Oblici i formiranje krošnje u voćarstvu

Moglo bi ti onda dobro doći i ovo štivo. Možda si već čitao. Ok, sa velikom znatiželjom očekujem razvoj tog voćnjaka kod tebe, i da prenosiš sva zapažanja, pa možda na jesen i ja proširim voćnjake. :)

Nek ti je srećno i berićetno u novom zasadu trešnje!
 
Vidio sam ja to prije. Imam ja neku brošuru od Nikole što je radio za neku stranu agenciju, sortiment uzgojni oblici, krupnoća u fulu je. Možda si je i vidio. Moram se nakaniti da je preskeniram.

Hvala ti na željama, i ja se nadam uspijehu.
Sortiment: Burlat, Lapins, Regina, Silvija, Summit, Sanburst i Kordija će doći na jesen.
 
Mala opaska kod sadnica trešnje i višnje na podlozi Magriva. Imam uvida u par višnjika u koje su zabunom dospjele sadnice višnje na podlozi Magriva. Na tlima di se iole zadržava voda u površinskom sloju, dakle teža, slabije propusna tla..., dolazilo je do sušenja voćaka ili značajnog zastoja u porastu. Doduše to je bilo u 2010. g- koja je bila pretrpana kišom. Kod nas se Magriva preporučuje za skeletna-kamenita, propusna tla. A imam iskustva di su se sušile ili stopirale-zaostale u rastu i izdanačke višnje, a i one cjepljene na divlju trešnju (manje nego izd.). Odabir terena je od presudnog značaja za dobar početak voćarenja.
 
Kod nas se Magriva preporučuje za skeletna-kamenita, propusna tla. A imam iskustva di su se sušile ili stopirale-zaostale u rastu i izdanačke višnje, a i one cjepljene na divlju trešnju (manje nego izd.). Odabir terena je od presudnog značaja za dobar početak voćarenja.

Kod mene je slična situacija, zemlja tipa (kako je mi ovde zovemo) Sionica. Crna i suva zemlja, sa dodatkom krečnjka i kamena. Kiše može podnijeti puno i brzo se nakon kiše isuši. Ja sam planirao i sistem za navodnjavanje raditi
 
Moj ujak je sadio 6x5.5 metara, na magrivi, i ima pola metra do metar maksimum od kraja grana jedne do početka grana druge trešnje, to je zaista neki minimum razmaka, još malo pa će početi da se češu. On planira 5x5 ubuduće i to mu je donekle rizik, ima da se dodiruju ali njegova stvar.
 
Rastresito zemljište koje je prozračno i kamenito je za makrivu raj.
Kod mene je maraska na Magrivi (trensli) i teško je suzbiti porast, ove godine je rodila pa nema mnogo prirasta, ali zato do ove godine je šibala.
Moje mišljenje je da je kotlasta krošnja bolje rješenje za stabla koja su na magrivi, ali svak ima svoje mišljenje i svoje iskustvo.
 
Ima fora za uzgojni oblik, zaboravih kako se zove, da se stabla sade pod uglom od 45 stepeni, izgleda totalno blesavo :D
 
Jok, evo skoknuo sam po knjigu, to je Buše-Tomas (Bouche-Thomas), sade se pod 30 stepeni dve jedna ka drugoj.

20091227hedge.jpg


A luda je i ova Lepažova palmeta. Pod 45 stepeni se sade kod sistema Maršan (Marchand).
 
Ima raznih egzotika sa tim krunama.
Uglavnom im je cilj da budu atraktivne a proizvodne karakteristike su u drugom planu.
Evo sad cu da slikam jos neku takvu igrariju

---------- Poruka napisana u 00:24 ---------- Prethodna poruka je at 00:11 ----------



 
U velikim zasadima nije se praktično baviti takvim zaj... Iziskuje mnogo posla oko pomotehnike, a rezultat je isti.
 
prekucaću večeras ili sutra iz knjige koje behu prednosti..mislim da su lakše branje i bolja zaštita kao i osunčanost plodova...
 
Prelistao sam i ja malo buući da nisam mnogo pažnje obraćao na ove forme i, kao što rekoše ironman i Vocar, ovo je gola estetika i atrakcija za oko, jabukama i kruškama na okućnici i sem stimulacije da voćke ranije prorode nema značajnih prednosti. Ipak, da je lepo, lepo je. :)

 
Ponovicu pitanje od ranije: koji uzgojni oblik je najpogodniji i najbolji za 30ak raznoraznih vocki posadjenih uglavnom na okucnici za licnu uportrebu koje ce biti slabo(ili nikako) hemijski tretirane?
 
Zavisi od voćke i od razmaka sadnje. Ne može ti neko navoditi za svako voće, reci šta imaš, vrsti voća ima koliko hoćeš, a recimo kod trešnje možeš piramidu, kod šljive i kruške nije baš, kod kruške možeš vreteno a kod dunje nije baš...kapiraš :)
 
Kapiram. Imam po jednu ili dve sljive, kajsije, tresnje, kruske, nektarine. Sve su sadnice stare godinu do dve. Sto se sadnje tice, vocke su sadjene tamo gde je bilo mesta u dvoristu i nisu sve "na gomili" tj u glavnom su po 2 na rastojanju ne manjem od 4-5m.
 
Treba malo da pročitaš i teme:

1. http://poljoinfo.com/showthread.php?170-Orezivanje-vo%C4%87a

2. http://poljoinfo.com/showthread.php?2167-Orezivanje-kruske&highlight=orezivanje+kru%C5%A1ke

3
. http://poljoinfo.com/showthread.php?48-Zeleno-orezivanje-vo%C4%87aka

U
principu za kajsiju vaza sa 3-4 glavne grane. Šljiva ili vreteno ili vaza. Trešnje vaza a možeš i piramidu, svaka ima svoje prednosti i mane. Kruške vreteno. Nektarine vaza ali je ona malo specifična. Pročitaj malo one teme videćeš, a pročitaj i pojedinačne teme za svako voće, videćeš malo slike kako to izgleda.
 
Nazad
Vrh