OLT plugovi

6z0api.jpg
v8g1lz.jpg
2akg4jt.jpg
evo komso i mojih plugova jednobrazni 14", dvobrazni 2*12", oba su olt plugovi
 
na OLTu alkar ferguson 2*12 " navarene zadnje motičice od špartača, kao crtala, osovina pluga prebačena gore, naštelovan za IMT 542, isproban u baštici i opšti utisak - vrh.

ide 30-40 cm u dubinu, prevrće vrhunski, zahvat punih 60 cm, a traktor peva.

malo smo se mučili oko štelovanja, jer do sada nismo orali sa dve brazde, ali po IMT uputstvu za 755 i 757 se sve može skontati.

slike kačim sutra, kada slikam po danu.
 
ovih dana sa slavoncem izorano 6 lanaca, dubina 25 cm, lepo slozeno i prevrnuto, nema gromada, potrosnja 10 litara po lancu i u proseku dva sata vremena po lancu.

prezadovoljan sam slavoncem. prva brzina na 1500 obrtaja i vozi.

ni veći traktori nisu dublje orali sa 757 i 755.
 
Znaci tezina im je mana,ma ipak su oni dobri,imas svoje i nemoras da trazis po selu ili od komsije plug:ppozdrav:

I onaj moj plug OLT je jako slican samo nebih rekao da je tezina problem kod njega.Ja akon emam koga pored sebe tesko da mogu da ga zakacim na rusa,jako tezak.Ide u zemlju iz mesta zabada nema vucenja do pola njive,nikad ne pravim uvratine tj ne orem popreko.Mocan plug ali ima sta rus da vuce jer mora relativno duboko da se ore inace ne obrce po JUS-u brazdu.Uostalom ovo nije plug za slabe i lagane traktore.
 
Imam ja OLT 2 pluga dvobrazna i niscim drugim neorem nego sa njima,pokusao sam sa IMT orati ali to nije za manje traktore jer ga tesko nose ustvari tesko oru sa njima sa OLT-om dvobraznim mali traktor 30ks ore bez problema.Kod mene zemlja za oranje je raznolika negdje IMT 533 nosi dvije brazde sa sale a negdje i jedna mu je previse ali sa OLT-om se da ukarariti vec sa ostalima to nije slucaj.Ustvari svaki plug koji ima crtala je puno laksi za vuci nego onaj bez jer logika sama kaze jel lakse odsijeceno okrenuti ili nacijelo otkinuti i okrenuti sto se na slabijim traktorima osijeti jako.
 
Evo da se i ja uključim mada vidim da niko odavno nije pisao
Imam oltov dvobrazni plug i hitno su mi portebni raonici za njega
Moj plug je kao plug Člana MIRKO015 i kao člana ILKE ima slika na trećoj strani ove teme
Molim vas pomozite unapred hvala
 
Hvala druže sura zovem :ppozdrav:

---------- Poruka napisana 06-04-12 u 18:16 ---------- Prethodna poruka je 01-04-12 at 22:20 ----------


---------- Poruka napisana u 18:23 ---------- Prethodna poruka je at 18:16 ----------

Evo šta sam ja radio ovih dana oko svog OLT-a


[video=youtube_share;l2N98xdl6fM]http://youtu.be/l2N98xdl6fM[/video]

---------- Poruka napisana u 18:41 ---------- Prethodna poruka je at 18:23 ----------

Ovo crtalo koje je na plugu ne znam od kog je pluga jer sam ga zimus nabavio u otpadu pa me zanima sledeće:

da li crtalo treba da bude fiksno tj. da se ne vrti levo desno ili treba da ima taj rad;

gde je bolje da ga montiram na prvu ili drugu brazdu, pošto imam samo ovo jedno;

plug nosi vlatko T-25 i često mi se dešava da mi traktor beži na desnu stranu tj. ide na oranje
bez obzira na podešenost pluga, da li za to može da bude uzrok to što sam raširio pogonske točkove na oko 155 cm spoljniširina traga

Ne pitajte me kako je oranje sa valjkom jer još nisam probao
Kada budem orao za kukuruz snimam i postavljm video a to će biti najverovatnije za desetak dana posle uskrsa
 
obzirom da ti je sada plug nabudžen maksimalno, dovari još zadnje motičice od špartača na raonike i dobio si crtala koja ne guše plug od biljnih ostataka i podesi plug kako treba da ti ne vuče u stranu i cepaj.
 
Crtalo bolje nazad nego naprijed. Vanjaska sirina traga je za oranje totalno nebitne, nego je bitna unutarnja sirina. ako se traktor otima u orano, onda je prednje brazda pre lakoma i previse grabi, plazovi se ne oslanjaju na zid brazde i plug bjezi u neorano i zanosi traktor u oranje. smanji zahvat prednje brazde tako da rucku na plugu okrenes koji zub prema nazad. Ovo je pisano u temi plugovi vec dosta puta i ljudi koji imaju male traktore i plugove rucku na plugu totalno zanemaruju ili ju silom drze i srednjem polozaju sto je pocetna amaterska greska. Zbog nepodesenosti pluga, plug "stimaju" sa spanerima i oru s utegnutim spanerima i tvrde da drugacije ne moze...

Pokusaj jos malo podesavati plug u oranju, pogotovo sad kako si stavio i valjak na njega.
 
Zlajo , obavezno postavi snimak inace unutrasnja mera na vlatku treba da bude 105cm, ja imam olt 2*12 i nikad mi ne zanosi traktor ide bukvalno bez spanera
 
Drugari hvala na savetima sve ću to probati da odradim kako ste mi objasnili,jesam amater šta da radim od mojih niko nije imao traktor da mi pokaže da nešto naučim o oranju
Kod mene je isto unutrašnja mera na vlatku 105 cm ali me to štelovanje ubija jedno nisam iskusan drugo plug je bio u očajnom stanju kada sam kupio traktor dobio sam i taj plug uz njega
Kod mene je OLT retkost i ono što sam ja kao laik video a i vi koji imate taj plug sigurno ste primetili da kod mene nema te ručke za zakretanje pluga tj za smanjivanje i povećavanje zahvata prve brazde.Mislim da su prethodni vlasnici ili sagubili ili skinuli tu ručku i sa druge strane nosećeg rama odsekli ono parče rama što strči vani a ima dve rupe i od toga napravili da mogu da kače plug . Neznam da li ste me razumeli ali na samom početku videa se vidi to kako je odrađeno.
meni nije problem tu ručku da napravim jer se tim poslom bavim već desetak godina i sa metalom se dobro snalazim.Drugari :ppozdrav: prvom prilikom idem u nivu i probam sve ovo i podnosim izveštaj kako je bilo.

---------- Poruka napisana 12-04-12 u 12:25 ---------- Prethodna poruka je 08-04-12 at 09:56 ----------

Zlajo , obavezno postavi snimak inace unutrasnja mera na vlatku treba da bude 105cm, ja imam olt 2*12 i nikad mi ne zanosi traktor ide bukvalno bez spanera

Evo obećanog snimka sa mobilnog sam sam bio pa nije baš najbolje, juče orano.
[video=youtube_share;6QjMYbW8lHM]http://youtu.be/6QjMYbW8lHM[/video]
 
Dvobrazni olt plug 2,25. Visina gredelja 53,Radni zahvat 50,Razmak pluzni tela 70,maksimalna dubina oranja 24-26cm,Brzina rada 4-5 km/sat.Tezina pluga 215kg.Potrebna snaga traktora 18-25KS
 
Nazad
Vrh