Ostali priključci koji se koriste u voćarstvu

Planiram da kroz voćnjak koristim taj tiler, gruber, šta li...jel to ovo sa S oprugama? Znači njiva mi je sad posađena, trešnje sa 6 metara međuredno i 5 po kolonama, taze je orano pre sadnje i prošlu jesen (ne ulazimo u temu dal je to dobro) tako da je zemlja rastresita, želeo bih da takva i ostane, da ne tanjiram, freziram, orem već samo ovako plitko kultiviram.

Hteo bih sam da napravim takvo nešto, tačnije sa prijateljem koji je metalostrugar varilac kovač, zna znjanje, pa me zanima koliko tih S opruga može da vuče IMT539 deluxe, koliki treba da je razmak između njih i između redova radnih elemenata, kao i koja je težina celog sklopa optimalna?
 
Oktopod ja sam napravio taj tiler ( zovemo ga podrivac) od devet duplih S opruga ima vec cetri godine.
Porucio sam u Temerinu od firme Agrol ostatak konstrukcije cale izvario i pici. U cenu kompleta dolazi jedno radno orudje ja narucio koplje a pacije noge doplatio .
Za jesenje i rano prolecno podrivanje koristimo koplja a preko leta za plitko prasenje koristimoi pacije noge.
Daleko bolja i jeftinija obrada zemlje od ranijeg freziranja.
 
Znači ako sam dobro razumeo, Agrol ima na prodaju i konstrukciju i pačje noge i koplja? Samo da se zavari? Koja je bila cena? Tvoj ima 18 nogu i vuče ga traktor od 39 konja?
 
Ja sam u Agrolu kupio duple S opruge 25 x 25 uz njih porucio koplja i pacije noge.
Na podrivacu imam 9 duplih s opruga na koje po potrebi srafim ili koplja ili pacije noge.
 
ok shvatio sam, samo ostaje pitanje koji ti je traktor tj koliko elemenata može da vuče moj imt539, dizajn ću iskopirati od nekog..i ako ti se ne priča ovde, pošalji mi pp koja je cena opruga sa elementima a koliko dodatno elementi.
 
50e ti je u Umcarima element za ferdzu po ovim brdima plafon 7 a 9 bogami ima dusu da ispusta .komplet nov je oko 600-700 eura
 
7 duplih ili 7 po jedna? Kod mene je njiva skoro pa ravna i sad je rastresita zemlja..mada ima jedan deo kad kreće uzbrdo, tu i tanjiraču moram da bocnem u prvu, pa i u prvoj oće da proklizavaju točkovi..a na oko nije neka uzbrdica :D
 
@ oktopod
kada se kaže dupla s-opruga misli se na jednu koja je "duplo savijena", ona se konstrukciono razlikuje od s opruge koja se koristi na setvospremaču. Na prvoj slici je prikazana s-opruga a na drugoj dupla s-opruga, razlika se jasno vidi
54-0017.jpg

image020.jpg
 
Mislim na ove duple s opruge .znaci 4 napred tri pozadi i ferza ima da ide ko zmaj.ja koristim onaj imt-ov sa oprugama od 9 motika i bogami dusu ispusta ,kroz tezu zemlju ide i i treca spora po nekada,Bolje manje tela i da prodes jednom vise nego da saranis traktor.Inace je prikljucak koji po meni svaki vocar treba da ima
 
Ja planiram praviti jedan sličan(u budućnosti nekad) ali mislim da je to puno opruga za ferdžu. Neko moje mišljnje da bi za moj traktor od 75ks bilo sasvim dovoljno 10 opruga u tri možda 4 reda, da ne bi gušili setveni ostatci, jer je za ratarstvo potrebno da ima i brzinu, a i da se može malo dublje zariti. Za voćnjake i plitko spremaanje je ovo ok rešenje, mada bih ja ipak smanjio broj opruga, mada važno da radi
 
Imam još samo jedno pitanje, ako nekom ne bude teško, kad se seti, da mi premeri dimenzije, znači zanima me rastojanje između elemenata (na slici označeno sa X), polurazmak, odnosno gde se element u drugom redu nalazi u odnosu na prvi, da li tačno na pola (Y), visina od kačenja do rama (Z), kao i obe dužine, prednja i zadnja (A i B) i razmak između prednje i zadnje šipke (C). Po mogućstvu ako neko ima sa 7 elemenata, odlučio bih se za taj, ako ne nema veze, srazmerno ću smanjiti ram za 2 elementa...i ako ima neka caka na koju treba da obratim pažnju.



Eeeh da, i razmak između mesta za hidraulik, ne znam dal dele šipku na tačno trećine ili kako...
 
Badanjac ukrade mi rec sa tastature za slike duple s i obicne s opruge da razresimo zabunu. Ako je za ratarstvo onda mozes odraditi sa vise redova ali nama za vocarstvo i vinogradarstvo ne valja vise od dva reda.

Moj je kao ovaj na slici jedina razlika je sto je kod mene siri napred nego pozadi .
 
@oktopod

Možeš i sam da odrediš rastojanje između opruga. Izmeriš koliki zahvat hoćeš da ti hvata taj kultivator. Recimo da hoćeš da ti zahvat bude 180cm(uzeo sam primera radi, jer se dobijaju okrugli brojevi, ali to je to otprilike jer je ferdža širok 165, pa malo šire da bude) podeliš to sa 6 ako hoćeš sa 7 opruga 180/6=30cm. Pomnžiš sa 2 i to ti je rastojanji između susednih opruga u jednom redu. Znači u prvi red staviš 4 opruge razmaknute po 60cm međusbno(X) a opruge u drubom redu (3 kom) staviš tačno između opruga u prvom redu, tako da u prohodu budu na istom rastojanju. Rastojanje kačanja iskopiraš od neke drljače, tanjirače ili nekog priključka šta već imaš, to je to.
 
OK, ja sam mislio da je razmak između opruga bitan da ne bi ostajale neobrađene linije ako me razumeš, sa nekim utvrđenim razmakom se možda postiže da je zemlja gde prođeš celom širinom obrađena, ne znam kako da objasnim, mislim da se razumemo..

Ako je tako onda mi nikakve mere ni ne trebaju, iskopiraću tanjiraču samo što umesto ležajeva i tanjira kačim radne elemente :)

Šta preporučujete za voćarstvo, pačije noge ili vidim ima i neki list, površina mu je veća i ima izraženiji špic?
 
OK, ja sam mislio da je razmak između opruga bitan da ne bi ostajale neobrađene linije ako me razumeš, sa nekim utvrđenim razmakom se možda postiže da je zemlja gde prođeš celom širinom obrađena, ne znam kako da objasnim, mislim da se razumemo..

Ako je tako onda mi nikakve mere ni ne trebaju, iskopiraću tanjiraču samo što umesto ležajeva i tanjira kačim radne elemente :)

Šta preporučujete za voćarstvo, pačije noge ili vidim ima i neki list, površina mu je veća i ima izraženiji špic?

Ja sam pravio nešto slično.
Ja bi ti preporučio da uzmeš i pačije noge ali i kljunove. To je malo para a oboje ti treba. Kada je tvrdo, kada ima mnogo trave ili kada izvlačiš grane posle rezidbe tada ti je bitno da imaš ove "kljunove". Na primer prilikom izvlačenja grana dođeš na dno reda podigneš kultivator i sve spadne sa njega, ali zato ako su pačije noge sve se zakaši za njih i moraš rukama da skidaš svaki put.
Ako hoćeš da radiš neko dublje podrivanje na nekih 15 cm ja mislim da to 533-539 ne može da odradi sa pačijim nogama i sa 9 radnih tjela (koliko si ti nacrtao)
Što se tiče rastojanja nemoj ni pokušavati da ti radna tjela pokrivaju svu širinu kultivatora, jer ja mislim da se traktor (ako bi uspio da uđe u zemlju) uopšte ne bi pomakao sa mjesta. Moje kultivtor je sa 11 tjela prvi red 5 drugi 6, i kada radim podrivanje zimsko uzmem u komšije sa 9 radnih tjela jer ide mnogo dublje. Možda ti i zvuči čudno ali sa 9 je mnogo lakše traktoru nego sa 11.

E sada evo da ti dam jedan savjet, naravno ako želiš, pa razmisli. Ako si planirao da napraviš kultivator (podrivač) samo za voćarstvo napravi ga tako da ti kačenje ne bude na sredini priključka nego na lijevoj strani (gledajući sa iza traktora). Kod mene je kultivator 2m ima 11 radnih tjela i izlazi sa desne strane 40cm. Ne možeš vjerovati koliko to znači kasnije kad voćke odrastu pa kad im treba prići a ne može od grana.
Teorije da će ti kositi traktor i tako to su gluposti, ja imam taj priključak i radim sa njim u lošim uslovima (kamen-tvrdo) i nikada nisam imao hvala Bogu nekih problema.
Samo ako budeš radio ovo moraš ići na oko 2m tako da ti pokriva oba točka (cc 160cm) i da ti izlazi sa desne strane nekih 30-40 koliko hoćeš.
Još jedna stvar, ako nije velika razlika uzmi duple, kod mene su obične S opruge od sjetvospremača. Rade i one posao ali ako ćeš raditi 7-9 radnih tjela uzmi duple.
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima, odlučio sam se za 7 pačijih noga sa duplim S oprugama, za početak..kasnije ću uzeti nešto za skupljanje grana, da bih smanjio troškove a trenutno mi ne treba, videću već..

I meni je u međuvremenu palo na pamet da ga izbacim na stranu, baš zbog prilaska voćkama.

Dobio sam sve informacije, samo mi javite razmak između radnih elemenata i razmak između prednje i zadnje šipke na ramu, mislim da je to sve što treba da znam da prenesem prijatelju koji će da pravi, prvo naravno da kupim elemente :)
 
Nama pravila oko razmaka.
Uzmi širinu kultivatora koju želiš i rasporediš 7 radnih tjela.
Što se tiče rastojanja jednog reda od drugog ni to nije ničim određeno kod mene je oko 25 cm, stim da sam ja morao toliko jer se obične S opruge u slučaju za zapnu za nešto mogu razvući toliko (u gornjem dijelu gdje je savjena) da ne bi uprle u drugi red i pucale.
 
Mada treba biti oprezan kada se prilazi blizu stabla zbog zila ,ja sam kruske sve pokidao sa kopljima pokojni otac hteo da me robija :osmeh:
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh