Novi ministar poljoprivrede - Snežana Bogosavljević Bošković

Megalomanstvo je nezajazljivo i nezasitljivo...Nema kraja,15ha...50ha...150ha...500ha...a svi zavrsimo ispod dva kvadrata iste i nista ne ponesemo sa nama.Po meni,sustina zivota i nesto najpribliznije seoskoj idili je upravo ovo sto je kolega ca blues lepo srocio.To sto nam bolesni zapad servira kao jedino moguce resenje opstanka i napretka-stotinu ha zemlje,stotinu grla krupne stoke,mehanizacije u vrednosti pola moje opstine...to ce na kraju i unistiti covecanstvo kakvo mi poznajemo.Jer ne mozemo svi stvoriti takav kapital,ma ne moze 90% nas.Takav kapital je pre za neka poljoprivredna dobra,zadruge...A mi lepo,svako svojim mogucnostima i stremljenjima,da normalno zivimo sa 5ha ili 10ha ili 15 ha.Da imamo vise vremena za sebe i svoje bliznje,za drage prijatelje,da ne stvaramo kule i gradove,vec da zivimo zivot normalnog coveka bogatog duhom,srecom,decom i zdravom sredinom.To je ono sto nam nedostaje,a sto smo svi izgubili u ovoj bezvremenskoj trci za vise novca,za lagodniji zivot,za veci status...a ustvari nigde ne stizemo,nicim se ne zadovoljavamo,nikada nemamo dovoljno vremena,deca nam odrastaju a da i ne primetimo da su vec postali ljudi,i na kraju i ovaj kratki zivot proleti a da ga nismo proziveli kako smo hteli,vec kako su nam drugi odredili.
 
Nije tacno da nam to zapad servira ,to je licno nasa megalomanija i iskompleksiranost.
Mi se uvek nesto poredimo sa nekim s' kim nemamo sta da poredimo npr. farme u Americi ,Kanadi , Nemackoj ili Francuskoj.
Treba samo uzeti geografsku kartu i pogledati gde smo mi u odnosu na te drzave.
Italija ,Austrija ,Svajcarska ,Belgija i mnogo drugih zemalja su isto na zapadu pa pogledajte koliki je prosek njihovog imanja ili stalski prosek grla stoke ,to je daleko od hiljada hektara ili nekoliko stotina grla.
A sto se ostalog tice sa vecinom se slazem ,samo nam treba i neko pametan u vrhu drzave koji ce to sve razumeti i sve to zakonski prilagoditi nasim uslovima , a ne samo da se kopiraju tudji zakoni ,iako nam to samo donosi stetu.
 
Poslednja izmena:
i-sta-kazes-bato-na-b.jpg
 
Zna se da su bajke te price o velikim, bolje reci nenormalnim i nedostiznim brojkama sa kojima bismo trebali ili morali da baratamo ukoliko hocemo da budemo u igri, jer se tacno zna koji je prosek u zemljama Evrope, kao sto se zna da je u nekim zemljama limitirana obradiva povrsina/broj hektara po jednom poljoprivrednom gazdinstvu. Zna se i da ove nase teluske "veleposednici" nisu i ne mogu biti vlasnici hiljade hektara, vec su obicni piuni, posto ni tablicu mnozenja iz treceg pokusaja ne mogu da pogode, a hvala Bogu svi smo zivi i zdravi u vreme njihovih naglih poslovnih uspeha. Dakle, malo je cudno da u vreme kada celo selo ili grad nije imao za dzak cementa, neki su imali za benzinske pumpe, kamione, a sada ti isti i njihovi "zamenici" imaju kamione, avione, restorane, hotele... Da li smo mi prespavali dvadesetak godina? Zanimljivo je kako je isti "obrazovni, intelektualni kadar" u pitanju, posto su svi isti piuncici, biznismeni, veleposednici, tajkuni... Neko to dobro selektira.
Nego...Poznato je i da se u mnogim zemljama proverava poreklo novca prilikom kupovine "malo" skupljeg predmeta, dok kod nas niko nikog ne proverava, mada ni nece da proverava i sasvim je normalno da u jednom danu, jednom satu, ma u jednoj sekundi covek kupi 3000 hektara zemlje, 5000 hektara, ma sve...
Izgleda, vise nece imati ko od koga da kupi zemlju, jer ce se sve prodati, posto treba i mora samo veliko , vece, najvece, najzesce, najjace, najludje...pa ce samo dvojica (na znam vise kako da ih nazovem) raditi u svakom selu ili gradu i bice im superiska.
Kada smo kod malih i velikih brojeva, ljudi i neljudi, velikih gazda, malih gazda, siromasnih...kada smo kod toga ka cemu bismo trebali da tezimo da bismo bili srecniji, jer smo izgleda izgubili postovanje i ljubav, a zivot nema reprizu i mi necemo imati vremena da objasnimo nasoj deci kada budemo radili kod tih nekih velikih zasto smo mi mali, a krajnje je vreme da ljudi pocnu da se menjaju, a sa ljudima i sistem.
Mislim da ce ovaj citat moci da "pomogne".
“Nasmej se zato ako ti kazu da si mali covek.
Nema male srece i male bolesti. Nema male
kradje i male smrti. Nema malog rata niti
malog postenja. Nema maloga prijatelja i
male tajne.
Nema maloga coveka i male ljubavi.”

Miroslav Mika Antic
 
Sve ovo sto si napisao je tacno a znas sta je naj gore od svega!Mi smo te stvari ucili u kuci od mame,tate,dede,babe a u skoli od vaspitacice,uciteljice,nastavnice idt jednostavno morao si da se tako vladas u kakvom si vremenu rastao.A ovo je sad dno dosle su nove mentalno pokvarene generacije(ne u smislu zdravlja!)nego u smislu lekog zivota bez rada,kad neko kaze necu ja da radim za 20 000din a ja kazem pa ko te tera kaze on niko,reko pa ti ne moras da radiz u tom je stvar zato i neces dok je mame i tate,a da MORAS radio bi za 1o ooo....tesko ce ovo doci na svoje Generacije su upropastene zato se ovo i desava naj vise sljama i olosa nemos naleteti na postenog coveka pa to ti je.
 
pa ko vam brani da zivite normalno sa tih 5 10 ili 15 hektara zemlje
Previse ti je maliciozno pitanje,nisam ja nikog prozvao od "velikih" proizvodjaca.Inace,gade mi se sve srpske podele na male i velike,podobne i nepodobne,patriote i one druge,varosane i seljake...Svi smo u istim govnima,neki su samo u dubljem nivou,a neki u plicem.Za to mozemo zahvaliti svesrdnoj,visedecenijskoj,sistematskoj borbi za unistenje svega valjanog na ovim prostorima.Ko i kako to radi...bolje necemo o tome.A pitam se gde je nestalo ljudskosti,gde je humanosti i saosecanja za druge?Ne zavidim nikom na napretku,ali me strasno pogadja kada za taj njegov napredak moraju da stradaju mnogi,obicno sirotinja i postena kuka i motika.Kolega Stanic se u postu iznad dotakao teme kako su stvarani novokomponovani kapitalisti u zemlji Srbiji,i ja bih ostao na tome.I na kraju,da i odgovorim na ovo tvoje pitanje.Ja licno ne zivim lose od 5-10-15ha,daleko sam od zivota civilizovanog coveka 21-og veka,koji svojim postenim radom moze barem da se priblizi kolegi u nekoj od razvijenijih zemalja sveta.Ali iz godine u godinu je sve teze i teze.Sve vise moramo zapinjati,a sve manje nam ostaje.Odavno sam shvatio da u principu radimo za druge,uglavnom monopoliste,a nama ostaju mrvice krvavog rada.Ako uzmem u obzir da se moja opstina podvodi pod ruralna podrucja ove zemlje,onda samo imam dodatne otezavajuce okolnosti za svoj rad i zivot uopste.I onda se ti nadjes da me pitas ko meni i slicnim meni brani da zivimo normalno,pa svi oni koji su prosli kroz raznorazne vlade ove zemlje,a koji i dan-danas prolaze a pustose za sobom sa svojim satrapima i satelitima.I ne navodi me da pomislim da i ti imas nesto protiv,mozda 75% poljoprivrednog stanovnistva sa slicnim problemima.
 
@ IVAN ILIC, milan971, Boban71, Janosh, Stanic, grunt

Vidim da ste svi veoma promašili temu, pošto se ovde piše o ministarki poljoprivrede, a ne o tome "kako ispraviti krivu Drinu"


Po meni,sustina zivota i nesto najpribliznije seoskoj idili je upravo ovo sto je kolega ca blues lepo srocio.To sto nam bolesni zapad servira kao jedino moguce resenje opstanka i napretka-stotinu ha zemlje,stotinu grla krupne stoke,mehanizacije u vrednosti pola moje opstine...to ce na kraju i unistiti covecanstvo kakvo mi poznajemo.

Da sad ne citiram sve evo samo kraći citat koji ama baš nema nikakve veze sa temom. A takvi su uglavnom i ostali postovi na ovoj strani.

Ako nema tema o tome što bi ste napisali, možete pisati u temi Chat, a ovde samo o onom što je vezano direkno za naslov.
 
Možda je promašena tema ali to je ono što ljudi žele i samim tim se tiče dotične ministarke (koju niko ne zna?) koja treba tim željama da izadje u susret.
A meni je bilo zadovoljstvo da pročitam nekoliko sjajnih postova.
Izvinjavam se za off.
 
to da se sa 10ha ne moze ziveti to su lazi....npr:ne idem na letovanje,zimovanje,ali mogu da zivim kao neko iz grada...i znam vecinu poljoprivrednika koji znaju samo da kukaju,ali prosla su ta vremena
 
Pa poljoprivrednici mogu živeti i ako nemaju zemlje veoma pristojno i dobro, uzmimo na primer pčelare. Tako da je to sve veoma rastegljivo. A što se tiče ministarstva neka samo sprovede zakone koji trenutno važe i biće dovoljno.

Jedan najobičniji primer, zakonom je predviđeno da se na etikete meda može staviti natpis da je unutra cvetni med , a po prodavnicama ima gomila pakera koji stavljaju na med etiketu livadski med. Stvar je toliko jednostavna, da jednostavnija ne može biti. Svako ko stavi na etiketu da je unutra livadski med krši zakon.

Ministarstvo ne može da reši jednu tako jednostavnu stvar koja je jednostavna da jednostavnija ne može biti, realno ja ne znam na koji način se može očekivati da se na kvalitetan način reši pitanje restitucije, koršćenje antibiotika u voćarstvu ili sejanje GMO proizvoda.

Ministarka verovatno ima znanja, ali realno zakone koji trenutno važe ne mogu sprovesti. Ako zakone ne mogu primeniti, bez obzira koliko su neki jednostavni i lako sprovodljivi, očekivati da će se obazirati na želje poljoprivrednika je samo pust san.
 
Ne bih rekao da smo mi promasili temu. Upozorite malo ove cinicne clanove koji raspiruju medjusobne sukobe.
 
očekivati da će se obazirati na želje poljoprivrednika je samo pust san.


:cool:...elem...ne treba očekivati , nego dejstvovati da se počnu obazirati...

....i naravno...blokade i demonstracije u narednom periodu teško da mogu imati nekog efekta...treba delovati kroz institucije sistema...može pomoći i razotkrivanje konkretnog korupcionaškog lanca u ciljanom delu sistema...naglašavam ovo "konkretnog", ne rekla kazala priče...

...a da bi se uopšte moglo dopreti do sistema, treba imati esnafsku organizaciju tj. organizacije....

...u smislu mene mi za mene mi....treba da organizujemo udruženje posednika do 10ha zemlje...:cool:
 
Nova ministarka bez obzira odakle je uvodi novine: naplaćuju izvode setvene strukture.Samo tako neka nastavi.Ako je takav početak,kakav će biti kraj mandata.
Mislim da su nepotrebne svađe odakle treba da je ministar jer onda se treba postavljati pitanje odakle birati predsednika,sekretara,vozača,spremačice.
Sigurno je jedno da će dotična igrati kako vrh vlade svira i najmanje će se pitati.
 
"Ko ne sluša ,dobije po ušima" ovo je samo početak, negde mora da stvore skoro7 milijardi do kraja god.
 
Opet ce na seljacima da se lome kola,izgleda da je u ovoj drzavi seljak dezurni krivac za sve,omalovazavaju nas,gledaju na nas kao da smo neka niza rasa,a ipak kad nemaju odakle da uzmu,oni uzimaju od nas,bilo novac bilo hranu.
 
1) Mislim da nije trebalo doći do spajanja sektora zaštite životne sredine i poljoprivrede- to su dve oblasti koje čeka nejveći teret pregovora sa EU, za koje je ova Vlada čvrsto deklarisana. Jako je teško da takav teret padne na jednog ministra i na jedno ministarstvo. A često ove dve oblasti mogu biti i suprostavljene strane.
2) Mislim da ministar poljoprivrede u Srbiji treba da bude jedna vrlo jaka politička ličnost barem u rangu podpredsednika vlade jer broj ljudi koji su direktno ili indirektno oslonjeni na poljoprivredu je vlo velik. Od velike je važnosti da je ministar osoba sa velikim autoritetom jer često mora da brani interese poljoprivrede i sela i po cenu "konflikta interesa" sa drugim ministarstvima
3) Čak mislim da nije neophodno da ministar poljoprivrede bude expert već je značajnije da bude jaka politička osoba i osoba sa autoritetom a da se okruži saradnicima koji su experti za pojedine oblasti. Dakle, ministarstvo treba dobar menadžer koji će da koordinira i diriguje rad svog tima i da stručne stvari koje su neophodne za sprovođenje ima snage da pretoči u delo na sednicama Vlade.

Nova ministarka ima jedan respektabilan CV naučnog radnika i pošto, barem delimično znam šta je čeka, želim joj puno sreće i uspeha u radu...ne zbog nje same, već zbog nas, jer proći će nam još 4 godine života a da se ništa neće uraditi za boljitak poljoprivrede i sela ako ministarka ne bude radila kako treba.
 
Nazad
Vrh