Obrada vinograda

vecina zna osnovno luk,kondir koja je cemu svrha e sad ovo je visa matematika..a verujem da se i kod njih desi da iz ta 2 kondira ne izadje ni jedan lastar jednostavno se desi..i sta cemo onda nista ostavis sta ima i teraj dalje...
 
Je li ti se nekad desilo da si skratio stablo čokota i te godine bio bez ijednog zimskog okca. Predpostavljam da su na stablu samo da kazem rezervni pupoljci.
 
Znaci desi se nije da se nedesi isto kao i zicu da presece nekad i 2 puta u danu.. . Proslu celu nedelju rezemo i nisam nijednom presekao zicu..
 
@ben roj
Mnogo se opterećujete stvarima, ok želite da znate i učite iz prakse pored literature, podržavam.
Koliko sam razumeo nemate veliki vinograd, igrajte se, uživajte, pravite greške... Opustite se i uživajte u vinogradarstvu.

Sve se desi u vinogradarstvu i da sve živo polomi grad, da zaraze i bolesti odrade svoje i pored zaštite, da mašina prekrati čokot skroz, filoksera... nema pravila. Sve se ispravi kroz godinu, dve, tri... Ovo poslednje teže ali zasadi se novi kalem... Nema idealnog, samo se teži tome...

E sad dal je zamena, na dva mesta, sa dva okca, tri okca, iz glave... Nebitno verujte, pogotovo za hobiste...

Opustite se...
 
Sicko pa to i radim, opusteno ali malo detaljnije. Mozda ne treba toliko, ali shvati da je to pomalo i strast i zelja da se sto vise razume podstice pitanja.

Gledajuci yuo tube video sam kako treba kod reznika za zamenu gledati i da li su okca na njemu dobro postavljena, pa oko nisu prva dva , onda ostaviti tri kako bi dobili dva lastara sa dobrim polozajem.
A iz iskustva prosle godine iz iskustva sam naucio kako treba ostaviti dugi lastar i planirati rodne lastare da ne idu u pravcu zemlje.

Dosta detalja sam uocio, shvatio i mislim da je to dobro.
A pitanja koja postavljam a jos vise vasi odgovori mi jako pomazu.
Cak i moj prijatelj Toma kada ne kaze konkretno mi pomogne, jer me usmeri da sam tragam za odgovorima.
Priznajem , ljubav prema lozi postaje mi strast, zato ja tako pitam.
 
Jasno je to, a znanje i iskustvo treba da omoguci iz postojeceg izvucu najbolje,
Pre svega treba stvoriti sliku za rezanje iduce godine.

Mislim, realno, da sam sada za visi kurs.


Glavno je sagledati koji ce kondir ili bolje reci sadasnje okce biti kljucno za lastar za narednu godinu a koji ce se rezati na kondir.
Treba sada kada se reze videti iz kog okca ce biti kondir za zamenu u narednoj godini.

U giju sadasnji luk je trenutan a kljucni je kondir koji je za buducnost i on treba da bude dobro pozicioniran.
 
Ja mislim da u tvom slucaju nasumicno rezanje ne moze da ti napravi veci problem od 10ak kilograma grozdja manje.. Znaci stavis povez na oci i seces sta uhvatis.. :D
 
Ti mozes da orezes kako mislis da valja da ostavis a ti tu da planiras koji kondir za iducu godinu da ostavis da bude najbolji nema vajde.. Sta ako iz njega bas nekrene nibjedno okce sta ces onda? Opet ostaviti sta moze i dzaba razmatranje i palamuditi vise o nebitnim stvarim.. Orezi brate slatki na luk i kondir i gotovo sedi popij ladan spricer i uzivaj.. Samo ce vas boleti glava od previse informacija i razmisljanja za iducu godinu unaored se sekirati.. Vise treba da vas brine kakva ce ova godina biti kisovita susna bolesti grad vetar..
Mi za koji dan zavrsavamo rezidbu 7ha vinograda ja rezem tata i komsijanizvlace.. kad bi ja za svaki cokot razmisljao u detalj sta i kako kad bi zavrsio rezidbu do berbe mozda..
 
Ja sam mlad u ovome, svega nekoliko godina od kako sve sam radim u vinogradu. Prve godine rezao sa caletom, on rezao kako je naucio od dede i uvek smo imali finog grozdja i vina.. Medjutim ja vidim moze to da se unapredi malo, da bude jos bolje ali opet radim sve i svasta ne mogu da gubim mnogo vremena. Uzmem pogledam malo po internetu kako sve moze da se reze, izmedju ostalog naidjem na oblikovanje loze u kordon i to mi se svidi, nema vezivanja i nema mnogo razmisljanja.. Pogledam sta imam od sorti, vidim moze to skoro sve na kordon i u 7. godini resim da prepravim vinograd na kordon. Sledece godine sam rezem i gledam, polako, razmisljam, isecem pa vidim da sam se zajebao, pa posle gledam da ne pogresim opet, gledam kako da ga oblikujem, rezao sam po 100-150 cokoti na dan. Sledece godine vec to solidno izgleda, vecina se lepo formiralo, ostavio samo ono sto sam hteo a ostalo zalomio. Te godine sam rezao po 300-400 cokoti na dan. Ove godine s obzirom da sam rezem i odmah izvlacim lozu i pakujem na snopove rezem 100-150 cokoti za 2 sata i to samo prsti. Od ta 2 sata mnogo vise izgubim na izvlacenje i pakovanje loze nego na rezanje. Kad dodje cale da izvlaci iza mene ne moze da me stigne pa zastajem da mu pomazem po malo, kad bi imao dvojicu da skidaju islo bi 100 cokoti za 30-40 minuta verovatno, ne treba vise od 20-30 sekundi po cokotu jer u proseku imam 10-12 secenja po cokotu i to samo prsti. Nisam se nista specijalno nigde raspitivao, odlucio sam da radim tako i to je to, vec posle godiju dve vidim da ono sto sam se zajebao u rezanju nije naoravilo problem, izadje loza i gde mislis da nikad nece pa sledece godine savijes, zamenis, promenis.. Uopste se ne brinem kako ce da ispadne, prosle godine sam mislio da sam extra sve odradio a kise mi prepolovile rod, pre toga godinu sam se plasiobda sam mnogo ostavio ono ispalo odlicno.. Nema pravila, svaka godina za sebe i niko ne moze da kaze uradi tako i tako i sve ce da bude odlicno jer je loza ziva stvar kao i covek, jedne godine mu ide od ruke, skedece godine ne ide, pa se na nesrecu i razboli, pa se povredi, jedino pravilo je da
nema pravila..
 
Mi sad rezemo formiramo.. Jedan deo cu probati na kondire da ide pa cu da vidim kako izgleda rezidba i sve ostalo..
Ovako u rezidbi rezemo luk i kondir treba mi 1dan prednosti naspram njih dvojce..radimo u proseku 7h dnevno. u proseku orezem 800cokoti.. Zavisi sta se reze ranjski sardone kaberne.. Merlot ide najlakse italijanski malo teze dosta brkova sto drze..
 
Pa da hamburg sam ispada..ovaj sardone sto je sad treca godina i formira se tu je haos.. Povezan brkovima svaki zaperak svaki luk po par brkova nemoz se iskobeljati..
 
Vi imate mnogo posla pa morate da zurite i nije vam do velikog razmisljanja, a nemojte zameriti sto je kod mene malo pa imam vremena za razmisljanje i postavljanje pitanje.

Jasno da je preokupacija pa i fokus profesionalaca i amatera hobista razlicit , pa zato i razlicit pristup stvarima.

Evo da podelum nesto sti je po mom misljenju kratak a za pocetnicko do srednjeg nivoa najjasniji video koji sam nasao.
 
Nazad
Vrh