NPK djubrivo koje se brzo razlaze!!!???

mozda su koristili osiromaseni fosfor :haha:...ne znam o cemu se radi..ti standardi bi trebalo da su isti...
 
E, ovaj internet je stvarno cudo :D
Evo specifikacije Ruske 3x16
http://www.timber-supplier.com/inde...e&id=65:npk-16-16-16&catid=37:other&Itemid=94

ukupno fosfata 16%
vodorastvorivih fosfata 12%

E, sad ako neko moze da ovo pojasni, bilo bi extra :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1298336077[/time]
_________________________________________________
@Dragan18 ::svaka cast::
to je to sto si pisao...
evo sta pise za nasu 3x15:
"NPK 15:15:15
Sadržaj 45% osnovnog hraniva. Kilogram đubriva sadrži 150 gr azota (N=60% amonijačni i 40% nitratni), 150 gr fosfora (P 2 O 5 minimalno 90% je vodotopivo) i 150 gr kalijuma (K 2 O).
Upotrebljava se za sve useve i na svakom zemljištu. "

Dragane, a sta se desava sa ovih preostalih 2-3 % Jel to biljka moze da usvoji, ili?...?
 
Moze da usvoji ali tek nakon rastvaranja u nekim kiselinama . Nije odma rastvorljivo u zem. rastvoru kao onih 90 %
 
Kan jepod obavezno,ali je to bila jedna od grešaka koje sam napravio u prošlih nekoliko god. Naj gore od svega je to što smo u protekle 3 godine manjali preparate a nismo obretili pažnju na đubrenje.Šta se dešavalo:kukuruz napreduje super do faze stvaranja klipa nalivanja tada izgubi snagu i na brzinu završi vegetaciju tu se gubi prinos
 
mare81 je napisao(la):
Hteo bih da pitam koje djubrivo se brzo razlaze ... mislim na NPK:haha: Radi se o tome da nisam uspeo finansijski da izguram ovu godinu i nadjubrim zemljiste NPK djubrivom, pa se razmisljam da to uradim na prolece pre setve, unosenjem brzo-razgradivog djubriva. Postoji li takvo nesto na nasem trzistu?
moj savet ti je nebitno kojeg ćeš proivođača đubriva izabrati,da tražiš NPK- kompleksno koje ti ti u prevodu znači na jednom nosaču tj.balastu. :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1298414590[/time]
_________________________________________________
mada u praksi NPK mešano se vodi kao startno tj.može ići pred setvu,sa setvom ili čak posle setve ali meni se lično bolje pokazala kompleksna đubriva uneta pre setve :ppozdrav:zavisi mnogo i do proizvođača
 
u praksi se najbolje pokazalo zaoravanje NPK đubriva i to u zavisnosti šta ćeš sejati,zaoravaš na dubinu korena te biljke da joj hraniva budu lako dostupna.nije isto zaorati za koren soje,kukuruza itd.....pujol-bolje i tako što đubriš nego da nebaciš ništa ali za NPK ti je onako najiskorištenije i lako dostupno biljkama :ppozdrav:kan možeš i malo pre i posle setve da razbaciš ili sa setvom :cao:
 
analiza zemljišta ti je najoptimalnije rešenje.vidiš šta fali u zemljištu,koliko treba još određenoj biljci,preračunaš se i izračunaš,ima kako se to računa i onda po savetu analize ili sam biraš dal će to biti npk,map,dap...................
 
High water soluble phosphates are used to maximise in-season crop availability

Dakle ,ovo je iz Eurofertilove knjige, sto znaci da se u njihovom djubrivu nalazi fosfor koji se malo vise ispira u zemlju i dostupniji je , jos samo me interesuje koliko moze da se pomeri u zemlji i koji je to oblik fosfora.
 
Eurofertil je ono djubrivo sto se proizvodi u Francuskoj a koji post pre je bilo reci o njemu. Fertil je fabrika iz backe palanke.
 
Da li je neko koristio Eurofertil ? Da li ima razlike u prinosu naspram korišćenje drugih đubriva ?
 
Mi smo pre dve godine u repi,na prolece 5;10;22 po 250kg na jednoj parceli prema analizi i savetu njihovog predstavnika a na drugoj ruske 3x16,razlika je bila oko 4 tone vise repe gde je sejana 16. :sta: po jutru
 
3x15=
15% azot= 6%azot u nitratnom obliku
9%azot u amonijacnom obliku

15%fosfor= fosfat rastvorljiv u neutralnom rastvoru amonitrata u vodi
12%P2O5 fosfat rastvorljiv u vodi

15%kalijum= kalijum oksid rastvorljiv u vodi

3%sumpor= 2,7%vodotopivog sumpora

0,01zn cink

Pitanje za strucnije osobe dali je ova formulacija fosfora i kalijuma odmah dostupna biljkama,sto znaci moze da se seje predsetveno. :cao:
@Dragan18?
 
Na jednom hektaru sam imao soju gde sam predsetveno bacao 3x15, mislim da soja nije iskoristila to NPK djubrivo, pa pitam da li je potrebno da sad pred oranje ponovo bacam NPK jer tu sejem kukuruz na prolece? Mislim znam da ne bi skodilo, ali da li je neophodno ?
 
Nazad
Vrh