Orezivanje voća

Iako, meni je cudno da se danas za bilo koju vocku uspostavlja uzgojni oblik vaze.
To je zastario uzgojni oblik sa dosta mana i slabijom produktivnoscu.
Zahtjeva i vise mjesta od nekih drugih te je nezgodno odrzavanje zemljista u takvom vocnjaku.
 
Tim vockama kojima je prirodan oblik vaza zasto se jos ne bi ostavila uz tri osnovne grane i provodnica pa formirala jos koja dodatna osnovna grana na 2. ili cak 3. katu cime se rodnost povecava cak i trostruko!
 
Upravo tako.Posle prvog sprata grana pustiti provodnicu za jos jedan sprat grana a mozda i dva.Kada se prvi sprat izrodi ili grane padnu mnogo dole dize se rod na drugi sprat.
 
Ima ime i za taj uzgojni oblik - piramidalna krošnja, tek ona zauzima mnogo prostora, a nije maksimalna iskorištenost krošnje zbog zasjenjivanja unutrašnjosti...
 
Znam da se zove piramidalni uzgojni oblik.
Nezamjenjiv je za visnju i sljivu.
U nekim slucajevima uspjesno se uzgaja i jabuka na bujnijim podlogama.
Uz neke modifikacije vjerujem da je i za dunju puno rentabilniji od vaze.
 
Dobili bi više plodova ali manje krupnoće samim tim i manja tržišna vrednost.Teza i lošija zaštita,lošija obojenost,manje provetravanje,veći rizik od obolevanja i na kraju opet manja tržišna cenaa zbog toga radimo zar ne?
 
Vaza je bila uzgojni oblik no. 1 za mnoge vocne vrste.
I u svima je i vise nego uspjesno zamijenjena nekim novim,boljim i rentabilnijim.
No, dunja je specificna.
Nema razloga da ne vjerujem ako uzgajivaci dunja tako tvrde.
 
nema od tog kombinovanja ništa više štete nego koristi ili vaza bez centralne provodnice ili to vreteno sa centralnom provodnicom pa 3-4 rodna sprata..Ima dosta lijepih i rodnih voćaka u obliku vaze ali traže malo više prostora vjerujem da je nekome isplativije stotinjak stabala jabuke poredanih na minimalnom razmaku uz žicu ali to je utjecaj ekonomije i kapitala hoću da kažem da se ni vretena danas ne formiraju pravilno zbog potrebe ljudi za više prihoda i prinosa..
 
Pozdrav svima.
Jesenas sam posadio nekoliko sadnica kajsije (ns rodna),stablo im je visoko oko120cm,i odatle kreći par grana u visinu do 170cm ali su one ukrštene i skoro da polaze iz istog mesta,ispod njih se nalazi još 3-4 sitne grančice koje kreću maltene sa iste visine u različitim pravcima i dosta su tanke.Moje pitanje je da li da pokušavam od postojećih grana da obrazujem neku krunu,da li ostavljati deblje ili tanje grančice ,ili jednostavno da skratim stablo na 80cm pa posle sam da ostavljam nove grane? Koji bi mi oblik krune preporučili za kajsiju?
hvala :)
 
-

Petre,

moze jos malo informacija:
- koja je podloga u pitanju?
- da li je visoko ili nisko kalemljenje?
- da li postoji posrednik?
 
Evo par slika,da li od ovih sadnica može nešto da se izvede,
izvinjavam se zbog veličine slika ,prvi put ih postavljam na forum.
dve su sadnice u pitanju....


sam2815.jpg

sam2807.jpg

sam2814.jpg

sam2812.jpg
 
Poslednja izmena:
Naravno da može. Kod prve ti je problem što su ove debele grane mnogo uspravno, ali nemaju tako loš tj mali ugao u odnosu na deblo u samom početku. Zato bi ih skratio ispod mesta gde kreću uspravno, pa kad izbiju nove, obavezno ih povio kanapima da ne odu takođe pravo u vis. Ovu tanku ćeš recnuti malo više da bi bujno izrasla. Takođe odseci ovaj patrljak iznad njih i OBAVEZNO namaži nečim jer je debeo presek (kalem vosak, tutkalo, drvofix..).

Kod druge ista priča, tu ih kratiš malo više takođe da bi bujno izrasle nove, ne trebaju ti tanke grane za buduće ramene.

U svakom seckanju gledaš da je pupoljak iznad kojeg sečeš "na spolja" i stranu koja je suprotna od susedne grane, da se buduće lepo rasporede u prostoru.

Neka me ispravi neko ako misli drugačije...evo i skice.

 
Hvala ljudi, i ja sam nešto slično razmišljao.Grane na prvoj slici su dosta debele za povijanje,tako da ću morati još da ih skratim pa kasnije da ih povijem.A za ove male grančice sam se dvoumio da li da ih prekratim jer su dosta slabe,možda će nove kad isteraju biti jače i bolje.Inače su obe imale u sredini po dve visoke (kao vodilice) ali isprepletane grane i maltene izrasle iz istog mesta i baš bez veze postavljene,pa sam ih skinuo skroz do ovog reza kao što je sad.Ne znam jesam pogrešio?
 
Po meni nisi pogrešio,skrati ih kako ti je oktopod objasnio i kod prve povijaj prve sekundarne kad malo narastu.Inače kod kajsije povijanje uspeva dok su grančice još crvene,čim odrvene kao na prvoj one dve,nema šanse da ih poviješ a nemaš ni potrebe.Povij lastare kad poteraju i imaćeš lepu razuđenu vazu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh