Orah - opšta tema

Da li neko zna gde bih mogla kupiti 30ak sadnica kalemljenog oraha Chandler?
 
Dobar dan i sve najbolje za kolege orašare...Novi sam na forumu i ova tema je uglavnom glavni razlog moga pridruzivanja ovoj zajednici. Jucer sam "u cugu" iscitao cijelu temu, saznao jako mnogo korisnih informacija, pogotovo nakon 40-e stranice otkad se, otprilike, ukljucio i OPAX sa svojim, hajde da tako kazem, revolucionarnim pristupom u ovoj oblasti, barem kada je nas prostor u pitanju.

Ja sam iz Orašja na Savi (BiH), 20ak km zapadno od Brckog. Iako naziv mjesta djeluje interesantno za ovu temu, jos je interesantnije da ovdje oraha skoro da i nema nikako.
Jos 2010, godine, moj stari je krenuo u sadnju oraha. Dakle, narucio je, koliko se sjecam, iz nekog od novosadskih poljoprivrednih instituta 30 sadnica kalemljenih oraha, medju kojima je bilo nekoliko sorti i to Sejnovo, Sampion, Geisenheim i ja mislim da je bila i Rasna. Moj stari nije poljoprivrednik po zanimanju, vec iz hobija ima vrt, plastenik, vocnjak sa "svega pomalo" a zbog zemlje s kojom nije znao sta da radi odlucio se za orahe iz onog klasicnog razloga "posadim ga i neka raste" te "nema oko njega puno posla" itd... Ja uz njega, kao student kojeg to bas i nije puno zanimalo, sam bio samo fizicka ispomoc i radna snaga. Sadjeni su na razmaku 10x10 metara. Uglavnom, zime 2011. i 2012. godine su bile zestoke, neki su i stradali ali unatoc tome skroz su slabo napredovali, ja mislim i zbog lose zemlje ilovace i zbog relativno malih jama za tako losu zemlju. U poplavama 2014. godine su bili pod 2 metra vode cak 20ak dana i samo je jedan prezivio, prosle godine je bilo i ploda na njemu tj. eto u 5. godini od sadnje a nisam bas siguran o kojoj se sorti radi. Poslije poplava smo na tu parceli posadili aroniju ali to je druga tema.

U medjuvremenu meni to sve priraslo srcu, iako sam pravnik po struci. Ozenim se i u "miraz" dobijem tj. zena naslijedila zemlje povrsine malo manje od 1 hektra na podrucju Srebrenika. I tako ja nju nagovorim da posadimo orahe. Prosle godine tj. 2015. posadim 42 sadnice od kojih je 37 sorte Chandler i 5 Franquet radi oprasivanja. koje sam nabavio iz Srbije, iz rasadnika kod Krusevca, ne znam dal smijem da reklamiram ali mislim da je neko na ovoj temi vec spominjao da je nabavljao od istog lika.

Dakle, moje prvo pitanje je, zna li iko o kome se radi, kakav je i koliko ozbiljan rasadnik i kolika sansa je da sam dobio pravi Chandler?

Parcela je livada sa blagim nagibom sa juga ka sjeveru, izlozena suncu skoro pa cijeli dan. Zemlju nisam slao na analizu ali znam da je izuzetno kvalitetna, vrlo lagano su se rupe kopale, na dubini od 30ak cm me podsjetila na male sitne cokoladne granule :D ... Rupe su bile otprilike 60x60, sadio sam na razmaku 8x8 m i to ne zato sto sam znao da chandler moze i treba da ide malo gusce nego ostale sorte vec zato sto sam pravio klasicnu gresku pa bio proklet i htio sto vise sadnica da posadim. Iscitavajuci ovu temu sam shvatio da sam samo imao srece i nista vise.

Prilikom sadnje nisam ubacivao nikakvo djubrivo u rupe, nit stajsko nit vjestacko, vec sam samo nakon sadnje bacio oko vocki po 4-5 lopata zrelog stajskog gnojiva. Cekam da vidim kako ce se primiti pa onda namjeravam na jesen posaditi otprilike jos ovoliko sadnica. U sustini, to je to do sada...Raspisao sam se a ne znam jesam li sta propustio vazno za reci. Uglavnom, postavit cu i slike uskoro.

Blizi se proljece i potrebno je poduzimati naredne korake i nadam se da cu ovdje dobiti savjete sta i kako dalje.
 
Hvala na dobrodošlici... sada bih postavio par pitanja za početak...

Kao sto rekoh u svom uvodnom postu, posadio sam 37 Chandlera (ako su zaista pravi) i 5 Franqueta. Citajuci ovu temi uvidio sam da se radi o suprotnim sortama jer prvi Chandler sorta sa lateralnim tipom plodonosenja I pogodan je za gustu sadnju (u mene 8x8 u trokut, moglo je i gusce ali nije se znalo) a Franquet sa terminalnim plodonošenjem koje zahtjeva vece rastojanje i drugaciji pristup. Sta ja da sada radim posto su mi ove dvije sorte na parceli izmjesane? Moze li kasnije postati problem?

Drugo, posto imam stalni posao, i samo vikendima imam vremena da posvetim orasima, pitanje glasi da li da krenem sa rezidbom na 30-40 cm sada tj. ovaj vikend ili da sacekam 15-20 dana pa da to odradim u prvoj polovici 3. mjeseca? Posto nemam iskustva sa rezanjem vocki, pitanje je da li je preporucljivo da to sam radim ili da ipak angazujem nekoga strucnijeg. Koliko mogu zeznuti? Isto pitanje se odnosi u paketu odnosi i na nanosenje voska odnosno lijepka za drvo na presjecenu granu.

Trece, treba li takvu skracenu granu kreciti? U nas se voce tradicionalno kreci sa mjesavinom gasenog kreca i svjeze balege/stajskog gnojiva, pa pitam moze li ta kombinacija i u ovom slucaju ili je vise preporucljivo koristiti preparate na bazi sumpora ili plavog kamena?

Cetvrto, iz razloga sto prilikom sadnje nisam dodavao nikakvo gnojivo u jamu, vec samo zrelo stajsko okolo sadnice, da li je potrebno davati nesta sada u ovom period prije vegetacije? tri 15ke ili slicno?

Hvala unaprijed... Sutra slikam i postavljam par slika i u zavisnosti od situacije na terenu mozda bude jos pitanja.
 
Joe,
na prvo pitanje ce odgovoriti neko drugi ko se bavi Cendlerom,Franketom i razmacima imajuci u vidu da ja tu nemam sta reci jer ima mnogo dijametralno razlicitih filozofija i rada.Ja sam se kod sadnje uhvatio domacih knjiga i autora i posledicno opredelio za *domace* sorte .
Sto se tice orezivanja sacekaj toplo vreme i mozda je najbolje pre bubrenja i otvaranja pupoljaka uraditi rezidbu uz obavezan vosak ili lepak kako neki rade .
Vidim da izgleda hoces da ih skratis odmah na 40-tak cm *ja sam bio stara skola i rezao sam na 1,8m * ali bi trebalo da imas kolac pored svakog oraha gde bi ucvrstio mladar u rastu jer on hoce sto zbog vetra sto zbog ptica koje hoce da slete bas na njega da se ocine i padne .
Posle orezivanja bi trebalo koristiti nesto na bazi bakra* ja koristim plavo ulje* da bi uradio zimsko prskanje .
Ako vec ides tako nisko sa orezivanjem nije pametno mazati ostatak bilo cime jer nema sada nekog ucinka a eksperimentom mozes spaliti to nesto malo pupoljaka koje moraju da krenu iz *niskog* starta .
Sto se tice djubrenja kako si u prvoj godini nije urgentno nesto stavljati oko sadnice mada i moze se dodati neka mala kolicina NPK djubriva imajuci u vidu da sve sem Azota*njega u prvoj godini treba 100-tinak grama u 2 - 3 djubrenja * jako sporo silazi do korena tako da izgleda fosforu i kalijumu treba nekoliko kisnih sezona i okopavanja da dodje u nivo korena.
Srecno..
 
Poslednja izmena:
Hvala na dobrodošlici... sada bih postavio par pitanja za početak...

Kao sto rekoh u svom uvodnom postu, posadio sam 37 Chandlera (ako su zaista pravi) i 5 Franqueta. Citajuci ovu temi uvidio sam da se radi o suprotnim sortama jer prvi Chandler sorta sa lateralnim tipom plodonosenja I pogodan je za gustu sadnju (u mene 8x8 u trokut, moglo je i gusce ali nije se znalo) a Franquet sa terminalnim plodonošenjem koje zahtjeva vece rastojanje i drugaciji pristup. Sta ja da sada radim posto su mi ove dvije sorte na parceli izmjesane? Moze li kasnije postati problem?

Drugo, posto imam stalni posao, i samo vikendima imam vremena da posvetim orasima, pitanje glasi da li da krenem sa rezidbom na 30-40 cm sada tj. ovaj vikend ili da sacekam 15-20 dana pa da to odradim u prvoj polovici 3. mjeseca? Posto nemam iskustva sa rezanjem vocki, pitanje je da li je preporucljivo da to sam radim ili da ipak angazujem nekoga strucnijeg. Koliko mogu zeznuti? Isto pitanje se odnosi u paketu odnosi i na nanosenje voska odnosno lijepka za drvo na presjecenu granu.

Trece, treba li takvu skracenu granu kreciti? U nas se voce tradicionalno kreci sa mjesavinom gasenog kreca i svjeze balege/stajskog gnojiva, pa pitam moze li ta kombinacija i u ovom slucaju ili je vise preporucljivo koristiti preparate na bazi sumpora ili plavog kamena?

Cetvrto, iz razloga sto prilikom sadnje nisam dodavao nikakvo gnojivo u jamu, vec samo zrelo stajsko okolo sadnice, da li je potrebno davati nesta sada u ovom period prije vegetacije? tri 15ke ili slicno?

Hvala unaprijed... Sutra slikam i postavljam par slika i u zavisnosti od situacije na terenu mozda bude jos pitanja.
Mesanje Chandlera i Franquette je sasvim normalna stvar, jer je u pitanju oprasivac. Ako budes kasnije orezivao ostirje, isto ih tretiraj, ali nakon 4. godine orezuje se prve godine jedna strana reda, a sledece godine druga strana, kako ne bi izgubio vecinu rednih pupoljaka odjednom, a dao im vreme da se obnove do sledece sezone. Franquette nije bas preterano rodna sorta, tako da nista ne gubis, samo da ne unistis previse muskih cvetova. Ostrim orezivanjem Chandlera samo podstices razvoj lateralnih pupolajka duz grana.

Mazanje krecom sada ti nista nece dati. Prektrati stabla i namazi voskom, pa oprskaj bakarnim preparatima kako ti je Panta savetovao. Najesen ces na zeleno skratiti na 1,8m visine, ili sledeceg februara/marta.

U toku ove sezone mozes da bacis malo UREE ili KAN-a (azotno djubrivo) krajem aprila i krajem maja (po 100-150gr po stablu), najbolje pomesano sa 1kg Zeolita (samo prvi put jer ima dejstvo oko 3 godine) da bi fiksirao to djubrivo da se ne spere kisama i polivanjem u nize slojeve tla, a NPK sa vise fosfora u novembru. najvaznije je da ove prve godine promenis mikrobiolosta djubriva koja ce omoguciti aktiviranej absorbcije fosfora iz tla, zbog dobrog ukorenjivanja. Dodajes ih prilikom polivanja. U junu-julu polivas 3-5 puta sa po 80l vode, a u prva dva polivanja dodaj po 1 litar Slavola VVL na dozu 80 l vode po stablu. To u kombinaciji sa skracivanjem na 40cm bice kao raketno gorivo za biljku.

Oko biljke mozes da bacis 30-40kg svezeg stajnjaka pomesanog sa slamom u krugu precnika 2-3m. To je malc i zastita od pregrevanja/izmrzavanja korena, kao i gubljenja vlage iz tla, a za 3-4 godine ce se pretvoriti u cist humus. Za sada ce kise spirati osoku u zonu korena, sto je OK. Stajnjak ne sme da ide iz samo stablo, vec ga udalji za 20-tak cm.
 
Hvala na odgovorima...ja mislim da mi je dovoljno za pocetak informacija sta i kako dalje da cinim...

Evo male fotoreportaze moga orasara

280qt88.jpg


117fclg.jpg


ovaj mi se pri vrhu nekih 10 cm osusio...

2ih70ci.jpg


sta da radim sa ovim? dal da osjecem ovu bocnu ili da nju ostavim a glavnu skratim?

3eogo.jpg


da li ovu rupicu trebam "zacepiti" ?

a2ryu0.jpg


2d7sol2.jpg


2823vj6.jpg
 
@Joe
te rupice sam i ja primetio jesenas kad sam sadio, i nisam skontao o cemu se radi. Mislim da sigurno ne skodi da stavis malo voska preko.
Ova sadnica sa bocnom granom, ne vidi se kalem, da je nisi preduboko posadio?
 
Ma nije na odmet malo ih zakrpiti... A sto se tice sadnice sa bocnom granom, moze biti da je malo dublje posadjena ali nije puno. Jel Bi to mogao biti kakav problem?
 
Ma nije na odmet malo ih zakrpiti... A sto se tice sadnice sa bocnom granom, moze biti da je malo dublje posadjena ali nije puno. Jel Bi to mogao biti kakav problem?

trebao bi kalem biti iznad zemlje, tj sadnica treba da je u zemlji isto kao u rasadniku, ali nemam licnih iskustava da kazem koliko je to ozbiljan problem ili ne
 
Kad se zatrpa kalem moze doci do stagniranja i na kraju i susenja sadnice, to se meni desilo sa nekom tresnjom, ja zasadio malo dublje i posle se obrusila zemlja preko kalema i sve gore i gore rasla i pocela da se susi ja kad sam isao da vidim o cemu se radi a ono kalem pod zemljom.
 
Orasdjije,
ja sam juce kupao sadnice plavim uljem..
Pozdrav !
PS
Paliic,
poslao sam ti poruku vezanu za feromonske klopke ali ne znam da li je stigla jer me kompjuter opasno zeza ovih dana..
Pozdrav !
 
Orasdjije,
ja sam juce kupao sadnice plavim uljem..
Pozdrav !
PS
Paliic,
poslao sam ti poruku vezanu za feromonske klopke ali ne znam da li je stigla jer me kompjuter opasno zeza ovih dana..
Pozdrav !
Stigla je poruka, hvala. Našao već sam kontakt, čovek mi reče da se čujemo u maju, pa da ih tada poručim. Verovatno ću uzeti dve ili tri klopke.
Praktično, ako bi išli na proces suzbijanja zauzere samo klopkama taj broj bi morao biti daleko veći od par kom po hektaru, a to je već skupa rabota..

Ja sam moje isprskao plavim uljem još tokom toplog perioda u februaru..

Sent from my m2 note using Tapatalk
 


Uveren sam da slika mnogo vise govori...

Jesenas rastureno vocarsko djubrivo i podriveno, pre par dana rasturen KAN i podriveno.

Pozdrav zupa100!
 
08-07-15, 22:30
08-07-2015
đađo74
Pozdrav kolegama iz ovog dela foruma, uz par pitanja...

Otac je u jesen 2005-e godine posadio dva oraha (nepoznate sorte), koje je dobio od jednog prijatelja. Jedan od njih se nije primio, a drugi jeste. Rastao i napredovao fino, nisam primetio nikakve simptome bolesti, nikad nije prskan, nikad orezivan, samo okopavan i dva-tri puta, bačen stajnjak. Zasađen je na prilično slaboj, neobrađivanoj zemlji, u vrhu tadašnjeg jagodnjaka. Sam je formirao raspored grana, odrastao nekih 3,5 do 4 metara u visinu i solidno u širinu. Imam i par fotografija od ovog proleća, (iz dva ugla nadam se da će pomoći), jer tad nisam slikao orah već "akciju" sečenja, krčenja i pripreme terena za sadnju šljive ove jeseni. Trenutna njegova pozicija mi smeta, ali ostavio bih ga eventualno jer ga je otac sadio, a i jer nemam nijedan drugi na imanju. Eto konačno stigoh i do par pitanja :
1). Da li je orahu potreban oprašivač ..?
2). U kojoj godini bi trebao proroditi, u nekoj da kažem skromnoj kondiciji, na nešto preko 700 mnv ..?

U okolini komšije imaju po neki orah, rađaju normalno (nisu mi blizu, a ista je nmv).
Napomenuću da nikad do sada na njemu nije imalo roda apsolutno ništa, a vegetacija je deseta.
Ovo mi je bitno radi daljih poteza i odluka, pa su svaki savet i predlog dobrodošli.
Unapred hvala ... :ppozdrav:...

12-07-15, 14:1012-07-2015
Panta SD
Djadjo,

Retko koja vrsta oraha je samooplodna * da u isto vreme ima polen i otvoren tucak* tako da je neko pravilo da mu treba oprasivac u sadnji ozbiljnijih parcela .
Za ovakve varijante je cesto dovoljan i neki orah iz komsiluka ali kako nema ploda vec nekoliko godina mozda mu nedostaje oprasivac.
Ako si u poziciji daj mu sansu jod godinu - dve , u medjuvremenu mozes i da propratis vreme i aktiviranje polena i cveta oraha jer je stvarno lepo porastao .
Kazu da sejanac prorodi nesto kasnije * nema roda prvih desetak godina* tako da vredi sacekati i dati mu sansu.
Pozdrav !
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zahvalio bih se još jednom na savetu i rekao da se u potpunosti isplatio. Poslušao sam, ostavio ga i jesenas je po prvi put bilo roda, ne nešto mnogo ali sasvim obećavajuće za ubuduće ...
Hvala i veliki pozdrav ...


 
Evo i ja da javim, izvadio sam 2 ploda crnog oraha od onih 500 sto sam posejao, i oba su pukla i krenulo mu ono sa guzice. Nadam se da ce biti veliki procenat uspesnosti. Nego da li da cumpkam onu travuljinu sto krece okolo da raste. Zemljiste je djubreno na jesen i zaorano, na obodu tastove baste. Pa ce ta trava da poludi... jos sad vlazno...
 
Nazad
Vrh