Orah - opšta tema

Meni je dosta zamjerio što nisam dobro zamazao voskom tj. nije bio dobar vosak pa je na vrhu ulazila voda i morali smo ih po malo skratiti. Preporučuje samo italijanski vosak zapi. Sledeća njegova zamjerka je što sam pojedine sadnice malo dublje posadio, kaže da je to veoma opasno i da je bolje da se vide žile nego da su preduboko posađene. I kad se sade mjesto gdje kalem treba da bude okrenuto prema istoku, a ako je nagib veći od 3% okreće se prema gore... Zatim je zaštita problem, jer sam imao ubušenja od crva (mada on kaže da se ne razumije u zaštitu). Preporučio mi je da napravim smjesu kreča i zeolita i da tim pršćem lišće a kad dodam i sumpor da premažem stablo. To je to otprilike...
 
Pozdrav forumaši,

Šta bi se dobilo kada bi se orahu sejancu uklanjali svi mladari do npr. dva metara? Da li bi takvo stablo moglo da se koristi u industriji? Da li bi na stablu bilo manje plodova kad prorodi posle x godina? Izgubio bih dve-tri godine u startu ali bih dobio pravo stablo. Pustio bih orahe da se sami razvijaju posle dva metra visine a za 30-ak godina bi naslednici mogli da prodaju stabla. Da li to ima rezona?

Pozdrav
 
Ako primetiš ranije ti skidaj rukom čim vidiš list. Sada odseci pa ako te ne mrzi ti i vosak. Odradi to što pre jer oni ti crpe od ovih gore porast.

Vuxsd, to se tako i radi u principu.
 
Ja sam pre par dana odradio letnju rezidbu. Jeste malo rano, ali zalivao sam ga dva puta i prihranjivao i bas je podivljao. Neke mlade grane su vec po 1m duzine i svaku osnonu granu sam skratio na 0,5m, a manjim granama sam samo vrsni pupoljak sekao i trebalo bi do jeseni da formira i bocne grane. Nisam mazao foskom, jer su bas zeljaste, ali sam uporedo radio i prskanje, jer sam imao pojavu antraknoze na listovima. Sav plod sam poskidao i ostavio samo po negde jedan orah, cisto da vidim kako ce izgledati i da mogu da pratim, napada li ga sta. Na dvogodisnjim sadnicama Rasne, sam imao po 10-15 plodova. Za dino cudo sav orah je oprasen i ako sam u vocnjaku imao svega nekoliko resa! Ne znam ciji ga je orah oprasio, ali hvala mu :)
 
Evo ljudi kako izgleda Chandler jednogodišnja sadnica.. Ponela plod, a nema ni 40ak cm.. od tla
214c3144dd5958690050288fa51d45e7.jpg

bfc44bc452a0e58f7184cf7d406c54cd.jpg
 
Ja sam pre par dana odradio letnju rezidbu. Jeste malo rano, ali zalivao sam ga dva puta i prihranjivao i bas je podivljao. Neke mlade grane su vec po 1m duzine i svaku osnonu granu sam skratio na 0,5m, a manjim granama sam samo vrsni pupoljak sekao i trebalo bi do jeseni da formira i bocne grane. Nisam mazao foskom, jer su bas zeljaste, ali sam uporedo radio i prskanje, jer sam imao pojavu antraknoze na listovima. Sav plod sam poskidao i ostavio samo po negde jedan orah, cisto da vidim kako ce izgledati i da mogu da pratim, napada li ga sta. Na dvogodisnjim sadnicama Rasne, sam imao po 10-15 plodova. Za dino cudo sav orah je oprasen i ako sam u vocnjaku imao svega nekoliko resa! Ne znam ciji ga je orah oprasio, ali hvala mu :)

Šta si davao od prihrane i u kojim količinama po stablu?
 
MAP proletos, po 200gr. Sada sam ubacivao megafol preko lista 100ml/10l vode, jer to mi ostalo od pasulja. Kroz sistem italiansko vodotopivo 8:24:16, 3kg na 360 sadnica. Po preporuci sa analize, jer sam imao deficit fosfora.
 
Lepo izgledaju, svidja mi se sto su niski. Koji je razmak izmedju sadnica kod tebe?
 
Da li je iko kupovao pregorelo strajsko djubrivo za djubrenje orasnjaka i kolika mu je otprilike cena?
 
Toki,Sale,
Klopka je feromonska tj.*ima ampulu koja *siri* miris zenke i to je nacin da se ulove muski leptiri koji su znatno laksi i mogu da lete na vecoj visini.Ako njih nema ili ih ima manje onda si onemogucio ili umanjio oplodnju jaja koje znatno teza zenka polaze svud po krosnji , stablu a izgleda i tlu i to je cela prica..
Ako ih neko kupi vise onda moze imati masovan ulov .Ja sam mali orasdjija i kupio sam 2 da bih imao informaciju o njihovoj pojavi i letu a onda izgleda da mora da radi i hemija..
Najbolja stvar je da sam jutros kontrolisao situaciju i u jednoj su se za prvu noc uhvatila cak 2 leptira :bravo:
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Znaci izgleda sasavo ali izgleda da radi kao i da zeuzere ima mada je neka procena bila da ce krenuti za 10-tak dana .
Nije marketing ali ljudi gledajte orahe , ukoliko primetite veci broj suvih proslogodisnjih grancica ne optuzujte zimu vec je sigurno zeuzera u pitanju i nabavite ovako nesto jer daje nadu da mozemo zajednicki da se izborimo sa ovom napascu.
Ova klopka je inace madjarskog proizvodjaca Csalomon pokusao sam zimus da ih kupim direktno ali je bilo veliko zezanje pa sam ih na kraju kupio preko firme i jednog prijatnog lika iz Sombora ali ne bih da me neko prijavi za reklamiranje..
Pozdrav !
 
Poslednja izmena:
Uzeo bih i ja par komada, pa da pokusam otkriti koja je to hemija unutra... Odneo bih negde na analizu, platio i kad saznam, pokusao da ih pravim :) Ne verujem bas da su za svaku klopku, uzimali bris od zenke :D Mora da je neko hemisko jedinjenje... Jbg insekticid mi je za sada jeftinije resenje. Dosta bi mi takvih klopki trebalo. Ladno sam vidjao po Maslinjacima Hilandara neke plasticne flase u krosnjama i saznao da ih koriste bas za to! Niko nije znao da mi kaze sta je tacno unutra, ali je maslinovo ulje sigurno i verovatno jos nesto dodato. Pune flase insekata!

- - - - - - - - - -

Hvala tebi u svakom slucaju sto si se potrudio da nabavis klopke bas za njih, bar da mrdnemo iz mrtve tacke...
 
Ako primetiš ranije ti skidaj rukom čim vidiš list. Sada odseci pa ako te ne mrzi ti i vosak. Odradi to što pre jer oni ti crpe od ovih gore porast.


Nije problem ako skidam i jedan deo zelenih letorasta? Sve u cilju da prve bočne grane krenu na nekih 1.5m - 1.8m od zemlje.......
 
Pero,
skidaj bez problema mada i ako ostavis neces pogresiti jer mozda ce nesto hrane napraviti za zimske dane da orah prezivi pa ih mozes rezati u prolece sledece godine .
Pozdrav !

- - - - - - - - - -

Orasdjije ,
kratak izvestaj sa terena i lova muzjaka zeuzere
u prvoj nedelji u jednoj klopci uhvaceno 10 leptira
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

u drugoj klopci je zavrsilo 4
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

tako da stvarno ne znam cega ima u tom feromonu * vidi se oznaka i ampula na drugoj slici* ali znam da kosta 3 evra i da gadja ciljano samo njega jer nista drugo od insekata nisam pronasao u klopci.
Treba i upotrebiti hemiju samo moramo da izjurimo pravo vreme i preparat .
Pozdrav !
 
Nazad
Vrh