Obrada vinograda

Sicko tanjiraca pipalica okrece se mehanicki ili ima svoj hidro motor koji je okrece?
Ne vidi se na slici najbolje.
Ovo pre prohoda je trag od depozitora?
 
Nema motor, mehanički se okreće. Sirotinjska verzija 😃.
E nije od depozitora, još nisam sredio onu moju skalameriju, tako trava krenula...
 
Ma gde sirotinjska - motikan je sirotinjska verzija.

Ova tvoja verzija radi lep posao i ustedela ti je dosta vremena.
 
Sicko odlicna stvar.
Sta si radio sa zelenim izdancima koji su izbli iz cokota?

Sta je razlog ovaklo malog porasta lastara ako je slika od danas , kasna rezidba , klima kod tebe ili sortiment?
 
Izdanci su skinuti pre prskanja.
Kod mene uvek kasni vegetacija, ovo je kaberne sovinjon on pa tek uvek kasni, dve nedelje otprilike ako ne i više. Što je i dobro u neku ruku.
Inače sam sam pravio grane, najbolje kad znaš šta ti treba i to sprovedeš....
 
A što se tiče rezidbe to sigurno nije, mi od uvek praktikujemo da završimo do nove godine rezanje...
 
Dobro odradjeno !!!
O kopiranju grana cemo kada se zavrsi sezona.

Kaberne Sovinjon je i ovde losije krenuo za razliku od dr sorti .
A kontrola elektro ventila jer si i nju sada odradio?
 
Pa da, od kineza elektro ventili kod nas razvodna kutija, prekidači, sijalice. Malo mašte...

Grane imaju štelovanje visine, izuzetno se lako skidaju, džekovi za kablove, brze spojke za creva...

Podseti me kad ti treba da ti detaljno slikam.
 
Malo sam zakasnio sa zemljišnim herbicidom ali...
Koji herbicid koristis? Ja imam relativno mlad vinograd 5a godina, ali prosle godine ga unistili mrazevi pa smo ove dosadili oko 300 komada. Krenuo je i taj mlad lepo i nisam hteo nista da diram dok ne izadje dovoljno samo smo prosli motikom. Sad krece opet trava i razmisljam pred ovu kisu da oprskam a da ove mlade zastitim tako sto rasecem dno plasticne flase pa ga poklopim taman su toliko izasli da moze da ih poklopi flasa da ih ne osteti. Medjutim, nisam siguran sta smem da koristim da ne nastetim ostatku, neke sorte su se bolje razvile neke losije za ovih nekoliko godina pa se plasim da mu ne naskodim? Poskidao sam sve izdanke dole i prosao bi ledjnom pumpom nemam ja to puno nekih 17-18 ari.
 
Koristim Glifosav.
Pocetkom godine pre kretanja jednom.
Kasnije kantom jos jednom.
Ne koristimo u zasadima mladjim od 4 god herbicide ni malo.
Bolje je po meni oko mladih kalema ne prskati vec ih preskociti i njih okopati .
 
Tako je meni je ovaj vinograd sad u 5oj godini . Mi praktikujemo rano freziranje pa zemljišni herbicid (menjamo ih iz godine u godinu). A posle u toku godine ako treba kontaktni neki.

Na primer ja sledeće godine treba da prosadjujem slikani vinograd i verovatno će da ide bez herbicida...
Mada u svetu se stavljaju pvc tube na svaki prosadjeni kalem ali to kod nas još uvek nisam video u upotrebi.
 
Imao sam rano prolecno podrivanje i prskanje samo ispod cokota .

Sicko koje zemljisne a koje kontaktne praktikujete?
 
Ove godine smo na primer neki radazin tz od zemljišnih a kontaktne na bazi glifosata uglavnom. Imamo već duže dobru saradnju sa jednom većom polj. apotekom gde rade stručnjaci a ne prodavci 😃, pa uglavnom nam oni prave kombinaciju a i znaju oprilike šta tražimo i čime tretiramo lozu i voće...
 
Isao sam frezom vec 2 puta do sad, jednom kad je krenula vegetacija (tad sam isao da malo ubijem ono od prosle godine sto je ostalo trave) i onda jos jednom pre 15ak dana kad je ponovo krenula da izbija. Onda cu i ja tako, ove mlade koje sam presadjivao cu preskakati a ove koji su vec u 5. godini cu da isprskam. Pirevina mi najvise pravi problem njoj motika ne moze nista, samo izbije na drugo mesto :(
 
Bas sam hteo za Fusilade forte da pitam, cuo sam da ga ljudi koriste u vocnjacima ali nisam cuo da ga koriste u vinogradu. Mozda najbolje da izmesam Fusilade i Glifosav, oba po pola doze pa da ponovim jos jednom nakon 15-20 dana jer i preporucuju za fusilade da se radi u dva tretmana. kad su vise razvijeni korovi.
 
Ako imas samo uskolisnate korove idi Fusiladom samo.
U vinogradu ne nanosi stete .Pusti da masa pirevine lepo ozeleni i predji je .
 
Ako imas samo uskolisnate korove idi Fusiladom samo.
U vinogradu ne nanosi stete .Pusti da masa pirevine lepo ozeleni i predji je .

Pa uskolisni su 99%, po negde neka palamida ali to mi nije tesko da prodjem i skinem motikom sto ne dohvati freza. Ovo mi je najbitnije da nece smetati vinogradu jer je jos relativno mlad i osetljiv.
 
Nazad
Vrh