Navodnjavanje maline

@ aksa
Druze podaci moraju biti na deklaraciji t.j. na pakovanju trake.
Relativno su nove na trzistu, nisam ih koristio ali mi deluju kvalitetno.

@ milos2506
Zavisi kakve trake imas t.j. koliko daju po metru na sat

@ Milos T25
Fi 16 mm je dovoljno. Redovi su ti kratki i nagib nije veliki (3% ako sam dobro razumeo) tako da mislim da ce to raditi bez problema. Ako planiras da popunis prostor, bice ti razmak 20 cm pa biraj trake/creva sa tim razmakom ili tu do 30 cm. Ima li neki poseban razlog zasto bi stavljao kapljace?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
@ aksa
Druze podaci moraju biti na deklaraciji t.j. na pakovanju trake.
Relativno su nove na trzistu, nisam ih koristio ali mi deluju kvalitetno.

@ milos2506
Zavisi kakve trake imas t.j. koliko daju po metru na sat

@ Milos T25
Fi 16 mm je dovoljno. Redovi su ti kratki i nagib nije veliki (3% ako sam dobro razumeo) tako da mislim da ce to raditi bez problema. Ako planiras da popunis prostor, bice ti razmak 20 cm pa biraj trake/creva sa tim razmakom ili tu do 30 cm. Ima li neki poseban razlog zasto bi stavljao kapljace?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
Nemam neki poseban razlog zasto bi stavljao kapljace... Deluje mi da su stelujuci kapljaci dobro resenje... Mozda gresim...? Ili je bolje resenje staviti obicne dizne sa protokom recimo 2l na sat na raspon od 30 cm na okiten f16 ??? Ili nesto trece...? Nebojsa sta bi stavio konkretno da si u mojoj situaciji...?
 
pogledao na netu za ove hirro trake(pestanove).razmak 10 cm ima dve vrste. jedna 7.2 l/h po metru i druga 12 l/h po metru.
kod mene je pritisak dobar,visinska razlika sigurno 20 metara od bazena(bazen zapremine preko 25 m3) do vrha malinjaka.
za neko srednje propustljivo zemljiste koliko sati treba da se sa jednom trakom u redu maline zalije malina.?
kako da se zna da je dosta vode?
Ja sam racunao da je negde oko 6 sati dosta.tj sve zavisi od temperature,ali u normalnim uslovima .......?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav drugari, imam dizel pumpu 6 ks, f 50, radni kapacitet 550l/mi, pritisak 3 bara, ja bi to hteo da povežem na sistem kap po kap, da navodnjavam malinu vilamet, dve parcele po 6 ari, interesuje me da li ima neki regulator pritiska, jer koliko čitam, pritisak u crevima nesme biti veći od 0,7 bara, zanimaju me vasa iskusta u svemu tome
 
Regulises pritisak dodavanjem i oduzimanjem gasa. To ti je velika pumpa za tu povrsinu, ali ok

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pozdrav drugari, imam dizel pumpu 6 ks, f 50, radni kapacitet 550l/mi, pritisak 3 bara, ja bi to hteo da povežem na sistem kap po kap, da navodnjavam malinu vilamet, dve parcele po 6 ari, interesuje me da li ima neki regulator pritiska, jer koliko čitam, pritisak u crevima nesme biti veći od 0,7 bara, zanimaju me vasa iskusta u svemu tome
ti imas oko 1100 duznih metara maline, to ti je jaka puma za tu povrsinu a imas da kupis regulator pritiska koji se montira odmah iza mikro filtera i dalje u sistem a problem ce ti biti kad se zarvori taj regulacioni ventil a pumpa bude terala u dalje vodu ,sad kako taj problem resiti ?
 
Izgleda da je najbolje da kupim cisternu ili da dežuram dok pumpa radi, malo rostilj malo pivo i ode sve u ,,,:osmeh:
 
Ma kakvo kampovanje , Nebojsa je lepo rekao . Ukljucis pumpu na povezan sistem das trecinu gasa sacekas par minuta i gledas krajeve kap po kap traka dali kaplju a ako da dali dovoljno kaplju . Ako ne malo jaci gas i tako za sat vremena znas tacno koji gas treba .

Ovo je varijanta NaSlepo a ako ces da budes tacan/siguran namontiraj manometar i na posao . Sto manji gas manje ides na benzinsku po corbe .

Rostiljanje naravno moze posto ces da dezuras na njivi bar je preporucljivo jel .
 
Drugari hvala na savetima, u toku nedelje javljam sta se desava, tj. kako sam se snaso sa sistemom
 
Slicna je situacija i kod mene... Zamislio sma da izbacujem vodu u "KACU" OD 5.000 L i iz nje prirodnim padom natapam malinu sistemom kap-po-kap sa kapaljkama na 33cm. Mislim da ce to da radi posao... Znacemo kroz koji dan...
 
Ljudi, ima li neko iskustva sa crevima za polivanje podignutim sa zemlje?
Sta god sad radio, creva koja su mi trenutno na zemlji mi bas smetaju *(i kod djubrenja, i kod okopavanja, plevljenja...), pa sam razmisljao da za sledecu godinu postavim jos jednu zicu samo za crevo. Komsija ma ubedjuje da to nije dobro, jer ce voda klizati niz crevo i kapati ko zna gde, i da nece ravnomerno polivati.
Kakva su vasa iskustva, negde sam na forumu procitao da neko poliva na ovaj nacin, pa bih molio za pomoc...
Na kojoj visini da se stavi zica, kako za nju vezati crevo i da li se to uopste isplati?
 
Evo i mene muci navodnjavanje,nov sam pa me ti pritisci i jacine pumpi zbunjuju...Na jesen podizem zasad oko 1 ha pola vilamet pola polka,ja sam nesto racunao da ce mi tebati oko 2000 l na svaka 3 dana za navodnjavanje,ako je 5-6l po m d,tako sam procitao ovde na forumu cini mi se da je pole napisao,e sad planiram da navodnjavam preko onih cisterni od 1000 l,pola parcele(gde ce biti vilamet) ima dobar pad a druga polovina(polka) je ravna.Planirano je da se kopa bunar i da se od njega voda vuce u cisterne...E sad..
Da li je moguce navodnjavati pritiskom prirodnog pada,da podignem plus te cisterne???
Treba li mi pumpa da dodatno daje pritisak?
Da li mi trebaju kapaljke ili samo busim rupe na 30ak cm???
Da li ce mi trebati za polku prvi red zice da se ne bi creva za navodnjavanje,sta znam zapusila ili mi smetala pri radnjama(kosidba,okopavanje)?
Izvinite sto dosadjujem ali ovo je za mene spansko selo :osmeh:
 
Dobro doso vockice na forum, ja sam naručio creva danas i do kraja nedelje kada stignu montiram a planiram da navodnjavanje sistema kap po kap vršim pomoću pumpe iz reke, tako da ces moje iskustvo dobiti u brzom roku:osmeh:
 
Ljudi zna li neko koliko trosi nafte tomosova pumpa od oko 500 l/h na sat, f je 50? Mogo bih i sa elektromomorom ali su skupe pumpe, oko 200e, ove su duplo jeftinije. Sta mislite sta mi se vise isplati?
 
Druze, ako imas struju nemoj razmisljati. Bilo dizelka, bilo benzinka, ce ti potrositi mnogo vise goriva nego struje

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ljudi zna li neko koliko trosi nafte tomosova pumpa od oko 500 l/h na sat, f je 50? Mogo bih i sa elektromomorom ali su skupe pumpe, oko 200e, ove su duplo jeftinije. Sta mislite sta mi se vise isplati?
Ja imam Tomos pumpu sa protokom od 500 L na sat. Ali kod mene je dvotaktna masina i trosi mesavinu. Predpostavljak da si mislio koliko trosi mesavine (benzin-ulje) a ne kao sto si napisao nafte... Kod mene za 1 radni sat na 75% gasa potrosi izmedju 1,6-1,8 L mesavine. Nju koristim da izbaci vodu iz reke u posudu od 6.000 litara i iz te posude ide prirodnim padom u sistem kap po kap na malinu. Zbog udaljenosti posude sa vodom oko 170m ide mi okiten crevo 6/4 (fi 50) i visinska razlika pumpa posuda negde oko 10 tak metara taman za tih sat vremena napunim posudu.
 
Nazad
Vrh