Oranje

vlado sto si se zajebavao pa sad opet peres masine, mogao si na prolece da u pripremi to vratis, il jos bolje u zetvi osisas i mirna backa
 
Ima li neko slike oranja da postavi, da se vratimo na temu?
Gotovo za ovu godinu.Juče i preključe nađubreno,oko 4 vagona po jutru.Bilo je proklizavanja ali lepo se oralo.



Ovaj deo parcele je livada III klase i nije oran godinama,bar po rečima predhodnog vlasnika.2010 i 2011 je bilo pola metra vode.





Imaće "perač" posla



Jedan video za kraj

 
Nikako da shvatiš šta pokušavam da ti kažem. Moj raonik nije ravan, dakle ima kljun ili, kako ga ja zovem, nos. Ponoviću - ima kljun, ali taj njegov kljun nije zamenjiv jer je ukovan u raonik.

Dakle ovaj raonik imam:


i pitam da li neko iz iskustva zna koliko je drastična razlika u otporu koji pruža takav raonik u odnosu na ovakav:



- - - - - - - - - -
ovaj gore raonik sigurno pravi manji otpor od ovog sa ulozkom, nemamo instrumente da to ispitamo, ali bi sigurno pokazalo na potrosnji goriva(smatram da su decilitri u pitanju)
mozda bi se osetila razlika u vuci al ako je u pitanju losije stanje traktora, ako je traktor utegnut-dobar nema sanse da se oseti razlika u lakoci rada...
 
Evo da malo odmorite oci. Prekjucer oranje zavrseno.


4. spora, 1600-1700 obrtaja, dubina 30-ak cm, po GPS-u idem negdje 7-7.5km/h

Potrosnja se vrti ispod 11.5l/kj i svi koji ste me plasili da Brena puno trosi mozete odahnuti, jer sam super zadovoljan potrosnjom a pogotovo ucinkom i kvalitetom posla.
 
Dobro ide Brena . Vidi se da je zemlja ekstra laka . Nego koliko li kod mene više hvata prva brazda , kad mi plug 3x12coli , a točak na plugu isto ide po tragu traktora kao kod tebe. Inače majerno sam tako stavio da bude što veći zahvat , a ni nevidim da nešto smeta ostaje ravno.
 
Onda ti hvata jaako puno, tj. ovisno koliko ti je traktor sirok i koliko je tocak deleko od rame pluga. recimo, na IMT plugu 755.20 je tocak isao u trag IMT 539, a na 756.20 tocak ide u trag IMT 549... Tako i ovaj leopardov gazi po tragu Brene (vidi se koliko tocak klima otpao je cim sam prestao snimati i dobio je nove lezajeve ;) )
 
Širok je osto ko i tvoj ,točak je odmaknut normalno, a vata tolko da čak par cm ostane neuzorano pa taj dio lomi brazda pa prevrće , tako mi se čini da čak prva još bolje poklapa . Nisam primjetio da ičemu smeta pa orem tako.
 
Pazi ovako... vec sam par puta pisao kak oradi VARIO plug... Kverneland recimo nema vece radno tijelo od 16" a zahvat mu se pruza i do 20" pa kako taj plug onda ore? 16" lemes a 20" zahvata... Onaj nepoorani dio koji ostaje glumi "zglob" oko kojeg se brazda okrece i na taj nacin se u samom okretanju brazde nadje zakopan na dno i druga ga brazda poklapa i oranje izgleda dobro i nista mu ne fali ALI kod tebe se dogadja da samo prednja vadi "zahvat i pol" dok ostale grabe 12" sto po meni ne moze nikada biti dobro jer ce doci do razlicitog slijeganja zemlje, do razlicitog upijanja vlage... Samim time dolazi do neednakog trosenja pluga i pod tolikim zahvatom se moze dogoditi da ti se prednja brazda "ispravi" ako me razumijes, cak moze doci i dosavijanja nosaca glave uslijed velikih sila, a to nikako nije dobro.

radije izmisli neke "kajle" koje ces podbaciti pod ostala radna tijela i tako rasiriti kompletan plug na zahvat po tvojoj zelji i radi kao covjek jer oranje je jako bitna agrotehnicka mjera i tu se ne bi trebalo "izmisljati toplu vodu"...
 
Da Bobo tačno tako prevrće se preko malog dijela neoranog i opet poklapa . Nisam primjetio da se drugačije slegne kasnije , ali si u pravu da je prva brazda opterećena , pogotovo u jako teško zemlji . U stvari trakor ima dovoljno snage pa želim da vata više . Moraću pogledati dal se može jednostavno proširiti da sve više hvataju , o tome nisam razmišljao al mi se čini da neće biti baš jednostavno . Ma i ne ulaže mi se ništa jer ovaj plug nije odgovarajući za traktor tj premali je a i razmišljam u pravcu nekih drugih operacija umjesto oranja.
 
Nazad
Vrh