NPK djubrivo koje se brzo razlaze!!!???

Za odrzavanje zemlje u "kondiciji" trebalo bi.
 
Danas sam koristio ovu formulaciju, na orano, trebalo bi da je dostupno biljci vec prve godine
1ryal4.jpg
 
ljudi molim savjet,kupio sam sejačicu za kukuruz bez koševa za vještak pa neznam kako gnojite za kukuruz kod nas ide 15stca u brazdu pa 15 u sijaču i posle prihrana.Ja lično bacam ureju po ostatcima i zaoravam prije sam i 7x20 30 al ove jeseni nisam kukuruz je izgorio pa je zarada bila -5 nije bila ni pozitivna 0.kako dalje gnojiti dabi se dobili iole rezultati.ovde niko nema sejačicu bez koševa za vještak niti je ko hoću a ja koliko vidim na forumu kod vas rijetko ko da ima koševe pa neznam kako đubrite
 
Pa lepo prođeš jednom drljačom, pa razbacaš azotna đubriva i prođeš setvospremačom i - seješ.
 
Prnjavor prvo da bi imao dobar prinos kukuruza,moras uraditi analizu zemljista ako to vec nije slucaj kod tebe dacu ti neke smernice bez mnogo filozofiranja.Prvo i osnovno pravilo je da se kompleksna, mineralna djubriva ne bacaju,predsetveno,To su sva kako se u narodu kaze mesana djubriva,sto u prevodu znaci,da djubrivo primera radi koje si ti naveo,sa odnosom Azota 15:fosfora15:kalijuma15,ZASTO:Iz jednostavnog razloga ,da bi ga biljka u potpunosti mogla uzeti,posto se kompleksna djubriva jako sporo razlazu,i prodiru do zone korena ,u praksi je za to potrebno,i do 6meseci,onda ti je vec jasno da tako baceno djubrivo,tvoj kukuruz nece ,u potpunosti uzeti ili nece nikako.Posto koren kukuruza seze i do oko 2 metra dubine ,jasno ti je zasto ovo naglasavam.Postoje i trenutno vodotopiva djubriva,koja se mogu bacati predsetveno,ili cak kroz celu vegetaciju ali o njima necu ovde pricati.Evo ti smernice kako da djubris ako NISI izvrsio analizu zemljista.Prvo pristupis djubrenje stajnjakom,koje obavezno izvrsis u jesen,i odma ga zaores OBAVEZNO.Inace hranljivi efekat dobrog stajnjaka,traje 3-4 god.Zato sam naveo da bi morao raditi analizu zemljista.Kolicina koju ces baciti je recimo jako dobra 25 t/ha.Ako zaoravas i zetvene ostatke bacis i 50kg/ha UREA da bi izbegao azotnu depresiju.Ako nemas zetvenih ostataka ovu radnju preskoci.Kolicina djubrenja bi trebalo da izgleda ovako;
AZOT(N)=150kg/ha
FOSFOR(P2o5)=80kg/ha
KALIUN(K2o)=80kg/ha
Ako kukuruz gajis posle Lucerke,deteline,soje ili neke druge leguminoze smanjis unos azota.Recimo na 100kg/ha.
U zimsku brazdu bacis celokupnu kolicinu FOSFORA i KALIJUMA kroz djubriva kao sto su:NPK=10:20:30 ; 8:16:24 ; 15:15:15 i jednu trecinu do polovine azota.Preostalu kolicinu AZOTA uneses predsetveno izuzev ako ti je zemlja kisela.I na kraju radis dopunsku prihranu koji bi trebalo vrsiti KANOM ili ANOM kada ti list kukuruza dostigne fazu 3-7 listova i najbolje je da to uradis zajedno sa medjurednom kultivacijom eto otprilike tako imozes da ocekujes prinos od 10t/ha suvog zrna.E jos da te priupitam kakav ti je teren tamo kod tebe,jer kod nagnutih terena ,brdsko/planinskih dolazi do spiranja AZOTA u dublje slojeve tako da dodje do trajnog gubitka za biljke ako je to slucaj javi pa cemo malo korigovati ovo sa AZOTOM.Pozdrav i zelim ti pun cardak kukuruza
 
Prnjavor, pošto je kod tebe naravno kiselo zemljište obavezno Kan a ne UREA , i bolje iz dva puta .
Moje je mišljenje ako već nisi zaorao npk , nemoj ni predsetveno nego malo startno u sijaču i obavezno da ga postavlja sa strane i dublje ​od sjemena ,kolko može raonik od depozitora za djubrivo dublje da ide , kasnije će bar malo usvojiti,tu ne vrijedi pretjerivati.

P.S. Nemoj insistirati da ti daju savjete ljudi iz Vojvodine ,sigurno su jako iskusni ali kod tebe je sasvim druga situacija zemljišta ,moglo bi se reći suprotna (humus,Kalijum,ph,nagib,dubina,temperatura zemljišta,....)
 
Nazad
Vrh