanje totalom jer posle toga moram da ga perem do 101 i nazad.mnogo je bolja solucija napraviti nešto manje, priručno i koristiti samo za total i herbicide
 
Pa tako i ja sad razmišljam ali...
I ja sam imao ideju sa bačvom od 200l kompresor i polako prskati ali ne znam ne bi da rizikujem ako je opasno, mada čini mi se da Kosjerac to ima ili još neko od forumaša...
 
Nazad
Vrh