Orah - opšta tema

Hvala. Svakako cemo odraditi i oranje i rigolovanje i povaditi sve zile.

- - - - - - - - - -

http://www.na.fs.fed.us/spfo/pubs/fidls/armillaria/armillaria.htm
http://www.apsnet.org/edcenter/intropp/lessons/fungi/Basidiomycetes/Pages/Armillaria.aspx

nadjoh malo vremena da procitam neke Engleske, tacnije Americke tekstove. Treba proveriti prilikom ciscenja sume, da li ima ovih naznaka ove opake bolesti. Koja se kazu leci vadjenjem panjeva i i velikih i srednjih zila. Sto je kazu veoma skupo, pa se koristi samo u nekim prilikama. Ja nisam ostavljao zile deblje od hemijske olovke. Naravno da nismo mogli sve ni da povadimo, i pojavljivace se ponovo prilikom oranja i rigolovanja, ali se trudim da odradim najbolje sto mogu, pa sta mu bude.

Interesantno je da mi je bagerista rekao da nije video nikoga da se cima kao ja sa tim zilama, kaze svi su samo vadili samo one ogromne zile i panjeve. Ostalo ostavljali u zemlji da truli i sadili vocnjake. Cak mi je jedan drugi bagerista sa ogromnim iskustvom predlozio da mi otkopa rupu i zakopa panjeve, pa nek tamo trule. Ja mu kazem pa ja ih zbog toga i vadim! Odradicu bolje od 90% ljudi, pa ko mene bas zakaci da mi vocke propadnu, sta da radim...

Moj brat se druzi sa jednim covekom koji predaje na visoj skoli zastitu bilja, pa treba neki dan da sednemo sa njim da pricamo, sta i kako. Verovatno ce on i da mi orezuje, i pravi preporuke za prskanje itd. Moj kum je zasadio 1ha oraha, sampion jupiter i jos neki oprasivac naravno 10x10, i kaze ove godine nije imao rod jer su se neke bube pojavile po listovima. Ali i dalje tvrdi da ga ne treba prskati.

- - - - - - - - - -

@uzgoj oraha

Da li smatrate rak korena=truleznica korena ?
 
Interesantno je da mi je bagerista rekao da nije video nikoga da se cima kao ja sa tim zilama, kaze svi su samo vadili samo one ogromne zile i panjeve. Ostalo ostavljali u zemlji da truli i sadili vocnjake. Cak mi je jedan drugi bagerista sa ogromnim iskustvom predlozio da mi otkopa rupu i zakopa panjeve, pa nek tamo trule. Ja mu kazem pa ja ih zbog toga i vadim! Odradicu bolje od 90% ljudi, pa ko mene bas zakaci da mi vocke propadnu, sta da radim...
Bagerista, kalemar i komsije obicno znaju sve. Pogotovu kad vide da radis nesto drugacije, odmah pritrce u pomoc. Nista nije jako kao narodno predanje, a i nije niko lud da radi vise nego sto treba. Pored toga, eventualni problemi se lece bogojavljenskom vodom, otkljucavanjem crkve u zoru, zapisavanjem sekire itd. :osmeh: I sam shvatas da je besmisleno da se orjentises na to kako rade komsije, pogotovu sada kada je u eri interneta dostupno mnogo inforacija online, forumi, naucni radovi, a obrazovanje ti dopusta da shvatis sustinu problema i sustinu lecenja (sva ta fizika, hemija, botanika koju smo godinama izucavali dobija smisao), a ne da bez udubljivanja kopiras neke procedure namenjene za resenje ko zna kojih problema.

Moj brat se druzi sa jednim covekom koji predaje na visoj skoli zastitu bilja, pa treba neki dan da sednemo sa njim da pricamo, sta i kako. Verovatno ce on i da mi orezuje, i pravi preporuke za prskanje itd. Moj kum je zasadio 1ha oraha, sampion jupiter i jos neki oprasivac naravno 10x10, i kaze ove godine nije imao rod jer su se neke bube pojavile po listovima. Ali i dalje tvrdi da ga ne treba prskati.
Ma rekoh ti ja - ne savetuj coveka koji ne trazi savet. Svako ima pravo da na tezi, skuplji i bolniji nacin uci ) biljne vasi crpu sve sokove iz sadnice i momentalno prestaje rast.

A sad ozbiljno. Meni su savetovali da svakako na ciscenim parcelama, cak i posle neke strne kulture, pri sadnji kopam rupe 1,2x1,2m i bacim po dnu 2kg Zeolita, koji upravo neutralise ove stetne gljivice. Dok se koren rasiri na povrsinu vecu od 1,2x1,2m zavrsice se i proces razgradnje starijih zilica.
 
jajajaja



Rak korena i truleznica korena nisu isto. Rak izaziva bakterija a truleznicu gljivica.
Ako si uspeo izvaditi svo korenje deblje od hemijske olovke svaka ti cast. Uradio si najveci deo posla.

OPAX

Sto se tice zeolita i ja sam ga stavljao u rupe prilikom sadnje raznog voca. Prema teoriji ne samo da neutralise gljivice vec smanjuje potrebe za djubrivom a ima i funkciju u susnim vremenima jer upija visak vode kad ga ima i daje biljci kad joj fali. Isto radi i sa mineralnim materijama a i stiti koren od direktnog dejstva djubriva na koren. Usitnjava zemlju kao sto je usitnjava i stajsko djubrivo. Neka je pola od toga pa je dobro. Da li je to uticalo da se moje voce dobro razvija ne znam jer nisam radio kontrolni uzorak ali svi koji ga vide smatraju da odlicno napreduje.
 
jajajaja



Rak korena i truleznica korena nisu isto. Rak izaziva bakterija a truleznicu gljivica.
Ako si uspeo izvaditi svo korenje deblje od hemijske olovke svaka ti cast. Uradio si najveci deo posla.

OPAX

Sto se tice zeolita i ja sam ga stavljao u rupe prilikom sadnje raznog voca. Prema teoriji ne samo da neutralise gljivice vec smanjuje potrebe za djubrivom a ima i funkciju u susnim vremenima jer upija visak vode kad ga ima i daje biljci kad joj fali. Isto radi i sa mineralnim materijama a i stiti koren od direktnog dejstva djubriva na koren. Usitnjava zemlju kao sto je usitnjava i stajsko djubrivo. Neka je pola od toga pa je dobro. Da li je to uticalo da se moje voce dobro razvija ne znam jer nisam radio kontrolni uzorak ali svi koji ga vide smatraju da odlicno napreduje.

Koliko treba baciti zeolita u rupe pri sadnji? Ja sam ove jeseni sadio i bacao sam tri dobre šake.
 
Kad i koju sortu sadiš, na kom rastojanju??
Ja nisam imao informaciju koliko treba pa sam se plašio da ne pretjeram.
 
Smisao velicine rupa je u zameni tla koja obezbedjuje bolje uslove za razvoj mlade sadnice u prve dve godine, zbog raznih faktora, a jedan od njih su te stare zilice. Tamo gde je zemlja kvalitetna i nema rizika, pravicu manje rupe.
 
I mene interesuje gde nabaviti sadnice i koja im je cena? Kontaktirao sam rasadnik iz Slovenije, fernor je 28€ al salju samo na prostor eu.
 
Svaka čast. Gdje si nabavio sadnice? Da li bi se mogao nekad posjetiti zasad?

Zasad intenzivnog tipa ce biti oformljen tek na jesen 2017.g. Kada bude zasadjen, organizovacemo posetu zaintersovanih clanova Saveza. Sadnica nece biti jos uvek u prodaji kod nas, iz nekoliko pravnih razloga.

U prepisci smo vec mesecima sa autorima sorti, nacionalnim institutima za poljoprivredu i katedrama nekih univerziteta u Francuskoj, Italiji i USA. Uvoz radimo iskljucivo legalno, sa fitosanitarnim i sertifikatima sorti. Kao Savez smo dobili odredjene ekskluzivne uslove od autora sorti, pa uvozimo kalemgrane za neke sorte, a gotove sadnice za druge, sto ce biti realizovano tokom 2016.g., ali su narudzbine vec ranije ugovorene. Francuzi ne dozvoljavaju razmnozavanje svojih sorti u drugim drzavama, pa su sadnice iz Turske na primer u 80% slucajeva potpuno nepoznatog porekla i kvaliteta (ovo su reci tuskog inzenjera agronomije sa kojim smo u redovnoj prepisci oko tehnologije uzgoja oraha), slicno kao i kod nasih rasadnika, ali su 100% piraterija kad su u pitanju francuske sorte. Tamo moras da znas od koga kupujes, jer ima nekoliko ozbiljnih rasadnika, ali cena sadnice kod njih nije niska i ide oko 10-12 eura. Po 5-7 eura moze da se kupi samo macka u dazku. U Francuskoj je sadnica oko 20-21 euro, jer su pod najstrozijom genetskom kontrolom od svih drzava i nema rizika pri kupovini. Naravno, mi kao Savez smo dobili neke benefite i daleko bolje cene, jer smo i ugovorili veliku kolicinu. To sto prodaju Slovenci je uvoz iz Francuske. Sadnica Chandlera u Svajcarskoj, na primer, kosta 80 franaka.

Kao Savez cemo u i buduce organizovati nabavku sadnica za svoje clanove, ali cemo i obezbediti proizvodnju sadnica kod nas za one sorte za koje to dozvole autori. To je dosta komplikovan proces, pa zato nijedan privatni proizvodjac do danas nije te sorte ni ubacio na sortnu listu u Srbiji, ali mi smo vec duboko u njemu i vec su izvesne sanse da cemo dobiti neka ogranicena i strogo kontrolisana prava.

Inace, u postojecem zasadu ekstenzivnog tipa, starom 15 i 20 godina (sorte G139, Elit, NS kasni rodni, Sejnovo), ove godine sam imao rod od oko 20 kg po stablu, sto je duplo bolje od prosecnih godina.
 
Poslednja izmena:
Bravo, e to je posao. Znaci moze da se uveze ako imas te sertifikate? Od koje godine planirate da uvozite za clanove?
 
Hvala na veoma iscrpnom i sveobuhvatnom odgovoru. I ja sam u planu da sledeće ili 2017. godine proširim zasad pa me zanima da polako ugovorim i obezbedim sadnice.
 
Vinca, ne mogu da verujem, kud ide ovaj svet! 2004-te, kada sam sadio orahe, nista ih nije napadalo, ni glodari, ni insekti. Samo sam jednom stitio list jer su ih napale neke sitne zelene vasi i to je sve. Tada sam sadio i 20-tak kalemova jabuke ajdared. Sa prvim snegom su mi unakazili koru na jabuci, prezivele su samo tri, kasnije sam posadio razliku. Sad branim mlade sadnice od zeceva, ali orah ni tada a narocito sada zec ne "mirise".

Sto se roda tice, posto su u 11-oj godini, sasvim sam zadovoljan, sa obzirom da su znacajnije poceli da radjaju tek prosle 2014-te godine, nisam zadovoljan sa cenom, prosle godine su ocisceni orasi ovde bili 1.000 din (1 euro 120din.) a ove su 550 dinara. Valjda ih ima vise na trzistu nego prosle godine. Rod prosle godine je u odnosu na ovu duplo manji, sto zbog godine sto zbog porasta oraha, tako da cu u ukupnom iznosu imati iste pare, valjda, jer nisam jos poceo da prodajem.

Nadam se za par godina da sam izadjem na trziste, a ne preko posrednika, jer ovi moraju imati svoju zaradu, ali to je druga prica, kad bude bilo, pisacu o tome. Bitna stvar u uzgajanju oraha je ta sto zaista nema veliki trosak u odrzavanju kao sto je to slucaj sa ostalim vocem, podjubrim sa jeseni vocarskim, podrijem zemljiste onoliko koliko blize mogu, jos jednom s' proleca podjubrim i prskam korov totalom par puta i cekam berbu. Rezidba i berba su "decja igra". :). A krckanje, gledas npr. ligu sampiona, ili jos bolje moju zvezdu u zavrsnici F-16, a toplo u kuci! :)

I naravno, pozz zupa100! ::vino::
 
288t4yv.jpg


Dragi članovi foruma Poljoinfo, članovi Saveza uzgajivača oraha Srbije, simpatizeri, prijatelji i kritičari!

Pre samo 11 meseci smo se okupili, počeli da se družimo i delimo iskustva. Sada nas je vec oko 1500 na stranici "Uzgoj oraha". Organizovali smo se, pokrenuli mnogo inicijativa i već postigli neke rezultate, o cemu cemo opširnije pričati u danima koji predstoje. Shvatili smo prednosti orašarstva, ali i otkrili neke od zabluda i grešaka. Učimo. Planiramo. Naručili smo 11.000 kalemova savremenih lateralnih sorti za naše članove. Dokazali smo da nismo demagozi, već odlučni praktičari. Nadamo se da za 10 godina Srbija bude orašarska velesila. Budite i dalje sa nama.

Želimo vam uspešnu i berićetnu Novu 2016. godinu!
 
Nazad
Vrh