No-Till , direktna setva bez obrade

Koliko neko reče da korjen lucerke ide u dubinu , čini mi se par metara.Tačno je da iza nje ostaje idealna zemlja , ali kome odgovara jer joj treba 2 g da se ukorijeni dobro i neko je jednostavno nema u planu sijati na rel. većim povr.Ipak se notill zemlja mora nekako podrivati ili sl jer tu ipak prolaze kombajni mašine i sl i mora doći do kompakcije.
 
Kad radis NO till nema puno vozanja po njivi, a ne podriva se nego se razriva zemlja na 20-25 cm. Ko je bio na prezentaciji mogao je da cuje da se podriva samo prve 2 godine ,kasnije na svakih 10 godina.
Onaj ko je bio takodje je mogao da cuje da radna tela izmedju razrivaca moraju da budu toliko udaljena da zetveni ostaci prolaze izmedju njih.

CEO sistem NO Till vrti se oko ZETVENIH OSTATAKA i njihovom pravilnom raspodelom. Sve pocinje od kombajna , zetveni ostaci moraju se usitniti tako da budu NE veci od 10 cm i da budu rasporedjeni citavom sirinom hedera .
 
Primjenjuju se i neke vrste tanjirače sa više majnih uspravnih diskova koji mogu a ne moraju biti talasasti i koji se primjenjuju poslije žetve kukuruza namanju dubinu da sasjeku i plitko izmješaju ostatke sa zemljom a ne stvaraju kompakciju.Jeli neko vidio uživo tako nešto?A što se tiče traktora vjerovatno su vam rekli da bi trebalo imati što šire gume na niskom pritisku ili duple točkove.
 
Dragane, kod no till-a nema nikakve operacije samo setva i otvara se širina trake od 5 cm. Promeni sistema prethodi podrivanje i nakon toga više se ne radi podrivanje. Kada počinješ da razrivaš onda imaš obradu cele površine i ona potpada pod malč obradu. Svakako ostaje više od 30% žetvenih ostataka. Inače svaka čast na zapamćenom i naučenom.
Samo napred narode ne morate da odmah gunete u no till. Za Dragana to ne bi bilo loše ali ono što si poslao to ide Nikoli Škrbiću on donosi odluke i pravi preporuke nabavke mehanizacije.
Gariša. ::svaka cast::
 
Garisa
a ako je sabijena zemlja toliko da nam je indeks zbijenosti zemljista u "crvenom polju" cini mi se preko 2 g/cm3 koren ne moze da se razvija jel.... sta onda radimo ? :sta:
Post je spojen: [time]1295783677[/time]
_________________________________________________
p.s. video sam da na ulagacima kod John deer sejacica postoje otvaraci jednim diskom i sa dva disk otvaraca jedan iza drugog. pitanje glasi , u kakvim uslovima otvaraci sa jednim diskom ne mogu da poseju pravilno pa su potrebna 2 disk otvaraca ?
 
Garisa,
da li bi mogli prezenatcije i tvoje i Skrbiceve koje smo gledali u Srem.Karlovcima da stavite na forum ili bar da posaljete na pp onima koji su bili prisutni...malo da utvrdimo gradivo :bravo: :bravo: :bravo:
 
Koliko su manji prinosi kada se radi no till?
I predpostavljam da no till ne moze da se radi kada su u pitanju sve kulture?
 
Rekli su nam da su prinosi isti kao i kod standardne obrade, ali su mnogo manji troškovi.
No-till može da se radi sa svim kulturama, ali treba imati mašine.
 
Da se i ja ubacim u diskusiju...
Koliko sam shvatio za ovu godinu smo zakasnili sa "pripremom" zemljišta za takav način obrade.
Edukacija u Sr. Karlovcima je bila, po meni odlična, ali da li je izvodljivo da se organizuje jedan skup u proleće, kod Vas na Vašim parcelama? Da mi vidimo te mašine u radu. Siguran sam da će odziv biti minimalan, ali verujem da će se oni naj zainteresovaniji za unapređenje svoje proizvodje odazvati.
 
Ako ste već uzorali, onda ste zakasnili. ::namigivanje::
Ovo je tema koja je interesantna za one koji nisu uzorali.
 
zorancile je napisao(la):
Ako ste već uzorali, onda ste zakasnili. ::namigivanje::
Ovo je tema koja je interesantna za one koji nisu uzorali.
Pa i ako nisu uzorali trebali su proci u jesen razrivacem i tako ostaviti zemljiste da prezimi kako bi upilo vlagu u sebe, zar ne?
 
draganNb je napisao(la):
da ,to se radi samo prvi put,i onda se nekoliko godina samo seje! bar sam ja tako razumeo Ondreja
Razrivacem (20-25cm)ides svake godine a podrivacem na svakih 8-10 god (50-60 cm)
 
Probali su kod nas da seju secernu repu ,Tako sto su u jesen isli podrivacem a u prolece gruberom ali sta je bilo sa tim ogledom ne znam
 
Ako sam ja tamo dobro čuo u onom suncokretištu što je bilo na slajdu su sejali odmah, bez podrivanja i razrivanja. (merili su tvrdoću penetrometrom) :sta:
 
Nazad
Vrh