Navodnjavanje

Po mom iskustvu koliki je kapacitet bunara toliku pumpu stavljas . Ja sam uspeo da zaronim bunar jakom pumpom u ne znanju naravno posle godinu dana eksploatacije .
Onda sam izbusio fi 320 mm i uronio cev od 160 mm ( ne ja naravno majstor ) postavio filtere za kap po kap i izmerio kapacitet bunara . Na osnovu toga kupio pumpu .
Ne moze niko da me ubedi da ja bunaru nece nista biti ako kupim 20 puta jacu pumpu od kolicine vode u tom bunaru . Ja sam iz tog razloga kopao drugi .

@ amac86rs
Kisno krilo je extra ::svaka cast::
Kod mene u kraju da bih imao 2000 lit./min. morao bih do Kine da busim.
 
koliko ja znam koliki busis bunar toliku sirinu cevi stavljas i kako onda moze da se zaroni.ja imam dva bunara po 16m dubine, sirine bure od 200l cevi su skroz do gore mozes da izvuces svu vodu do kraja i nema teorije da se odroni i kako je izmerio kapacitet bunara.
 
Drugaciji je to bunar. Neki buse tako sto ispiraju teren ispod glavne cevi na dnu bunara i stvaraju rezervoar. Prilikom izvlacenja previse vode zna da se odroni pa onda nema vode. Kod mene je sasvim drugacije uradjeno tako da nema praznog prostora oko filtera na dnu.
 
@telnett
Da si samo malo bliže pa da ti izvučem malo uši.Navodnjavanje nije odokativna metoda već naučna disciplina poljoprivrede.Sigurno da ima onih koji na osnovu navodnjavanja imaju dobre rezultate, ali
da koriste samo malo više ono što imaju u glavi imali bi i odlične rezultate u prinosima, kada bi koristili one sprave i opremu koju odavno koristi pametan svet.
Nije poenta u sipanju vode na biljke i rasipanje energije(novci su vaši),već pojiti i hraniti i braniti biljke u meri koja je biljkama potrebna da bi one pružile maksimum prinosa i maksimum kvaliteta tog
prinosa.
 
Deda Lala je napisao(la):
@telnett
Da si samo malo bliže pa da ti izvučem malo uši.Navodnjavanje nije odokativna metoda već naučna disciplina poljoprivrede.Sigurno da ima onih koji na osnovu navodnjavanja imaju dobre rezultate, ali
da koriste samo malo više ono što imaju u glavi imali bi i odlične rezultate u prinosima, kada bi koristili one sprave i opremu koju odavno koristi pametan svet.
Nije poenta u sipanju vode na biljke i rasipanje energije(novci su vaši),već pojiti i hraniti i braniti biljke u meri koja je biljkama potrebna da bi one pružile maksimum prinosa i maksimum kvaliteta tog
prinosa.
Jel se bavis ti nekim navodnjavanjem,ne razumem te bas najbolje za ph i ec metre i sokocala koje koristi ceo svet.
 
E tako Deda, vec sam vidjao da ti neko postavi konkretno pitanje a neodgovoris konkretno . Ako i znas nesto konkretno kazi lepo . U ovoj situaciji objasni sokocala ne ubacuj koske .
 
Ph metar meri pH rastvora,tj da li je neki rastvor kiseo ili bazan.Kiseo je ako je pH ispod 7, a bazan ako je iznad 7 i ide do 14.

EC metri su konduktometri,oni mere provodljivost rastvora (ako se dobro sećem), i što je provodljivost veća stim je i koncentracija pojedinih metala veća.

Koncentracija nekih metala može biti i štetna ako se pretera.Zato je bitno odraditi analizu vode ili sredstva za prehranu da se ustanove količine da posle ne bude zlo.

Nadam se da sam donekle pojasnio
 
nikola indjija je napisao(la):
koliko ja znam koliki busis bunar toliku sirinu cevi stavljas i kako onda moze da se zaroni.ja imam dva bunara po 16m dubine, sirine bure od 200l cevi su skroz do gore mozes da izvuces svu vodu do kraja i nema teorije da se odroni i kako je izmerio kapacitet bunara.

Moj uslov je bio da imam min.500lit/ min. vode .Majstor rekao busimo 50 metara fi320 i cev od 160 zaranjamo.Filteri u sva tri vodena sloja ukupno oko 12-14 metara . Sipao dvojku sljunak ( oko 1,5 kubika ) oko cevi kada je zavrsio .MI probali ( stavio 3 bureta od 200 lit. ) i merili vise od 500 lit./min.
 
Od svega ću pomenuti samo IRIMETAR ili TENZIOMETAR.Služi kao veštački koren i na pokazivaču koji može biti
manometar ili digitalan može se očitati vrednost koja pokazuje dostupnost vodenog rastvora u zoni korena biljaka
a onda se na osnovu tablica odredi količina vode po svakoj biljci i ukupna količina vode kojom treba napojiti biljke.
Uprošćeno to je to.
 
@ Deda lalo

Irimetar , Tenziometar ... Sve je to ok ,i ja se slazem sa vama .Ali razlicite kulture traze razlicite uredjaje za merenja ili ne traze nista .Zasto nista ? Mnogi se nece sloziti .
Drug moj koji ima lesnik u 7 godini . zaliva mnogo ( ja posto radim ne mogu i da hocu toliko ) ,odvrnuti kapljaci do kraja ,cudo .Video mnogo plantaza i njegova ubedljivo najbolja .
Hocu da kazem da za odredjene kulture ( samo za odredjene ) jos ako biljka voli vodu - lesnik ( kao topola ) ne mozes da preteras . Ovo je primer iz prakse koji sam video a ne iz knjige .
Naravno radim analizu zemlje i hranim preko lista itd. ali vodu ne stedim i raste :D
 
Deda Lala je napisao(la):
Od svega ću pomenuti samo IRIMETAR ili TENZIOMETAR.Služi kao veštački koren i na pokazivaču koji može biti
manometar ili digitalan može se očitati vrednost koja pokazuje dostupnost vodenog rastvora u zoni korena biljaka
a onda se na osnovu tablica odredi količina vode po svakoj biljci i ukupna količina vode kojom treba napojiti biljke.
Uprošćeno to je to.

Samaras ti gluposti samo tako. :haha: nemas ti pojma kakva je praksa u srbiji i koliko kosta navodnjavanje i da ima godina kad bolje nesejati nista a kamoli ulagati u sve to sto ti mlatis.ne mozes da poredis nas i svet zato sto razvijene zemlje imaju bezbroj olaksica a na kraju krajeva i da im je cena robe toliko niska oni mogu da zive od subvencija ,a kod nas ljudi nemaju leba da jedu.
Nemoj da mi se frljas tu nekim forama,lako je listati knjigu i praviti se pametan vec idi kod ljudi koji to rade pa ih pitaj kako izgleda jedan ciklus navodnjavanja . Ne idu kuci po 2-3 dana spavaju u traktorima i autima,mokri do gole koze. Sve je to lepo te stvarcice kad imas automatski sistem za navodnjavanje pa lepo kad pvk padne ispod 50 on se lepo upali sam a ti kuci gledas tv i boli te uvo. A da nepricam da nesmes balu slame ostaviti na parceli i to ti odnesu a kamoli skuplju opremu.
Sva ta tvoja sokocala samo olaksavaju rad ali za coveka koji ima iskustva u tome neznace nista. Znam ja dobro kad treba prehraniti i zaliti i sa koliko vode u kojoj fazi kao i drugi ljudi koji se time bave.
 
A da nepricam da nesmes balu slame ostaviti na parceli i to ti odnesu a kamoli skuplju opremu.
















e ovo si dobro napiso
 
moih 25kj je donekle pokriveno zalivom tj.na toj zemlji moze sve da se zaliva.7kj je pored kanala,a na 18 imam dva bunara obicno zalivam samo povrtarske kulture da ima vise koristi zalivao bi i ratarske kulture
 
Малко сте се љутнули.Није то лоше за почетак.Што се књига тиче боље би било да се прихватите и Ви тих
књига и да малко макар листате,има у њима свашта.
И ја бих волео да смем да оставим на њиви или било где нешто и то сутра и нађем где сам оставио недирнуто као што је и било некад не тако давно.Свако време носи нешто па и ово садашње несретно.Но то није тема.
Тема је пољопривреда и како лакше,боље ,јефтиније ,КВАЛИТЕТНИЈЕ И КОЛИЧИНСКИ ВИШЕ произвести.
НИКО СЕ НИЈЕ НАУЧЕН РОДИО па ни ја.Али,вишедеценијским радом,трудом ,учењем стекло се и неко искуство
које није занемарљиво.Свако од Вас ,ко ради повртарство,воћарство,виноградарство итд. је могао да купи
бар три ириметра различите дужине(30 цм;60 цм;90 цм) неколико књига за грану пољоп.којом се бави,
мало хемикалија за основну оријентирну анализу тла ,да научи како се прави компост којим се оплемењује тло,итд.итд...
НИЈЕ СРАМОТА НЕЗНАТИ .
ТУГА ЈЕ ОСТАТИ СЛЕП КОД ОЧИЈУ.
СВЕ ШТО ВАМ НИЈЕ ЈАСНО МОЖЕТЕ ПИТАТИ И ТРАЖИТИ ЈАСНЕ И ПРЕЦИЗНЕ ОДГОВОРЕ,али за то они који те одговоре знају траже и надокнаду.Што су знања квалитетнија и надокнаде су веће.То само тако функционише.

Присуством на овом форуму могу понекад и да неком или некима понешто и помогнем .Немам намеру да вам солим памет ,знам и сам шта је паорска мука.

За стање у аграру малко сте и сами криви.Разједињени ,прича изгледа као она Прича о 7 прутова
И за причу о лоповлуку важи иста прича.
Post je spojen: [time]1275600196[/time]
_________________________________________________
Заборавих,мој сертификациони број је 4/СЕР/01/013/006 издат од стране Министарства за пољопривреду
ЕУ и Канцеларије Европске комисије у Србији на енглеском и српском са свим печатима и потписима које прате такве документе.
Ниједном ми није пало на памет да омаловажим дипломе ниједног факултета нити било које друге образовне
институције,али оваквих сертификата у земљи Србији има само 12. Тачка.
Стављам и тачку на расправу.
 
Vidim da ima raznih misljenja lepo je ovo stoje ove godine mnogo kise za nas na brdu a ovim drugima nek je bog na pomoci i pumpe jakog pritiska.
Imam jedno pitanje za poznavaoce navodnjavanja voca jabuka, kruska od izvora tj dolap ili kako to ko zove imam uspon od 3-3.5 m na duzini od 200 m 18 reda jabuka od 3m na razmaku od 2 m do jabuke koja bi pumpa bila pametna investicija.
 
amac86rs je napisao(la):
Deda Lala je napisao(la):
Od svega ću pomenuti samo IRIMETAR ili TENZIOMETAR.Služi kao veštački koren i na pokazivaču koji može biti
manometar ili digitalan može se očitati vrednost koja pokazuje dostupnost vodenog rastvora u zoni korena biljaka
a onda se na osnovu tablica odredi količina vode po svakoj biljci i ukupna količina vode kojom treba napojiti biljke.
Uprošćeno to je to.

Samaras ti gluposti samo tako. :haha: nemas ti pojma kakva je praksa u srbiji i koliko kosta navodnjavanje i da ima godina kad bolje nesejati nista a kamoli ulagati u sve to sto ti mlatis.ne mozes da poredis nas i svet zato sto razvijene zemlje imaju bezbroj olaksica a na kraju krajeva i da im je cena robe toliko niska oni mogu da zive od subvencija ,a kod nas ljudi nemaju leba da jedu.
Nemoj da mi se frljas tu nekim forama,lako je listati knjigu i praviti se pametan vec idi kod ljudi koji to rade pa ih pitaj kako izgleda jedan ciklus navodnjavanja . Ne idu kuci po 2-3 dana spavaju u traktorima i autima,mokri do gole koze. Sve je to lepo te stvarcice kad imas automatski sistem za navodnjavanje pa lepo kad pvk padne ispod 50 on se lepo upali sam a ti kuci gledas tv i boli te uvo. A da nepricam da nesmes balu slame ostaviti na parceli i to ti odnesu a kamoli skuplju opremu.
Sva ta tvoja sokocala samo olaksavaju rad ali za coveka koji ima iskustva u tome neznace nista. Znam ja dobro kad treba prehraniti i zaliti i sa koliko vode u kojoj fazi kao i drugi ljudi koji se time bave.

Prvo sam ostao bez reci ............kako mozes da sa takvim niskim tonom da pricas sa nekim ? Ti si onaj tipican SRPSKI SELJAK kojem su svi krivi za nesto a on ustvari ne cini nista da mu bude bolje. Da ne zavlacim sada u politiku , nije dobra ali kada je politika pa bila dobra za poljoprivrednika :haha:? U svakoj zemlji na svetu je navodnjavanje vrlo bitna stavka i skoro svugde neophodna . Nigde nema kise bas tada kada tvojm biljkama treba vlaga. U celom svetu se izmisljaju novi sistemi za navodnjavanje o naucnici dokazuju na eksperimentima i u praksi da navodnjavanje poboljsava rod i po kvalitetu i kvantitetu. Ali ko ce to tebi dokazati kada ti znas sve ? Inace kada pises o zapadnom seljaku i njegovim subvencijama posto mislis da zapadni seljak moze da baca robu i da je daje ispod cene tu se varas i to debelo. On dobija subvencije daleko vise nego sto dobija srpski proizvodjac ali on i placa radnika bruto preko 12 € na sat. njega kosta poreza na zemljiste na jednu godinu koliko teb za10 . cena struje je 25 centi u Srbiji 5,5 centi ( sada i manje) njega kosta socijalno penzijonalno 1000 € mesecno. Osiguranje za traktor ga kosta koliko tebe za 5 godina itd.itd.itd. Razmisli malo o tome i izvini se coveku !
 
Nazad
Vrh