Orah - opšta tema

Protiv sive i crne pjegavosti, te raznih insekata, manje više istim preparatima (fungicid+insekticid) kao i ti samo kad sve sorte krenu. Nema svrhe sad prskati kad 50% oraha nije krenulo sa listanjem ili je tek "napupilo".
 
Kod mene krenulo sve odavno, vec su po 10 - 15cm lastari. Planirao sam posle kise i 1. Maja da prskam. Uzeo sam Balear 720 + Kraft 1.8 ew i okvasivac Magis
 
OK ja sam onda ubo termin :)

Kad je po vama sledeći termin, cenim opet fungicid + insekticid.
 
Ako bude opet kise, kao prosle godine, prskacemo svaki dan :haha: Mene samo plasi Zeuzera Pyrina. Leto je jako bitno za prskanje od insekata. Ja nisam imao vecih problema sa bolesima do sada.
 
Ja sam u ponedjeljak orah prskao poliramom, a u petak će mi doći onaj Siniša Debeljević da orezuje, nadam se samo da nije kasno, jer on nije mogao prije...

A primjetio sam dvije rupice na stablu kad sam gurnuo žicu nije unutra bilo ništa i nisu dobuke. Kad prodje ova kiša moram ponoviti fungicid i prskati sa insekticidom. Šta preporučujete preventivno proziv ZEUZERE???

Srdačan pozdrav.
 
Prenesi nam iskustvo sa Debeljevicem...a mozda bi mogao i neki video da snimis na telefonu!!!

Sent from my 2013023 using Tapatalk
 
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


- - - - - - - - - -

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
@sale-ristic skidam kapu za zasad, sve to izgleda savršeno, čak imaš i navodnjavanje. Bravo! Gde ti se nalaze orasi?
 
2015-03-22-143737.jpg


Ovo je zasad oraha star 10 godina, pojavile su se neke pukotine na stablu i neka mahovina sive i zute boje da li je to neka bolest ili neka zivotinja?
I prorodili su pere dve godine ali slabo od 27 stabala samo pola dzaka oraha?
Sada sam nadjubrio sa stajskim dzubrivom i NPK 8-16-24 kilogram po orahu.
Za ovih deset godina nisam ih prskao..
Molim za pomoc :udri:

Здраво свима,
Имам неки воћњак који је покојни таст пре 20-30 година посадио и добро одржавао. Након што је пеминуо, о воћњаку 5-6 година нико није водио рачуна.
Ја сам у пар наврата пар пута (тек одскора) радио колико сам могао, знао и имао времена.
Међутим ораси, од пре пар година лоше рађају, и као да се суше.
Пролетос сам резао шљиве, и сликао сам пар ораха, ево како гране изгледају:
2vnjhnq.jpg


24pw688.jpg


1055ok2.jpg


e7dpix.jpg


23ibgc5.jpg


33uepw6.jpg


Такође, те маховине или шта ли је, има и на шљивама, само што је тамо претежно црне (тамно браон) или сиве боје, ређе жуте - ако је то уопште битно:

2ecmaz5.jpg



Из одговора Стефану, видим да би решење могло бити кречење:
http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-voca-krecenjem/
"...
Pored rečenog krečenje uništava mahovinu i lišajeve.
Mahovina i lišajevi su posledica iznurenosti biljke, sve da ih krečenje i ukloni, što nije zagarantovano, to znači da se uklanjaju simptomi a ne uzroci tj bolest ili neki drugi uzrok.
Sami lišajevi ne štete voću na kom su se obrazovali, to su zapravo simbioze algi i gljiva gde gljiva doprema mineralne materije i vodu (ne iz organizma biljke jer se lišajevi formiraju na površini kore i ne prodiru u biljku domaćina) a alge fotosintezom to pretvaraju u organsku i tako se međusobno dopunjuju.
Oni mogu biti štetni posredno i to kao mesto na kom će prezimljavati ili se razvijati neki drugi štetan organizam.
Najvažnije je to da je masovna pojava lišajeva i mahovine signal da je biljka ili u nepovoljnim uslovima (mikroreljef, mikroklima) ili da je u slaboj kondiciji, pa otklanjanjem simptoma nećemo pomoći biljci ako ne otkrijemo uzrok pojave lišajeva i ne otklonimo ga.
..."

Из текста се јасно види да је проблем изнуреност биљке или микрорељеф, микроклима.
Шта ја, поред кречења могу да урадим?
Воћњак се налази на потезу од Тополе ка Крагујевцу, 300тинак метара од Јасенице, на благо нагнутом терену.

Иначе - код мене је проблем мало компликованији него код Стефана, с'обзиром да има преко 60так ораха, а већина је нападнута маховином.
И то не као код Стефана само стабло до метар-метар и по видине, већ су као што се на сликама види - и гране покривене, чак и више, које не могу да се дохвате са земље...

"...
Prskanje atomizerom je mnogo lakše i brže nego četkom, pogotovo kad su debla starija, kora hrapava pa je napor utrljati kreč na sve delove kore. Prednost četke je u tome što jednim premazom možemo naneti gustu smešu kreča i dobiti veliku belinu, ali ne treba sada baš ni omalterisati debla – gletovati.
..."




Хвала унапред на одговору,
Н

- - - - - - - - - -

Lišajevi su kao što napisasmo posledica ili iznurenosti biljke ili neodgovarajuća klima...pošto sam ovakve prizore viđao po brdsko planinskim krajevima mislim da je ovo drugo i uglavnom se u tim krajevima i gaje samo šljive i tu i tamo orah. Tako da mislim da ne možeš tu puno da uradiš, a možda i nema svrhe. Ako baš želiš da probaš, dodaj sumpor u prskanje, još najbolje napravi od bakra, kreča i sumpora bordovsku čorbu pa oprskaj.

Ево да питам Знатижељног (ако је активан), имао је сличан проблем - да ли му је Октоподов савет помогао?

Поздрав
 
Pored svega rečenog pogledaj i da li je vrat korena otišao na neki način duboko, ili prilikom sadjenja ili kasnijom obradom. Zatrpan korenov vrat može da napravi puno problema.
 
f6a7dcf5ab12fb59b3ce0c9154966670.jpg

0d59e9292e25a4b2a2b6c21c82d3e4e6.jpg
7111fd486461239cdcfc6f1ce0da8962.jpg
8e84b55d1ce81dc207c884f9ff2e7d47.jpg

Ljudi ja sam danas uneo prihranu KANom i zafrezirao. Zemlja je već jako suva.
Na prvoj slici vidi se neka pojava na listu, pa ako neko može da pomogne i demistifikuje šta je u pitanju.
A na slikama ispod vidi se, nadam se neki insekt. Njega sporadično nalazim na stablima koja su više ozelenela, obično na idancima koji su ovog proleća izrasli.
Nadam se da nije neka gamad. Pljosnata je po vertikalnoj osi i leti.
 
Da, pOpeye imao sam potpuno isti problem. Ali krenuo sam polako i to da resavam. Taj problem nije nastao preko noci tako da ga necu ni resiti tako brzo, ali bitno je da ima napretka. Savet Oktopoda mi je pomogao. Igrom slucaja potpuno isti savet dobio sam i od starijeg vocara iz Cacka. Recept je sledeci: negaseni krec-5kg, kvasljivi sumpor u prahu-250gr i kuhinjska so 500gr. Sve to rastvoriti u istom sudu prilikom gasenja kreca. Ta masa treba da odstoji najmanje 4-5 dana (moze i vise). Nakon toga pristupiti krecenju stabla.
Prosle godine stabla sam krecio dva puta i rezultati su vec vidljivi. Mada sam ove zime imao slobodnog vremena i krenuo sam da uklanjam lisaj i mehanickim putem. Popnem se u krosnju stabla i celicnom cetkom skidam lisaj. Suve grane sam uklonio rezanjem. I to bi bilo sve po pitanju posledica (barem koliko sam ja upoznat). E sada po pitanju uzroka? Stariji vocari tvrde da moji orasi nisu u dobroj kondiciji(godinama nisu djubreni, a jos manje orezani niti oprskani). Zato sam jesenas ispod svakog stabla bacio 8-10 lopata pregorelog stajskog djubriva i preko zime sam uklonio suve grane. Mozda vec ovih dana izvrsim prskanje Mankogalom i jos nekim insekticidom? Toliko sam trenutno u mogucnosti. Nadam se da cu uspeti da se izborim sa ovim problemom i povratim orahe u kondiciji.
Polako kreni u akciju i zelim ti puno srece.
Pozdrav!
 
U nedelju sam uradio prvo prolećno prskanje oraha - Mankogal + insekticid Kozak. Primetio sam gusenicu, gubara u povoju, dok sam na jednoj kajsiji izmedju snimio odrasli primerak. Vođen iskustvom od prošle godine, Kozak ih kompletno eliminiše.
 
Prijatelji samo da Vas obavjestim je bio Staniša Debeljević. I kod mene je u orasima našao dosta zamjerki, prvenstveno na gustu sadnju, koja je 8x8 trokut, on savjetuje 15x15 ili 15x12 trokut...
 
Prijatelji samo da Vas obavjestim je bio Staniša Debeljević. I kod mene je u orasima našao dosta zamjerki, prvenstveno na gustu sadnju, koja je 8x8 trokut, on savjetuje 15x15 ili 15x12 trokut...
Možeš li, kada si u prilici, da napišeš malo više o poseti Sinišinoj, da podeliš njegove tajne sa nama.
Što se tiče gustine sadnje ima istine ili je istina negde između :osmeh:

- - - - - - - - - -

Da i ove godine Kozak je spalio gusenice, gubare i sl.
 
Nazad
Vrh