Obrada vinograda

Kolege neka možda suluda ideja mi se mota po glavi.
Pošto već par godina šljive prskam u fazi bubrenja pupoljaka (pre pucanja) krečom i sumporom, razmišljam i vinograde da prodjem u istoj kombinaciji...
Išlo bi 25kg hidratisanog kreča, 1kg sumpora i 1kg so na 330l...
Jel uopšte neko probao ili pomislio na tako nešto ili sam ja pionir sa razlogom 😁
 
Kolege neka možda suluda ideja mi se mota po glavi.
Pošto već par godina šljive prskam u fazi bubrenja pupoljaka (pre pucanja) krečom i sumporom, razmišljam i vinograde da prodjem u istoj kombinaciji...
Išlo bi 25kg hidratisanog kreča, 1kg sumpora i 1kg so na 330l...
Jel uopšte neko probao ili pomislio na tako nešto ili sam ja pionir sa razlogom 😁
Generalno za svako voce se preporucuje prskanje plavim, crvenim ili nekim trecim uljima. Nisam radio to nikada ali cu ove godine morati jer uopste nisam zadovoljan kako izgleda trenutno loza. I ja planiram da prodjem sada jedno zimsko-rano prolecno prskanje. Verovatno cu sam praviti kombinaciju plavog ulja a sastojci ce zavisiti od cena preparat a i od onog sto mi je zaostalo od prosle godine. Sigurno cu dodati i sumpor iz vise razloga.
 
Vinogradari kako lastari napreduju i da li ste i cime stitili.
Evo sta sam ja radio.
Prvi tretman kod mene je davno bio samo abastate kad je lastar bio do 5 cm.

Posle 2 nedelje jos jedan tretman akord mankozeb sumpor.
Uskoro ce sledeci tretman.
 
Da podnesem izveštaj - polovinom marta sam presadio stare loze - neke debele kao ruka, neke tanje, sa vrlo malo korenovog sistema - čak je jedna bila praktično bez ikakve žilice od korena i sve su olistale. (Post 893-897 na ovom Forumu). Za ovu koja nije imala nikakvog korena nisam ni pretpostavio da će od nje da bude bilo šta. Još od ranije znam da su neke podložne napadu grinja i sada sam ih prvi put isprskao univerzalnim insekticidom a prema nekim preporukama koje sam pročitao uzeću specijalizovano sredstvo. Još uvek sam oprezan s njima - jeste prošlo 120 dana od presađivanja ali smatram da im treba još nege dok se potpuno ne stabilizuju na novim mestima.
Ne znam da li je potrebno sada, u periodu velike suše i visokih temperatura, da ih zalivam radi daljeg jačanja korenovog sistema? Znam da druge višegodišnje biljke posle presađivanja traže dosta vlage dok ne razviju u potpunosti korenov sistem ... kako iskusniji razmišljaju voleo bih da čujem ...
 
Kako je lepo videti kad je nešto ošišano, sređeno, počev od vinograda, preko voćnjaka, pa do...žene.
 
Lepo doterano svaka cast. Kod mene se javlja problem s travom velike su vrucine i ne smem nista da radim tim povodom.
 
Da li po ovim vrucinama smem da skratim lastare koji su preko najvise zice cek i preko merar narasli.

Drugo pitanje , kod velikih temperatura ni plamenjaca ni pepelnica se ne razvija. Da li ima smisla prskati vinograd , naravno u vecernjim cadovima.
 
Da li po ovim vrucinama smem da skratim lastare koji su preko najvise zice cek i preko merar narasli.

Drugo pitanje , kod velikih temperatura ni plamenjaca ni pepelnica se ne razvija. Da li ima smisla prskati vinograd , naravno u vecernjim cadovima.
Po velikim vrucinama ne dirati lastare stavi sada estetiku u drugi plan.
Pepelnica zna da hara po velikim vrucinama. Ja imam problematicno sortu sto se tice pepelnice a to je muskat beli i problemi sa pepelnicom kod nje se najcesce javlja krajem jula i pocetkom avgusta i ako zalecis mesto gde je zahvatila pepelnica je podlozno botritisu.
 
Ja sam ih noćas odnosno jutros skinuo, od četvrtka kao zahladjenje ako može tako da se nazove....
Šta da radim kad sam esteta :) .
 
Nazad
Vrh