Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

@ Jingis
I ja sam ih gledao i izgledaju dosta dobro. Imas od 0,6 l po kapaljci i od 1 l po kapaljci a kapaljke su na 10, 20, 30 i 40. Rade na pritisku od 0,7 bara i ono sto je meni zanimljivo, garantuju dobre duzine redova.
Ja sam pitao za cenu u savacoopu i kazu 6 din. Gde si nasao po 5,2 din?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Rekao sam vec, kod mene u selu. Komsija preko puta mene drzi poljo apoteku i ponudio mi tu cenu. 150 mikrona, 20cm kapljaci, 5.20din. duzni metar. Ako hoces broj komsije pusti pp pa pricaj sa covekom. kaze da ima dosta interesenata.
 
Pozdrav drugari, zasadio sam oko 400 sadnica maline 10ak metara od kuće, pošto je to salaš bez struje, interesuje me da li bih mogao sis kap po kap ako bih na tavanu od kuće postavio dve one plastične kace od po 1000l. Otac kaže da je to mali pad i pritisak ali aj reko da pitamo i ovde, možda je neko imao sl situaciju. Kuća je čvrste gradnje pa je jedan problem manje, e sad nastupate Vi ???
Hvala
 
Zavisi koja je visina, ali u principu moze. Jos ako ti redovi nisu dugacki, tim bolje. Mozda nece biti idealno ali bolje i to nego nista

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Da to sam zaboravio da napišem, pošto je kuća malko odignuta visina je 4m a redovi su oko 5*35m, i sad jel bi te peštanove propuštale ili tražiti neke druge?
 
Nisam nikad racunao koliki se pritisak dobija. Mislim da je neko ovde na forumu pisao o tome. To bi svaki masinac koji nije bezao sa casova trebalo da zna da izracuna. To bi odokativno trebalo da bude vise nego dovoljno. Pestan radi na 0,7 bara a mislim da je max 0,9. Ako je veci pritisak, malo zavrnes slavinice. I moras da racinas da sa opadanjem nivoa vode u cisterni, opada i pritisak

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ako je visina na kojoj se nalazi rezervoar 4 m onda dobijaš pritisak od 4 m vodenog stuba odnosno 0,4 bara.
Na to treba dodati i visinu punog rezervoara a to je 1 m to jest 1 m vodenog stuba odnosno 0,1 bara.

10 m vodenog stuba stvara pritisak od 1 bar.

Znači imaš na početku zalivanja 0,5 bara al to je vrednost koja opada sve dok se troši voda u rezervoaru.
Ne znam karakteristike Peštanovih traka, dakle treba potražiti tabelu vrednosti radnih pritisaka i za to odgovarajuće protoke.
 
Sto ti mogu reci to je da pritisak na 10m visine iznosi u dnu 1bar.Na tvoja 4m i ajd visina kace nek je 1m kad je puna dobijamo 0,5bar u dnu ,sto rekli na zemljistu. E sad gubitke pritiska kroz crevo bi trebao neko ko zna formule ali mislim da nebi bilo problema posto nije velika daljina. Na pocetku ces imati malo vise zaliveno a pred kraj manje. Komsija je stavio veliku cisternu na zemlju fakticki na neki nosac od 0,5m visine i puna je na 2m maksimalno a zaliva 10plastenika po 20m dugackih koji su u blizini na takoreci par metara. Znaci moze sigurno samo sto polako tece ali vremena ima.Veci problem je dicu vodu do kaca po meni
 
Evo odgovora. Hvala na pomoci :)
Mozes naci i creva koja rade na manjem pritisku. Npr j.d. trake (t-tape) rade na 0,55 bara. Nece bitu idealno ujednaceno zalivanje, ali bolje nego nikako

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
E to mi je trebalo, hvala drugari.
Podizanje vode mi nije problem bunar je 115m i na mot. pumpu gore u kace, već koristimo gore neki rezervoar za vodu za potrebe u kući.
Hvala još jednom
 
A zasto dizati vodu gore? Mozes li je direktno terati u sistem?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Izvinite što kasnim na čas, ali je gripa ili neki virus jači od svega.....
Mislim da mi je ovako jeftinije, ali recimo 2000l da napunim za 40tak minuta i onda polagano u sistem na primer 2h ili 3h jer ne znam još za koliko će se to potrošiti sa tim trakama i kako se to uopšte i izračunava????
Pa ako grešim da ne kupujem onda cisterne i ne razvaljujem vrata na krovu da bi ih uneo, eto pošteno vam kažem da nemam pojma o tome i zato kuckam u nadi za pomoć?
 
Izvinite što kasnim na čas, ali je gripa ili neki virus jači od svega.....
Mislim da mi je ovako jeftinije, ali recimo 2000l da napunim za 40tak minuta i onda polagano u sistem na primer 2h ili 3h jer ne znam još za koliko će se to potrošiti sa tim trakama i kako se to uopšte i izračunava????
Pa ako grešim da ne kupujem onda cisterne i ne razvaljujem vrata na krovu da bi ih uneo, eto pošteno vam kažem da nemam pojma o tome i zato kuckam u nadi za pomoć?
Neznam kakvu imaš pumpu koliko ti daje vode i kakve trake koristiš ali ja nebi izvodio te kojekakve skalamerije najednostavnije i najlakše tije ići direktno iz pumpe u trake ja imam pumpu 1,5kw i daje nekih 140lit za minut i idem ovakoako koristim trake od 10lit/min onda zalivam sa 1400metara traka ,ili ako imam trake od 5-6lim/min, onda puštam u nekih 2000met i tako radim već 10 god i uvek je sve dobo znaci pustam u toliko traka kolko pumpa moze da nagura to osetiš kad uključiš pumpu i ako su trake jeko tvrde otvaram još redove i tako da traka nebude jeko tvrda a te manometre nikad ne koristim i nikD JOŠ MISAM IMO PROBLEMA, nije navodnjavanje svemirski brod pa da nešto zezneš sveje to jakooo jednostavno

- - - - - - - - - -

Izvinite što kasnim na čas, ali je gripa ili neki virus jači od svega.....
Mislim da mi je ovako jeftinije, ali recimo 2000l da napunim za 40tak minuta i onda polagano u sistem na primer 2h ili 3h jer ne znam još za koliko će se to potrošiti sa tim trakama i kako se to uopšte i izračunava????
Pa ako grešim da ne kupujem onda cisterne i ne razvaljujem vrata na krovu da bi ih uneo, eto pošteno vam kažem da nemam pojma o tome i zato kuckam u nadi za pomoć?
Neznam kakvu imaš pumpu koliko ti daje vode i kakve trake koristiš ali ja nebi izvodio te kojekakve skalamerije najednostavnije i najlakše tije ići direktno iz pumpe u trake ja imam pumpu 1,5kw i daje nekih 140lit za minut i idem ovakoako koristim trake od 10lit/min onda zalivam sa 1400metara traka ,ili ako imam trake od 5-6lim/min, onda puštam u nekih 2000met i tako radim već 10 god i uvek je sve dobo znaci pustam u toliko traka kolko pumpa moze da nagura to osetiš kad uključiš pumpu i ako su trake jeko tvrde otvaram još redove i tako da traka nebude jeko tvrda a te manometre nikad ne koristim i nikD JOŠ MISAM IMO PROBLEMA, nije navodnjavanje svemirski brod pa da nešto zezneš sveje to jakooo jednostavno ako ti nešto treba piši ili na pp ili me nazovi
 
Ajmo da krenemo od pocetka. Kakav ti uopste izvor vode imas? Proveri koliko litara u minuti mozes da obezbedis pa cemo onda dalje

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
U redu, sigurno ste u pravu, nikad nisam merio koliki je protok vode, a sad tamo ne ostavljam više pumpu(slap800 su mi ukrali sa 1000m okitena) tako da se merenje odlaže do daljnjeg, izvinite drugari i hvala.
 
Nece moci to direktno na pumpu jer malo duzine trake ima i sve ce popucati od pritiska. Koliko sam procitao gore 5 redova po 35m sto je 175m traka. Ja sa Slap 500 pumpom i dizelom teram na vrlo malim obrtajima preko 3km traka a sigurno jos 5-6km bih mogao bez problema. za ovako malu metrazu treba vrlo mala pumpa takoreci.Samo trake koje mogu raditi na manjem pritisku ili da kupis bez rupica pa sam izbusis sa iglom gde treba i mora da ide. meni gde zapusi traka iglom tankom busnem i pici misko
 
@ vica022
Ne sekiraj se, slap su mu ukrali :D

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh