Oranje

Данас ишао у друго село, мало у испомоћ пријатељу. Изорао сам 7КЈ. Ово ми је био први пут да орем у њиховом атару. Њихова и наша земља, разлика огромна!

Земља се лепше просипа, орао сам дубље(30цм) него код мене, а ишао сам једну брзину више. Трактор се ни једног тренутка није помучио са плугом који захвата 160цм уместо 140 како би требало.


imag0105.jpg


Домаћин је разбацио фосфор по њивама пре орања.

imag0099.jpg


Једна од пре неки дан.
 
Он је био на њиви поред. Није нам Јела дала да будемо на истој, каже да не би смо причали. :osmeh:
 
Kakav je to fosfor ? Mislim koji naziv , znaš li možda koja mu je cijena ?

Kada se kaže fosfor, misli se na mineralno djubrivo MAP.
imaš dve varijante. Prva je sa odnosom azota i fosfora 10:46 a druga je 12:52.
ova jača varijanta je kod nas 2800 din 50 kg. Kupio sam 3 džaka pre 2 dana.
e sad, ovo na slici ni ja ne prepoznajem.MAP mu dodje beo, pa se u tom slučaju i ja pitam šta je ovo..
 
Proba zetora u oranju, prvo smo mu zakacili neki nemacki plug zahvata 3x25cm na dubini 15cm, ali nikako nije mogao da se nasteluje, prva brazda bi hvatala uvek vise od ostalih i javljala bi se kos vuca i jako tesko se vuklo 2 brzina i jedva je isao. Posle smo zakacili 755 i vukli ga dubini oko 25cm i isti problem prva brazda hvata 35-40 a druga normalno. I to je tesko islo, mada na toj njivi zemlja teska, nije se dugo radila i jos ugazio berac.
dsc1014.jpg

dsc1015.jpg

dsc1024.jpg

Oranje sa 755
dsc1021.jpg

dsc1020.jpg

Evo i jedan kratak video..
 
jel nije 755 malo premali za tog zetora??? probaj plug na osovini povući bliže desnom točku ili ručicu za koji zub pomaknuti prema nazad
 
Za onaj trobrazni po kolenastoj osovini bi rekao da je previse zabrazdjen ,a 755 slikaj i postavi da vidimo mada je i moje misljenje da ces ga tesko upariti sa tim traktorom jer je premali.
 
Taj plug jeste premali za ovog zetora bez obzira na zemlju.sigurno nije još uvek kupio odgovarajući plug, pa je ove isprobavao tj isprobavao je traktor verovatno
 
Planiram da uzmem 756 ili 757, mada 755 je hladno hvatao 60-65 cm, ali nije to to, muci se traktor previse.
756 su ok plugovi za taj traktor ali i 755 mogu da odrade posao i veoma su lagani,sto se tice stelovanja prva brazda moze da hvata malo vise ali nikako nesme da bezi u stranu,bocni lanci na polugama moraju da budu labavi kada su plugovi dobro nastelovani,plugovi kada su u brazdi moraju da budu ravni jer ako se malo iskose onda odmah beze na jednu stranu,takodje rucica na osovini treba da se podesi onako kako najbolje odgovara,kod mene je ekstremno teska zemlja u svakoj njivi drugacije stelovanje,ona krivina na osovini trebalo bi da bude blago napred ili na pola znaci nadole primetio sam da tu najlepse ore bar moji plugovi, 754.ja sam suzio zadnje tockove na rakovici i ocekivao sam da ce biti lakse ali nisam nista dobio pa sam vratio onako kako treba.
 
Nazad
Vrh