Objekti za držanje svinja - svinjci

Broj boksova u prasilištu
2,5 prasenja po krmači godišnje - 24 krmače x 2,5=60 prasenja godišnje
365 dana : 60 prasenja = svakih 6,1 dan prasenje
Turnus prasenja:
1. dan uselenje
3. dan prvo prasenje
33. dan odbijanje prasadi
34. dan pranje i dezinfekcija
Indeks korištenja prasilišta:
365 dana : 34 dana=10,7 indeks korištenja prasilišta
Broj boksova za prasenje:
60 prasenja : 10,7= 6 boksova za prasenje

Ovo ti je školski primjer, u idealnim uvjetima moguće, a u praksi gotovo nemoguće.
 
Broj boksova u prasilištu
2,5 prasenja po krmači godišnje - 24 krmače x 2,5=60 prasenja godišnje
365 dana : 60 prasenja = svakih 6,1 dan prasenje
Turnus prasenja:
1. dan uselenje
3. dan prvo prasenje
33. dan odbijanje prasadi
34. dan pranje i dezinfekcija
Indeks korištenja prasilišta:
365 dana : 34 dana=10,7 indeks korištenja prasilišta
Broj boksova za prasenje:
60 prasenja : 10,7= 6 boksova za prasenje

Ovo ti je školski primjer, u idealnim uvjetima moguće, a u praksi gotovo nemoguće.

Ko ga ovako udesi ja mu dam medalju. Koliko god radio uvek neka zezne redosled. Danas bi trebalo da se oprasi jedna nazimica 119-ti joj je dan. Kasni 4 dana ti prasići će stalno da kaskaju za drugima, još ako oprasi mnogo eto ti belaja.
 
Hvala puno na odgovoru. Ja sam prvo planirao 8 prasilista za 24 krmace, 8 odgajalista, 8 pred tov do 60kg i 8 boksa za tov sve po 12 komada.
Drugar koji se isto bavi sa tovom svinja kaze da je npotrebno 8 prasilista za 24 prasilice. Jos jednom hvala puno na odgovorima.:ppozdrav:
 
Koliko traži? Da zidaš novi kostalo bi te bar 10 hiljada . Draganpopo je stavio racunicu za svoj objekat,izbaci opremu,tavansku izolaciju,ventilaciju,ubaci plac ,dozvolu tu si negde.
 
Ma on trazi 20000e, ali posto je nemoguce da to dobije. Ima 16 ari placa. To neka vredi i 200e po ar-u, to je 3200e. E, sada mene interesuje koliko moze taj objekat da vredi? Kod nas se prodaju placevi sa kucom i stalama, objektima za 10000e, mozda i manje. Tako da ovo ne moze da vredi vise od 4500e-5000e.
 
Jel ima neko ko je sad renovirao farmu I da je ubacio te automatske hranilice?
 
ja sam stavio automatske hranilice pre godinu dana ali nisam renovirao objekat. Mogu reci da su hranilice prava stvar... Puno bolje jedu vlaznu hranu, imaju odma i vodu, veliki broj tovljenika po hranilici. Jedino sam primetio u jednom oboru gde samimao 9 tovljenika da je ostajalo vlazne hrane u hranilici i mislim da im to nije odgovaralo pa sam im ubacio klasicnu hranilicu
 
Ako je ona velika okrugla sa ovlazivacem onda treba veci broj grla na nju .Preko deset petnaest . Jedan vise voli suvo jedan mokro al je grabez pa se ne bira puno .
 
hranilice su Vos-system iz Zablja. Uzeo sam ih prosle godine ,7 komada od toga 4 nove i 3 koristene (ali kao nove). mislim da su bile oko 90 evra prosek. oko 100 kg je kapacitet i ima dve sisaljke. Mislim da su ove moje , zbog konstrukcije korita, namenjene za odgoj prasadi ( sisaljke su malo odvojene od hranilice) ali meni su se dobro pokazale i kod tovljenika.
 
To je dobra cena. Na sajmu sam bio na njihovom standu i pitao za hranilice za tov. 220 eura je bila cena sa prohromskim koritom a sa polimer betonom nesto jeftinija. Ako sam ja dobro razumeo. Moram priznati da mi je to bilo skupo, ali ovo je ok.
timthumb.php
Jeli to ovakva hranilica?
 
da ta hranilica sa polimer betonskim koritom. Ove hranilice sam slucajno nasao, banka je oduzela nekoj farmi svu opremu (valda propali kredit) i jeftino prodavala. Ovaj covek kod koga sam uzeo hranilice je imao bas bas dosta tih hranilica. Ja sam tri prodao i isplatio svih sedam koje sam kupio tako da su mi ove cetiri ostale za dzaba. Prodao sam ih po 170 evra, nove.

malo je drugacija tj. ovaj sistem za doziranje je sa strane tj. montiran na noseci ram.
 
To je dobra cena. Na sajmu sam bio na njihovom standu i pitao za hranilice za tov. 220 eura je bila cena sa prohromskim koritom a sa polimer betonom nesto jeftinija. Ako sam ja dobro razumeo. Moram priznati da mi je to bilo skupo, ali ovo je ok.
timthumb.php
Jeli to ovakva hranilica?
Na sajmu sam ja kupio sa prohromom od Vos systema i kostala je 200 plus pdv.Ovakva ista.
 
da li je neko od vas radio izolaciju tovilista sa staklenom vunom i osb plocama? kako se to pokazalo i dali bi glodari ulazili u staklenu vunu?
ja mislim da osb ploce ne kondezuju kao npr. lim.

- - - - - - - - - -

na izolaciju plafona sam mislio.
 
da li je neko od vas radio izolaciju tovilista sa staklenom vunom i osb plocama? kako se to pokazalo i dali bi glodari ulazili u staklenu vunu?
ja mislim da osb ploce ne kondezuju kao npr. lim.

- - - - - - - - - -

na izolaciju plafona sam mislio.
Ja sam radio letos objekat 13x5m i sto se plafona tice iso sam dasku 3cm pa lesonit table,i temperatura u objektu je na onim mrazevima bila konstantno +5,nije isla u minus,a u tom objektiu je 8 svinja....
 
da li je neko od vas radio izolaciju tovilista sa staklenom vunom i osb plocama? kako se to pokazalo i dali bi glodari ulazili u staklenu vunu?
ja mislim da osb ploce ne kondezuju kao npr. lim.

- - - - - - - - - -

na izolaciju plafona sam mislio.
Kod mene je isla izolacija od staklene vune 10cm, Aluminijski lim-staklena vuna-rogovi-daska-filc-crijep, ali okolo obijekta je radjen stiropor i urezan skroz oko rogova do daske, tako da nema mogucnosti da se misevi zavuku u strop, jedino da se nekako popnu na krov, pa da progrizu dasku pa da se zavuku u meduprostor. A za sad ih sigurno gore nema, mada znam zasigurno da im staklena vuna ne smeta nimalo, posto nekad sam imao izolaciju oko boce za centralno grijanje koja je bila kraj odzaka na tavanu, ma raj za njih toplo nemoze im biti bolje :haha:. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh