Orezivanje voća

Ajde da ne citam celu temu, sigurno je pisano negde.
Koju literaturu preporucujete da nabavim, u vezi orzivanja vocaka?
U kojoj moze dosta toga dobrog i pametnog da se naucio od pocetka(mladih sadnica) pa sve nadalje...
pozdrav.
 
Moja preporuka je sve sto nadjes o orezivanju da procitas. Nemozes sve saznati u jednoj knjizi, uvek se tu nesto novo pojavi; vocne vrste i uzgojni oblici.....
Da, svakako nisam misli da se na jednoj knjizi zaustavim.
Kako sta se kaze, uci se dok si ziv. :)
Ali bi morao od necega da pocnem.
 

kako da orezem ovu jabuku ima dosta ovih zelenih mladica ide nije odbacila ni list, a nekako je sva raštrkana sa granama
 
ma orezivanje je cirkus cisti sinoc citam neke tekstove sa skicama i šemama prikazuju voćke kao da su to bor ili jela kao trebalo bi ih tako formirati ili one principe vazne,a one uglove za grane oni nacrtaju kako je idealno al hajd smotaj granu pa napravi takav ugao il je vezi kanapom za kolac il one plastike ubacuj i onda pogledas vocnjak ni jedna vocka nije slicna onoj drugoj,a kaze imas u knjizi sve pa sto nisi sproveo to iz knjige,kurko ćeš sprovest,zato sto ti sto pisu knjige nemaju vocnjake nego su profesori..na rodnim granama one manje grančice sto nose plodove u stvarnosti rastu ondje gdje je naumila nema tacnog razmaka,a oni nacrtaju na skici cik cak..gledam sinoc slika lisni pupoljak i rodni pupoljak oboje priljubljeni uz drvo na skici što naravno nije tačno al je zato kubik teksta kako prpeoznati razlike ovaj je siljat ovaj je kockast deblji tanji čupaviji..Treba slikat granu u boji i stvarnu granu pa onda zaokruzit na njenoj eh ovo je ovo,a ovo ono i stvar gotova,a ne skicirat na papiru i tacke zaokruzivat ovo su kaze pupoljci i štancaj knjige..

- - - - - - - - - -

evo video kako covjek u 2 minute objasni sav pos'o bez puno filozofije i ovo cijenim, ane kad mi dodje video pa minutu cisti makaze skojim ce rezati..
 
Poslednja izmena:
Klikni na malo download, pored share, dugmence download, ne veliko zeleno...zatim uneseš verifikacioni kod, a UNČEKIRAŠ ovaj dole zidu accelerator, to je neko programče za download nepotrebno a i antivirusi ga prepoznaju kao virus.
 
Da li neko zna gde imaju da se kupe kvalitetne teleskopske makaze za orezivanje.Trebalo bi da bar dosezu do 4-4,5 metra(za Kajsije).Imam neke ali pukose ruke kako su teske a i ne mogu seci debljle grane od 2 cm...
 
Zove mene prijatelj, treba mu neka opruga za neke makaze...ja reko dođi, i biraj (pošto imam hrpu raznih opruga koje čuvam za takve vanredne slučajeve).
Kad evo njega, nosi fiskars, koje prvi put vidim uživo. Nađemo mi oprugu, i probamo...ta idi...da nisam imao uši, osmeh bi bio do potiljka!
Pa to je nešto strava, lagana(neki materijal kao za štapove za pecanje), seče kao puter, glava se može zaokretati od 0-90 stepeni, povlačenjem tog narandžastog dela na sredini - reže, ako odvrneš taj deo, možeš još izvući donji deo i ponovo zategneš, tj. produžiti teleskop po potrebi, ali onda pošto nemožeš dohvatiti narandžasti središnji deo da bi povlačenjem rezao...jednostavno povučeš naradžastu kuglu na kraju teleskopa i isto reže,,,bio sam fasciniran...ne da je alat, nego vrh!:osmeh:

Ima tu još mnogo drugih firmiranih proizvođača teleskop makaza, i predpostavljam da su sličnih kvaliteta, al ih nisam imao prilike probati...i verujem da su i one dobre!

Ovaj moj villager teleskop za 10eura, posle 10minuta rezanja, i manevrisanja između grana, i psovanja kad ti kanap zapinje...izmori čoveka, kao da si pretovario kubik drva.

Nije džaba "koliko para, toliko i muzike"...:osmeh:
kera.jpg

x5h8.jpg

pozzz joe!
 
Pronasao ih na internetu,9600 dinara.Za te pare mora da su ekstra..
 
Poslednja izmena:
Zove mene prijatelj, treba mu neka opruga za neke makaze...ja reko dođi, i biraj (pošto imam hrpu raznih opruga koje čuvam za takve vanredne slučajeve).
Kad evo njega, nosi fiskars, koje prvi put vidim uživo. Nađemo mi oprugu, i probamo...ta idi...da nisam imao uši, osmeh bi bio do potiljka!
Pa to je nešto strava, lagana(neki materijal kao za štapove za pecanje), seče kao puter, glava se može zaokretati od 0-90 stepeni, povlačenjem tog narandžastog dela na sredini - reže, ako odvrneš taj deo, možeš još izvući donji deo i ponovo zategneš, tj. produžiti teleskop po potrebi, ali onda pošto nemožeš dohvatiti narandžasti središnji deo da bi povlačenjem rezao...jednostavno povučeš naradžastu kuglu na kraju teleskopa i isto reže,,,bio sam fasciniran...ne da je alat, nego vrh!:osmeh:

Ima tu još mnogo drugih firmiranih proizvođača teleskop makaza, i predpostavljam da su sličnih kvaliteta, al ih nisam imao prilike probati...i verujem da su i one dobre!

Ovaj moj villager teleskop za 10eura, posle 10minuta rezanja, i manevrisanja između grana, i psovanja kad ti kanap zapinje...izmori čoveka, kao da si pretovario kubik drva.

Nije džaba "koliko para, toliko i muzike"...:osmeh:
pozzz joe!

Gledao sam te teleskopske škare u jednoj trgovini ali se nisam mogao odlučiti, pošto sam probao nekoliko ovakvih sa konopcima što si ih ti spomenuo ali sam bio razočaran njihovom nezgrapnošču, težinom a naročito nemogučnošču da se podešava kut oštrice.
Jesi li probao do koje debljine režu ?
Hvala ti na informaciji jer si mi puno olakšao odluku oko kupnje.
Ne čine mi se baš skupe u odnosu na druge. http://www.mimovrste.com/artikel/4690049032/univerzalni-vrtni-obvejevalnik-fiskars-115360
 
Pozdrav! Moze li mi neko nešto ukratko reći o šljivi Ranuši ili Ranki,Ranici,Darosavki ili kako je pravi naziv neznam? Dali se ona orezuje kao i ostale šljive ili se ne orezuje kako neki kazu jer je osetljiva na orezivanje i posle toga se osuši :sta: .Pitam iz razloga sto ima oko dvadesetak voćki starih oko 10. god. i to je zapušteno,ninašta ne liči,bilo je malo roda ove godine i to većinom sitnog ali gustog i perifernog tako da su se grane polomile od tezine? Hvala unapred! ::pomoc:;
 
Hvala Levač,takav tekst sam trazio,gde se pominju ranke preko deset godina starosti i zapuštene.Na zalost stric čije je voće zivi u nemačkoj i nije dolazio nekoliko godina i ne zna kada će opet tako da je voće prepušteno samo sebi i to sada izgleda strašno i zalosno_Obozavam prirodu i u njoj uzivam pa sam rešio da se posvetim tom voću koliko budem imao slobodnog vremena. Zato sam pomoć potrazio na ovom forumu i poručio nešto literature o voću da bi spasio voćnjak ukoliko je moguće.Inače u voćnjaku još rastu i jabuke,kruške,još dve vrste šljiva,trešnja,višnja,dunja i u podnozju na kraju dva oraha! Ne zamerite na malo duzem tekstu al nemogu kraće da objasnim situaciju. Unapred se zahvaljujem forumu i članovima koji pomazu nama amaterima da naučimo nešto. Zivi i zdravi bili!:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh