NS hibridi

Opasni ovi. Ne daj boze opet neke kolonizacije pa oni bi kod nas proizvodili po 20t na ha.
Објаснио је то Јован Цвијић у "Балканско полуострво 1.и2.". Доминација динарских брдских гена. Ми кад сиђемо у равницу одмах настаје хетерозис ефекат доминације. Не треба хибрид

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Који ти је шта си навалио....Код мене су нс 4051 и 3023 дали мање за 1200кг по јутру од Дкц-а код тебе је таква земља одговара ти код нас је другачија и то је то не мој да паламудиш више....
 
Који ти је шта си навалио....Код мене су нс 4051 и 3023 дали мање за 1200кг по јутру од Дкц-а код тебе је таква земља одговара ти код нас је другачија и то је то не мој да паламудиш више....
Шта није тачно!?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Пријатељу то што ти пишеш у реду је за твој крај можеш са својим јаранима да дискутујеш о томе јел конташ?Код нас тј код већине нас ајд у Срему не могу да пређу дкц,пионир сви смо их пробали и видели о чему се ради.Другачија је надморска висина код вас,структура земљишта тј све то очигледно одговара Нс хибридима ето сеј их и даље и то је то....
 
Пријатељу то што ти пишеш у реду је за твој крај можеш са својим јаранима да дискутујеш о томе јел конташ?Код нас тј код већине нас ајд у Срему не могу да пређу дкц,пионир сви смо их пробали и видели о чему се ради.Другачија је надморска висина код вас,структура земљишта тј све то очигледно одговара Нс хибридима ето сеј их и даље и то је то....
Све ок.. Пиониру капа до пода. Разбија у свим условима и типовима земљишта. ДКЦ смо покушавали годинама и то је кућа која тражи врхунске услове и најбољу агротехнику. Код нас је ова година одлична и све су прогнозе биле да ДКЦ иде лагано на 16-17 т по хектару! Али, дебакл. Нема смисла да је у рангу НС али ето јесте. Како је онда могуће да су KWS и Сингента издоминирали испред ДКЦ-а!?
НС не сију професионалци и неће. Ни ја га не сијем иако сам аматер са својих + 10 хектар. Али видим да су људи радили и да су већ 2 године бољи од ЗП. Не пуцају они на мултинационалне компаније , није нико луд. Али повод расправе је то неко протежирање ДКЦ-а који једноставно не може издржати оно што нпр може Пионир и срамотно је да има приносе ове године као НС.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Ne samo da kod nas odgovara NS i slicno, nego se cesto desi da nikako ne odgovara neki hibrid kao sto je Dekalb. Ruku na srce, 9911 nam ovdje vedri i oblaci. Znam jednog proizvodjaca koji sije 80 hektara, 40 hektara radi NS, probavao svasta i kaze NS mu najoptimalniji (4051). Znam jednog koji sije 80 hektara kukuruza za silazu, iskljucivo 5010. Da bih vam priblizo dodatno, napisacu koliko se kojih kukurza proda u Bosni.
Pionir 25000 zrna - 65000 vrecica
ZP 25000 zrna - 60000 vrecica
NS 25000 zrna - 50000 vrecica
BC 25000 zrna - 23000 vrecica
Osijek 25000 zrna - 14000 vrecica
Dkc 50000 zrna - 7000 vrecica
KWS 25000 zrna - 10000 vrecica
Itd.. Radi se jos Singenta, As, Agrimax itd..
 
Bioc ovi ogledi su cirkus sa povrsinom 200 i nesto i 400 i nesto m2.Sto nisu svi hibridi na istu gustinu, naprimer 19cm?
 
Joj kad neko juče dodje na forum i soli pamet ljudima koji obeleše u ovom poslu...

A kolike su to površine pod kukuruzom kod vas u Doboju kad na Google mapi više ima šume nego obradive zemlje?
 
Bioc ovi ogledi su cirkus sa povrsinom 200 i nesto i 400 i nesto m2.Sto nisu svi hibridi na istu gustinu, naprimer 19cm?
Да су циркус побиједио би некада нпр ЛГ а увијек је био на дну прије него су одустали. Свака сјеменска кућа даје препоручени склоп људима из министарства и онда се испоштују њихови захтјеви. Вјеруј да су ови огледи најпрофесионалније одрађени. На крају године се направи пресјек и дају препоруке за све регионе. Површина проблем!? Па микро огледи који се раде код вас на Тамишу у Панчеву су на 50 м².

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Bioc ovi ogledi su cirkus sa povrsinom 200 i nesto i 400 i nesto m2.Sto nisu svi hibridi na istu gustinu, naprimer 19cm?
Bili cirkusi ili ne, pravila su ista za sve. Osim kada je gustina u pitanju.. A zasto bi bili svi na 19 i zasto je to vazno? Pa valjda je jasno ko dan ne trpe ni sve grupe zrenja ni sjemenske kuce istu gustinu. Neki hibrid manji sklop nadoknadi velicinom klipa, neki je fix kao sto Dekalb ima pa na koliko god da ga posijes, on je uvijek isti I zbog toga trpi sjetvu na 16-17 cm. Od gustine sjetve je mnogo vaznije obezbjediti sto bolju klijavost. Priznajem, NS je kuca koja od svih kod nas dominantnih najlosije trpi gust sklop.. Cak I Zp 555 istrpi gust sklop i smanji klip, ali ne nijedan ne moze, sve ispod 20 cm je gusto.
 
Joj kad neko juče dodje na forum i soli pamet ljudima koji obeleše u ovom poslu...

A kolike su to površine pod kukuruzom kod vas u Doboju kad na Google mapi više ima šume nego obradive zemlje?
Ако си планирао да ти ово буде као нека провокација, није ти баш нарочито виспрена.
Погледај на Гугл мапи долине ријека Босне , Спрече и тд. То су алувијуми, делувијуми, смонице, псеудоглеји.
Обијелисмо и ми, шта сте ви бољи?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Gledam raspravu i ne verujem, vi imate drugačiju klimu, imate više padavina, niže letnje dnevne i noćne temperature, nemate letnje žege sa vetrom kao ovde....
"Domaći" hibridi (prvi hibridi dobijeni iz Amerike) čim malo zasuši teže da odbace klip, ili ga smanje pa vrhovi budu jalovi, zato ne podnose gustine kao stranci. 3023 je korak u dobrom smeru, ali i tu ne znam šta se desilo pa su kukuruzi bili jako nejednaki, po 20cm razlike u visini klipa, kao da mešaju stara semena sa novim. Probaću i ove X000
 
Svaka cast za komentar.. Istina ovo za 3023, ja sam primjetio da ne samo da su klipovi na razlicitoj visini, nego zna cesto da se kroz 3023 provuce klip koji lici na 3022. Mozda malo i pomjesaju kod dorade, jer nije neka razlika u fao grupi, kontaju glupe bosancine.. :D
Neka su oni nama zivi i zdravi, mi volimo Srbiju. :p
I zaista sve hibride od NS-a sam vidio i mogu reci da 3023 jeste najbolji.
Ovaj 4000 je interesantan, ali mi je bio povisok, pa me to odbija, ali je lijepo vidjeti 18 redova zrna, sa potencijalom na 20 redova.
 
ljudi opusteno ko je bolji bolji je...mi od toga nemamo nista vec semenske kuce.u svakom kraju neko ima svoje iskustvo.kod mene na jugu srbije ns3023 razbija zadnje 2 godine.ove najkisnije ali i prosle koja je bila do pola kisna a posle susna...
 
Odjavljujem se sa pracenja ove teme. Ako je ovo krizni PR dobro ga rade.
Mozda nas neko zapazi, pa nam da posao. :p
Jer ti kao totalno suprotno misljenje, priznajes da neko nasuprot tebe nesto dobro radi. Kao sto kolega iznad rece, nista mi od sjemenskih kuca nemamo, one profitiraju, ali "mi bosancine volimo Srbiju" :p
Taman smo poceli da se "bijemo" na temu prinosa i potencijala, a ti kao dominantniji se povlacis
Branis Mercedes a mi Skodu i ti opet ode :p.
Eh da mi u Bosni proizvodimo bilo sta pa da nas neko iz Srbije brani zbog toga, ccc.
Jedino izgleda pamet proizvodimo, toga je odavde dosta otislo.. ;)
 
Вјерујем да до ове расправе не би ни дошло да неки категорично нису тврдили како је ДКЦ Тесла а НС Југо 45.
Ето да знате како постоје крајеви, а цитираћу сам себе, гдје је НС смеће а ДКЦ смеће на квадрат.


Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Tacno tako Bioc.. Jedini koji zaista nosi svake godine i pisa po nama je Pionir. *ebe i usi zvrce.. Iskreno se nadam da ce ga bilo ko od domacih kuca stici na 10% zaostatka I to je dovoljno da mu pariraju (pricam od desotogodisnjem prosjeka prinosa). A od stranaca kod nas su mu za vratom non-stop Kws i od ove godine singenta.
Sad kad skontam sta sam pisao, pa ja sve vrijeme pisem o stanju na prostorima oko mene, uopste ne pisem sta se sije u asrbiji ili HR. Cak sam napisao podatke koliko cega se sije kod nas..
 
Poslednja izmena:
Rasprava kranula u pogresnom smeru , Bioc @ napisao zapazanje sa svog terena olalija@ udario kontru jer ima drugacija iskustva , a oba sagovornika u pravu.
Svaki teren prica za sebe ,a ubedjivati nekoga da nesto sto je kod tebe dalo odlicne rezultate da ce dati i kod njega je malo nezahvalno.
Na nasem terenu NS ne moze da se poredi sa ZP ,ZP ga sije u svakom pogledu.
Dekalb se seje na povrsinama na nivou statisticke greske jer je totalno puk'o 2012 (250-500kg/ha)a ni 11-te nije bio mnogo bolji ,prilicno podbacio 2015 i 2017 .Kad u 10 godina cetiri puta napravis minus onda stavis prst na celo.
 
Nazad
Vrh