Oranje

Tanjiracom+560+nafte:osmeh:Zasto sejem ciklonom,nadam se da ova slika objasnjava mnoge stvari.Teska i siromasna je zemlja kod mene plus brdovito,nije lako ali se mora izdrzati.:ppozdrav:

I posle me neki forumasi prozivaju kako je samo kod mene drugacije,kako neznam da uradim,budala ne koristi sejalicu...bla,bla,bla.....

Rotodrljača bi u jednom prolazu ovo oranje pripremila za sjetvu pšenice. Pošto imaš IMT560, nabavi 2.2m rotodrljaču, spasiće te patnje. Kod mene je isto tkvo oranje bilo, jedan prolaz i gotovo, prije je bila ista priča, tanjirača pa udri, posle 3 dana ne možeš da dodješ sebi.
 
Imam pitanje za kolege koje oru malo novijim traktorima. Jel vam stoji ukljucena blokada diferencijala prilikom oranja ako nema nekog proklizavanja i tome slicno ??
 
Код орања, који год трактор та тераш имаш проклизавање, само је питање у коликој мери. Блокаду од кад имам кејса ни јендом нисам укључио јер му стварно не треба а и никада нисам орао по некаквој каљузи. С 577 (узане гуме) блокада је често коришћена била, када је било влажно у орању...
 
Gledao sam ovog proljeca mislim NH oko 180ks , oranje po mokrom , 2 mjesec , blokada i prednja vuca , veci traktori imaju i automatsku blokadu prednjeg diferencijala , strasno proklizavanje traktor je milio, mislim da nije isao vise od 2,5 -3km/h, pretpostavljam i potrosnja je bila strasna.
 
Tanjiracom+560+nafte:osmeh:Zasto sejem ciklonom,nadam se da ova slika objasnjava mnoge stvari.Teska i siromasna je zemlja kod mene plus brdovito,nije lako ali se mora izdrzati.:ppozdrav:

I posle me neki forumasi prozivaju kako je samo kod mene drugacije,kako neznam da uradim,budala ne koristi sejalicu...bla,bla,bla.....

Napraviste kao da ores Himalaje, ovo je nista posebno brdovito i nista posebno lose uzorano.
 
Napraviste kao da ores Himalaje, ovo je nista posebno brdovito i nista posebno lose uzorano.

Nisam htio biti prvi koji ce ovako sta napisati... Ima puno gorih njiva od ove samo sto ljudi iz ravnice nisu navikli na glinovitu zemlju i grbav teren pa im se cini strasno...


Zeljko, znam ja da se moze, drugima je tesko dokazati ;) U svakom slucaju lijepa zemlja i oranje. Ako bas zelis po PS-u onda osovinu pluga treba pomaci jos u desno gledano u smjeru kretanja da ti podizne poluge traktora budu pod istim uglom na pravac oranja. U ovakvoj zemlji to nema previse veze ore bez greske i ovako.
 
Napraviste kao da ores Himalaje, ovo je nista posebno brdovito i nista posebno lose uzorano.
Himalaji nisu, ali muke jesu. Pogotovo sa 560 koji se uz malo vece brdo bori drugom brzinom da drlja sa 4 krila i tanjira sa 24 diska. Ustvari dobro je dok se bori, *ebeno je kad ne moze, a u vecini slucajeva ne moze. Nego prvom uz brdo ili poprijeko pa niz brdo drugom sav ljut lozis staru rnjagu koliko mozes i u toj uji se izlupas na njemu itd itd itd itd. Sto reko zombi, 3 dana sve boli. Lijepa rotodrljaca za ovakve slucajeve. Cuvas i sebe i traktor.
 
Nije bas nigde toliko ravno pa da se samo u Srbiji radi.

@Lacin, mozes da to pogledas i sa druge strane, na brdu ti poplava ne moze nista, u ravnici to moze biti jako opasno.Malo strmih njiva na Novom Zelandu:

Ovaj na zadnjem snimku cak ima jezero na sred njive, moze kada su vrucine da se bucne malo.
 
Evo, jedva sam nasao video iz 2011 kako mi se cini. Samo jedna od grbavih njiva koje radim... Tu kad kombajn ide uzbrdo (prema kameri) ide postrance toliko da slama ispada po nepokosenoj psenici... Zadnjih godina sam terase izmedju njiva poravnao pa se ore poprijeko na pravac koji je na videu a tako se i vrsi.



Evo i par slika:

Video je sniman na srednjoj od ovih njiva. Nekad se zna zemlja lijepiti za plug ali vecinom se da uraditi nekako.
vy1d7m.jpg


Ovdje se malo bolje vide te terase. Najgornja se ne vidi zbog visoke medje. Poceo sam ih poravnavati dok jos nismo imali bager. Uzeo 539 i orao nizbrdo i malo po malo se zaravnalo dok se nisam plugom zabio u panj koji je u jednoj od terasa bio. Kad je dosao bager, dovrsio sam poravnavanje i sad je to ipak malo kulturnije al se svejedno vise ne radi poprijeko.

25ovpyw.jpg


Jos jedna stara slika:
264l83t.jpg


A o ovakvoj se zemlji radi. oranje je katastrofa ali kao sto se vidi na prethodnoj slici fino izmrzne.
292oheo.jpg



Evo jos par slika koje sam iskopao trazeci ove: Prepravljanje LEMIND pluga IMT osovinom i ruckom za podesavanje sto sam nekidan pisao o tome i duboko oranje kod kuma za par redi vinograda.



2cigz9d.jpg


1236pmx.jpg


6ru6np.jpg
 
Poslednja izmena:
Ljudi ima nekoliko vas koji ste raspolozeni za svadjanje,filozofiranje i slicno 25 sati dnevno.Kod vas nema sale,sege,zezanja....

Poceli smo pricu o tome kako je tesko pripremiti losu zemlju ilovacu,smonicu za psenicu i kako bi to bilo najbolje uraditi,kako je to tesko uraditi u brdovitom kraju sa sve tanjiracom i kao sto sam napisao treba dosta goriva a vi odmah kako to nisu himelaji i jos ovi video snimci sa traktorima od 200 konja i duplim gumama.Odmah Bobo ubacuje slike sa oranjem na nagibima kao da mi ne oremo takve njive,nerazumem ko je i spominjao oranje na nagibima i ko se zalio na operaciju oranja,cela prica je oko usitnjavanja zemlje za psenicu.Ja moje brdo volim i pored toga sto se mucim na njemu.:ppozdrav:
 
Sve kako je ko navikao da radi, to koso oranje i nije bas prijatno, imas osecaj mao da ces se prevrnuti, opet zavisi od nagiba, ja licno ne pod koso nikad, jer bih se prevrnuo odmah. Na slici se ne moze docarati nagib na kom se radi, uvek se cini na slici da je manji nagib nego sto u stvari jeste. Dosta parcela sam usluzno orao za malinu gde se oralo leti dok je skroz suvo, blokada plus prednja vuca, gume skoro nove i drzi se da ne ispadnes samo. I opet je bilo mesta gde se ne moze izaci. Ali svako radi ono sto ima, i ja bih vise voleo te njive u ravnici da radim ko covek.
 
Sve kako je ko navikao da radi, to koso oranje i nije bas prijatno, imas osecaj mao da ces se prevrnuti, opet zavisi od nagiba, ja licno ne pod koso nikad, jer bih se prevrnuo odmah. Na slici se ne moze docarati nagib na kom se radi, uvek se cini na slici da je manji nagib nego sto u stvari jeste. Dosta parcela sam usluzno orao za malinu gde se oralo leti dok je skroz suvo, blokada plus prednja vuca, gume skoro nove i drzi se da ne ispadnes samo. I opet je bilo mesta gde se ne moze izaci. Ali svako radi ono sto ima, i ja bih vise voleo te njive u ravnici da radim ko covek.
Kad bi mogli njive na podesavanje,pa potrebi da je podizemo i spustamo:osmeh:Sve je to dobro.Ja sam pre 4 godine prevrnuo traktor u kosom oranju,kao neke price dok je plug u zemlji nema brige,kad krene cupa plug samo tako,ali dobro nije mi prvi put da skacem sa njega:osmeh:Moc navike:haha:
 
Nazad
Vrh