Navodnjavanje maline

Ja imam Tomos pumpu sa protokom od 500 L na sat. Ali kod mene je dvotaktna masina i trosi mesavinu. Predpostavljak da si mislio koliko trosi mesavine (benzin-ulje) a ne kao sto si napisao nafte... Kod mene za 1 radni sat na 75% gasa potrosi izmedju 1,6-1,8 L mesavine. Nju koristim da izbaci vodu iz reke u posudu od 6.000 litara i iz te posude ide prirodnim padom u sistem kap po kap na malinu. Zbog udaljenosti posude sa vodom oko 170m ide mi okiten crevo 6/4 (fi 50) i visinska razlika pumpa posuda negde oko 10 tak metara taman za tih sat vremena napunim posudu.

Kolega Miloše,može li jedno pojašnjenje? Pošto treba da uradim proširenje zasada i moraću da koristim pumpu za sistem (na trenutnoj parceli koristim prirodni pad za punjenje rezervoara),razmišljao sam o raznim varijantama,ali kod ove Vaše pumpe sam u nedoumici.Da li je njoj protok 500l/h ili 500l/min,jer ako je 500l/h kako napuni 6000l vode u rezervoar za sat vremena? Pretpostavljam da je ova druga varijanta,ako ne grešim pošto sam potpuni laik.Zamolio bih Vas još nešto,ako ste u mogućnosti da napišete tačnu oznaku pumpe,jer bi mi jedna takva baš odgovarala za nov sistem ili još bolje gde ste je nabavili.
Hvala unapred i srdačan pozdrav,svaka informacija je dobro došla.
 
Kolega Miloše,može li jedno pojašnjenje? Pošto treba da uradim proširenje zasada i moraću da koristim pumpu za sistem (na trenutnoj parceli koristim prirodni pad za punjenje rezervoara),razmišljao sam o raznim varijantama,ali kod ove Vaše pumpe sam u nedoumici.Da li je njoj protok 500l/h ili 500l/min,jer ako je 500l/h kako napuni 6000l vode u rezervoar za sat vremena? Pretpostavljam da je ova druga varijanta,ako ne grešim pošto sam potpuni laik.Zamolio bih Vas još nešto,ako ste u mogućnosti da napišete tačnu oznaku pumpe,jer bi mi jedna takva baš odgovarala za nov sistem ili još bolje gde ste je nabavili.
Hvala unapred i srdačan pozdrav,svaka informacija je dobro došla.
Ta pumpa daje 500l. u minuti ako vuce sa povrsinskog nivoa vodu, ako vuce sa dubine preko 15m. tu je onda protok oko 350-400 mah. Predlazem ti da uzmes vilager al sa vecim pritiskom od 5bar. cena nove pumpe se krece oko 29000din. odlicna pumpa a mali potrosac.
 
Kolega Miloše,može li jedno pojašnjenje? Pošto treba da uradim proširenje zasada i moraću da koristim pumpu za sistem (na trenutnoj parceli koristim prirodni pad za punjenje rezervoara),razmišljao sam o raznim varijantama,ali kod ove Vaše pumpe sam u nedoumici.Da li je njoj protok 500l/h ili 500l/min,jer ako je 500l/h kako napuni 6000l vode u rezervoar za sat vremena? Pretpostavljam da je ova druga varijanta,ako ne grešim pošto sam potpuni laik.Zamolio bih Vas još nešto,ako ste u mogućnosti da napišete tačnu oznaku pumpe,jer bi mi jedna takva baš odgovarala za nov sistem ili još bolje gde ste je nabavili.
Hvala unapred i srdačan pozdrav,svaka informacija je dobro došla.
Njen protok je 500 l u minuti u idealnim uslovima i odmah po izlasku iz pumpe... Povecavanjem visinske razlike i povecavanjem udaljenosti od pumpe smanjuje se protok... U mom slucaju na udaljenost od 170m i visinska razlika oko 10m i vodeni stub u crevu f 50...........imam protok na posudi oko 100l u minuti.
 
Poslednja izmena:
Ta pumpa daje 500l. u minuti ako vuce sa povrsinskog nivoa vodu, ako vuce sa dubine preko 15m. tu je onda protok oko 350-400 mah. Predlazem ti da uzmes vilager al sa vecim pritiskom od 5bar. cena nove pumpe se krece oko 29000din. odlicna pumpa a mali potrosac.

Koja je to Vilager pumpa i gde je kupiti? Ozbiljno sam zainteresovan...
 
Drugari ja sam postavio dizel pumpu na sistem, pumpa je Korejanac, 6ks, pritisak 3 bara, protok vode 550l/min, vodu vučem iz reke i visinka razlika reke i malinjaka je oko 5-6m, inače udaljejnost je 100m, pumpu kada uključim radi malo jače nego sto je ler gas, da bi ujednačio rad motora i radi za sada super
 
Posto je ta pumpa?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Prijatelji iskopao sam bazen za akumulaciju vode, ideja je da vodu dovozim cisternom iz obliznjih bara danju, a nocu da zalivam. Bazen je kopao bagerista i prilicno je ispao coskast, tj ima puno neravnina. Plasim se da stavim najlon na te ivice da se ne pocepa. Moze i da se betonira tanak sloj ali nemam vremena za to, vec pate od suse. razmisljam da stavim ispod najlona neku sper plocu ili neki slican materijal od drveta. Jel imao neko iskustva sa ovim? Kako ste rasili? Svaki savet je dobrodosao.
 
Обале свакако треба обезбедити од обрушавања а дно од отицања воде.Постоје пластичне фолије за базене а у недостатку ње може се користити и дебља фолија за пластенике стим да се и она мора обезбедити од помицања и цепања.На тај начин скоро да нема губитака воде а кад се сезона заврши фолија се опере и прописно ускладишти до следеће године.Треба водити рачуна да се и јама базена одржава у што бољем стању нарочито кад се фолија извади.Отвор базена је нужно покрити тако да покривка иде једно метар од јаме.Јесте гимнастика ал` то је добро за кондицију.Најбоље би било да се дно и обале базена обзидају и заштите водонепропусном покривком.Моје мишљење је да и поред тога треба користити фолију да би се максимално избегао губитак воде.
 
Pumpa je plaćena 260 eura, kupio sam je u Prištini u prodavnici alata, garancija 6 meseci, inače početna cena je bila 300 eura ali nasli smo se na 260 eura, za sve sto kupujes može pogađanje:osmeh: tj, cenkanje
 
Prijatelji iskopao sam bazen za akumulaciju vode, ideja je da vodu dovozim cisternom iz obliznjih bara danju, a nocu da zalivam. Bazen je kopao bagerista i prilicno je ispao coskast, tj ima puno neravnina. Plasim se da stavim najlon na te ivice da se ne pocepa. Moze i da se betonira tanak sloj ali nemam vremena za to, vec pate od suse. razmisljam da stavim ispod najlona neku sper plocu ili neki slican materijal od drveta. Jel imao neko iskustva sa ovim? Kako ste rasili? Svaki savet je dobrodosao.

Ja imam takav bazen i suprug je par dana krampom ravnao zidove koliko je moglo ali je ipak ostalo dosta neravnina. Oblozili smo ceo bazen i dno i strane starim tepisima i itisonima pa smo tek preko toga stavili foliju. Jedno vreme smo obilazili deponije i pitali koga god smo znali da li ima sta za bacanje.
 
Pitao bi kolege dali je dovoljno colovno crevo za sistem na koje se kaci 18 redova po 70 m dali je to dovoljan kapacitet ili trba veci fi
 
Prijatelji odradio sam sistem navodnjavanja maline sa topovima, veštačka kiša e sad to sve dobro funkcioniše,medutim imam pojavu grinje,plemenjače da nije baš zbog ovakvog načina nalivanja. Doduše isprskao sam je i čini mi se da ide na bolje i da nezna ko šta je najbolje za pomenute bolesti?
 
Nazad
Vrh