Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

retlav, radni pritisak je 1 bar optimalan do max 4 bara
 
Uzmimo malo više od optimalnog recimo 1,5 bar.
Gubitak pritiska kroz cev fi 40 i dužinu 110 m kad je protok 199 l/min je skoro 3.4 bara.
Zato preporucujem da se zaliva pola pola. Tada bi za istu cev i duplo manji protok od 100 l/min pad pritiska bio 0,9 bara.

Ukupan potreban pritisak na izlazu iz pumpe bi bio onda 1,5 bar + 0,9 bar= 2,4 bar. (2,4 bara možemo prikazati i pomoću druge jedinice a to je visina vodenog stuba i to je 24 m)
Ukupan potreban protok sam rekao da je 100 l/min.

Pumpa mora da zadovoljava ova dva uslova. Sad tražiš pumpu kod prodavaca pumpi. Recimo. Elektrođurović daje sve podatke o pumpama na svom sajtu.
http://www.pumpe.rs/katalog2011/katalog_pedrollo_CP_pumpi.pdf
Imaš krivu ali imaš ispod i tabelu sa vrednostima visine i protoka pa traži najbliže veće vrednosti od tih tvojih. Možeš ovu Pedrollo CPm 170 ili CP 170.

Moja preporuka je da uvek porazgovaraš konkretno sa prodavcem pumpe koji najbolje poznaje svoj asortiman proizvoda i može da ti ponudi neku drugu pumpu recimo potopnu...
 
Hvala na pomoci. Moja primarna zamisao je bila da uzmem pedrolovu pumpu cp200, ali nisam bio siguran. :bravo:Takodje me zanima da li bi umesto elektricne pumpe na gore navedenom sistemu mogla da se postavi motorna pumpa?
 
Trebao si uzeti cev veceg preseka od 40mm, na tu duzinu minimum fi 50 a bolje fi 63. Imao bi manje gubitke u pritisku.
A sto se pumpe tice... ako imas struju, moj savet ti je da uzmes elektricnu pumpu. Veruj mi mnogo vise para ce ti ostati u dzepu

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
CP 200 je ipak pumpa sa malo većim radnim pritiskom. Tu pumpu možeš da izabereš ukoliko pored tog sistema kpk imaš i neki sistem sa rasprskivačima jer rasprskivači rade na većim pritiscima.
Naravno da možeš da koristiš i motornu pumpu. Kod motornih pumpi možeš recimo da povećavaš broj obrataja i na taj način se linija koja je prikazana kod elektromotornih pomera "koncentrično" iznad nje. Ne dobijaš samo jednu liniju već ceo spektar linija za određen broj obrtaja i onda je mnogo lakše da je odabareš nego da tragaš za konkretno jednom elektromotornom.

- - - - - - - - - -

Trebao si uzeti cev veceg preseka od 40mm, na tu duzinu minimum fi 50 a bolje fi 63.

Tu se opet vraćamo na priču o značaju poznavanja pravilnog odabira cevi o kojem se pisalo u proteklih 40 stranica.
 
Ukoliko niste sigurni šta Vam je sve potrebno za jedan sistem za navodnjavanje uvek je dobro da nacrtate ili da vam neko nacrta šemu po mogućstvu 3D koju ćete moći da izokrećete iz svih uglova i da još jednom proverite to jest prebrojite šta vam sve treba od opreme. Ovo je idealan prikaz kad vam deo instalacije sistema ide pod zemljom ili kad ne znate kako da povežete venturi ili filtersko postrojenje...
Sistem_proba_3.jpg


sistem_proba_slika_1.jpg


sistem_proba_slika_2.jpg
 
Hvala na savetu retlav. Sve podatke koje sam ti izneo su preporuka koja je meni data od strane prodavaca opreme za navodnjavanje. Kako nisam bio upucen u temu a za preporuku koju sam dobio ucinilo mi se da nije najbolje resenje, potrazio sam vase misljenje na forumu i ispostavilo se da sam u pravu.
 
@Nebojsa
Posadicu paulowniu, oko 1000 sadnica. 70% na 1m, a 30% na 3-4m. Tlo je pescano. Posto vidim da ste iskusni u KPK, da li bi mi mogli reci, ako je bunar 63m dubok koja jacina pumpe treba?

P.S. da li da, ako sadi ipak 0,5m razmaka unutar redova da stavim na svakih 1m tzv. kapaljku?
 
Ako želiš da pumpu za bunar koristiš u navodnjavanju Paulwonie onda treba još podataka da daš. Kako izgleda sistem? Koliki je prečnik i dužina glavnog voda? Kolika je dužina redova? Koliko vode želiš da isporučiš jednom drvetu po danu...?
 
Recite mi dali neko zaliva krompir kap po kap sistemom? Koje su mane a koje prednosti?
Hvala.
 
Moze li neko da mi kaze ima li iskustva sa austrijskim pumpama /Novoterm/, kao i sa upotrebom tenziometra u sistemima KPK.
 
U AutoCAD-u radim, običnom. Napravio sam 3D modele spojnica i obujmica, nemam još neke elemente tipa MUF, dupli nipl, reducir ali napraviću kad budem imao vremena. Ovo su skice koje pomažu ljudima da bolje shvate izgled svog sistema.


Vidiš da dupli nipl, T-račva i koleno nemaju otvor i navoje. Ali bitno je da se razume šta je šta.
 
Dali neko od vas ima iskustva sa trakama kpk Pestan, na kalemu pise hirro. Danas sam imao prilike da ih vidim i rekao bi da nisu losa.
 
Cena je 5.20 din. Ima kod mene u selu, 150 mikrona na 20cm kapljaci samo ne znam tacno koliko litara vode izbacuju na duzni metar. Juce sam ih bas drzao u ruci i rekao bi da je ok kvalitet. Prosle godine sam imao john deer ili t-tape i rekao bi se da su se iskvarili sa kvalitetom, mozda gresim. Ja cu kupiti pestan za ovu godinu mada sam cuo i od ljudi da su zadovoljni.
 
i meni treba al ne nešto puno jer prošle god sam postavljo nove neke grčke a samo jednom sam zalivo njima paradajz ,pa planiram to kolko mogu iskoristiti a ostalo ću kupiti
 
Planiram da potpuno promenim sistema navodnjavanja u zasadu. Trebaju mi preporuke i iskustva prvensteveno za izbor el. pumpe ali i sve ostale opreme. Radi se o ukupnoj duzini redova borovnice od oko 2100m, plan je da postavim john deer d 5000 creva, sa 1,5l kapljacima rastojanja 30 cm. Na zasadu imam bazen zapremine 60m3 sa dotokom vode oko 20l/min. Takodje mi je bitno da sistemom mogu pustati prihranu i kiselinu. Kakva pumpa mi je potrebna? Kako je najbolje mesati kiselinu i prihranu, venturi ili nesto drugo? Sobzirom da je pola zasada staro 7god, a druga polovina je mlada jel neohodno da navodnjavam iz dva dela.
 
@ Jingis
I ja sam ih gledao i izgledaju dosta dobro. Imas od 0,6 l po kapaljci i od 1 l po kapaljci a kapaljke su na 10, 20, 30 i 40. Rade na pritisku od 0,7 bara i ono sto je meni zanimljivo, garantuju dobre duzine redova.
Ja sam pitao za cenu u savacoopu i kazu 6 din. Gde si nasao po 5,2 din?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh