Navigacija u poljoprivredi

Izvinjenje svima od sad kucam samo u svoje ime.
 
diklofen je napisao(la):
Ima li koga da je kupio ili koristi GPS EZ-Guide 250?
Gleda sam manual na njihovom sajtu i mogu vam reći da mi se veoma svideo.Dobro bi došao za prskanje i prihranu ciklonima na većim parcelama i na onim nepravilnog oblika.
Kako im se kreću cene?
Izvini na kasnom odgovoru ali ja imam GPS EZ-250 i prezadovoljan sam njime jeste na tržištu skuplji od ostalih ali funkcije koje poseduje nemogu se meriti sa teejetom koji je dosta jeftiniji ali koliko je funkciski nebih da komentarišem posebno kolega je pre mene ga uzeo i kada sam video kako radi nisam više imao polemiku koji ću uzeti.. :D . Prvenstveno mi koristi za prihranu, osnovno đubrenje, prskanje, probao sam u kombajnu odlično radi i za brzinu i površinu ma raznih mogućnosti ima, a pominjano je i kartiranje tj. obeležavanje mesta na kojima je nešto skriveno u zemlji, pa pogotovu na svojim parcelama gde se radi aneliza zemljišta možeš se vratiti kada god hoćeš na istu tačku, negde sam pročitao ako se nevaram da se kreč ispere i nevidi se gde si bio kod ovoga nema šanse da se to desi jer radi na više satelita koji se neplaćaju još uvek a geografsku širinu i dužinu nemožeš menjati i to je tehnologija koja je bar meni malo nejasna ali sigurno je ok. da slučajno nelupim glupost nebih o ovome a o uređaju sve :D :D :D ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
Takođe kad ti geometar izmeri njivu možeš da usnimiš tačku i posle da se tačno vratiš na nju. Kolika mu je tačnost? I koliko ::novac::?
 
Za sada tačnost se kreće u okviru 20 cm. i proveravao sam stvarno daje podatke za neverovati, prilikom obrade podataka i postavljanja na Google pa premeravanja poklapaju se parametri, a za cenu treba pozvati Livonu-Trimble pa cete imati precizne podatke.
18klxf.jpg

A ovako to izgleda u stvarnosti na terenu.
 
bio sam na prezentaciji trimbl navigacija i posle sam sa covekom pricao koji je pokusao sa tom najeftinijom varijantom da radi i kaze on prati lampice i ekran tj displej i stalno mora cimati volan da budu zelene lampice i na kraju ima slalom liniju kao da se skija a ne pravac,kaze nista drugo ne moze pratititi samo u displej gleda i na kraju je odustao i lepo radi ko do sad i ima lep pravac.
Drugo je kad su skuplje varijate kada se ima navikacija do 5 cm tolerantnosti i kad je prikljucena na sistem traktora da li je to pomocni elektromotor za volan ili jos jedan orbitrol sa sistemom ventila (jd ima to u opciji dodatne opreme oko 6-8000e nzm tacno-i samo ukljucite u stik navigaciju i on izvlaci sam pravac) jer bez tog sistema same regulacije po meni i po tome sta sam ja cuo je bzv imati navigaciju.
a kom je bas neophodno za tanjiranje i setvospremiranje navigacija nek stavi markire kao na sejacici i eto :D
Naravno 10 000e + za navigaciju koja je savrsena i to stosam vec pisao da sam traktor ide je ludost sem ako neko nema de da trosi pare,sto je covek napisao bolje ce kupiti prikolicu nego dati pare za navigaciju.
 
mindjušar je napisao(la):
Taj je samo smotan i nezna da se navikne na pomagala
pa sad ne bi bas reko da je smotan ali logicno mi da ako imas lampice u sredini samo koje svetle zeleno da ne mozes bas pratiti puno drugi stvari.Al kako ko hoce meni svejedno.
 
igordulic je napisao(la):
bio sam na prezentaciji trimbl navigacija i posle sam sa covekom pricao koji je pokusao sa tom najeftinijom varijantom da radi i kaze on prati lampice i ekran tj displej i stalno mora cimati volan da budu zelene lampice i na kraju ima slalom liniju kao da se skija a ne pravac,kaze nista drugo ne moze pratititi samo u displej gleda i na kraju je odustao i lepo radi ko do sad i ima lep pravac.
Drugo je kad su skuplje varijate kada se ima navikacija do 5 cm tolerantnosti i kad je prikljucena na sistem traktora da li je to pomocni elektromotor za volan ili jos jedan orbitrol sa sistemom ventila (jd ima to u opciji dodatne opreme oko 6-8000e nzm tacno-i samo ukljucite u stik navigaciju i on izvlaci sam pravac) jer bez tog sistema same regulacije po meni i po tome sta sam ja cuo je bzv imati navigaciju.
a kom je bas neophodno za tanjiranje i setvospremiranje navigacija nek stavi markire kao na sejacici i eto :D
Naravno 10 000e + za navigaciju koja je savrsena i to stosam vec pisao da sam traktor ide je ludost sem ako neko nema de da trosi pare,sto je covek napisao bolje ce kupiti prikolicu nego dati pare za navigaciju.
Jedna ili više ispravki za vas kao prvo kada se nešto sluša na predavanjima onda se to SLUŠA i po razgovoru sa ljudima iz Trimbla i prezentacije iznose se zaključci dali je nešto dobro ili ne, a koliko sam razumeo ti si razgovarao sa čovekom koji ima uređaj i prenosiš njegove utiske koji su dosta slični mojim samo sa jednom razlikom da sam svatio suštinu rada i naučio da ga koristim kako treba a za to nije trebalo puno vremena posle par njiva se ko hoće obuči pa nepravi krivine i netrza volan levo desnoda bi bio u pravcu a voleo bih da vidim ko i pratio da mu uvek gore samo srednja zelena lampica koja pokazuje tačnost + - 5 cm. a sledeće zelena još 5 i tako redom tako da su to reči o preciznosti uređaja. A drugo malo mi je nejasno na šta si mislio kada kažeš da bez uređaja bolje drži pravac pa naravno da je tako ako mu ostaje trag markera posle prvog prohoda a ako ste mislili da će po dolasku na njivu uređaj izvući sam pravac to se grdno varate jer nepostoje još uvek koordinate geografske širine i dužine parcela po kojima bih uređaj radio a da ih ima to bi bili kao strela pravo u to sam siguran, a što se tiče pomoćnog motora koji se montira na volan neznam po čemu si zaključio da ima još jedan orbitrol koja je svrha svega toga i isplativost svega toga odnosno takve izvedbe pošto je ovde u pitanju pomoćni elektromotor gde je izvedba sasvim jednostavna i dosta pouzdana a pošto nisi dobro slušao, kao i sam uređaj tako i dodatni motor se mogu premeštati u druge taktore i kombajne. I ovaj uređaj sam izvlači pravac kako kažeš u stik navigaciju tj. po ulasku u drugi prohod imaš opciju da pratiš prvi pa zatim da na osnovu prvog sledeći bude prav kako samo se može poželeti i dalje nastavljač tako, a što se tiče tanjiranja i setvospremiranja šta radiš ako ti je parcela veća na primer 10-30 jutara kako bi je najbrže obradio tj. kako voziš sa što manjim gubicima u okretanju razmisli malo kako se to izvodi. I na kraju svako ima pravo na svoje mišljenje ali da GPS dobar jeste dobar i koriste ga oni kojima je to isplativo i korisno i da nepišem preopširno iovako je mnogo napisano pozdrav svima koji ga koriste. :D ::svaka cast::
 
@Ganga imam ja podpitanje kao i obicno. :D
Spomenuste elektromotor koji drzi pravac volana i traktor ide kroz njivu a ispred traktora u njivi vagas od neke masine i Vi cimnete volan levo-desno jel ima sanse da se taj sistem tako pokvari(preskoce zupci ili sta vec ima kao pogon) ili morate da iskljucite motor pa tek onda krenete da motate volan rucno ??
 
North ARMY je napisao(la):
@Ganga imam ja podpitanje kao i obicno. :D
Spomenuste elektromotor koji drzi pravac volana i traktor ide kroz njivu a ispred traktora u njivi vagas od neke masine i Vi cimnete volan levo-desno jel ima sanse da se taj sistem tako pokvari(preskoce zupci ili sta vec ima kao pogon) ili morate da iskljucite motor pa tek onda krenete da motate volan rucno ??
Na volanima gde je pogon mehanički tj. gde nije hidro volan postoji takva mogućnost ali i kod takvog skretanja od metar-dva uređaj se sam vraća i liniju koja je predviđena za pravac a pošto su to tragovi od neke mašine koji nisu toliko duboki i kod ovakvog prelaza nedolazi do skretanja ali da se prvo razumemo po ulasku u njivu vi više nedržite volan već to držanje i pomeranje vrši taj motor i on održava pravac umesto tebe, a prilikom okretanja se motor jednim pokretom isključuje i ponovnim ulaskom uključuje, možda ti ovo izgleda malo komplikovano ali veruj prosto je i motor nema zupce kako kažeš već zubiće koji su mali i da se i desi neko proklizavanje iz ko zna kakvih razloga nedolazi do kvara jer on naleže na volan i nema nikakvog uzubljenja. A funkcija gde je hidro volan vrdanja i skretanja sa putanje je svedena skoro na nulu pošto sama konstrukcija hidro volana ima ugrađen protivudarni ventil koji to nedozvoljava. Ovakve uređaje sa ovom vrstom upravljanja preporučuje se uz EZ-500 gde je to sve i softverski odrađeno a on je i skuplji u odnosu na EZ-250 koji uglavnom mi manji i kupujemo.
 
GANGA

Naravno da znam da nece prvi prohod sam izvuci,nego ti moras i on na osnovu toga odredjuje paralelne pravce,nisam mutav da to ne shvatim nebi ni pisao na forumu u ovoj temi da nisam slusao predavanje,sto se tice onog naprednog sistema bez elektromotora nzm jel ima drugi orbitrol ili sta vec ali je sistem pored osnovnog sistema upravljanja,ujak mi uzeo na jd zato znam on en mora nikakve elektromotore na volan da stavlja nego ima stik i na taj kaci gps uredjaj i kakav uredjaj zakaci tako ce da mur adi,i pored toga moze da sam vri volan a da ne iskljucuje gps ili u onom slucaju skida da tako kazem tj odvaja elektromotor od volana.
Ja sam samo reko da uredjaj koji je najeftiniji nije nesto posebno za rad,naravno da se moze i sa tim raditi ali nije to to,isto tako kao sto univerzal kombajn oidradi posao ali clas mega 208 odradi to za 10 puta krace vreme.
A to da li ce neko kupovati ili nece gps uredjaje u traktore bole me brige,ko ima para i ko misli da njemu to pomaze nek kupuje i nek uziva,svako zna svoje.

Post je spojen: [time]1298588648[/time]
_________________________________________________
A sto se tice onoga markir pa je dobar pravac,covek je primenjivao vestacko djurbrivo ;)
 
igordulic je napisao(la):
GANGA

Naravno da znam da nece prvi prohod sam izvuci,nego ti moras i on na osnovu toga odredjuje paralelne pravce,nisam mutav da to ne shvatim nebi ni pisao na forumu u ovoj temi da nisam slusao predavanje,sto se tice onog naprednog sistema bez elektromotora nzm jel ima drugi orbitrol ili sta vec ali je sistem pored osnovnog sistema upravljanja,ujak mi uzeo na jd zato znam on en mora nikakve elektromotore na volan da stavlja nego ima stik i na taj kaci gps uredjaj i kakav uredjaj zakaci tako ce da mur adi,i pored toga moze da sam vri volan a da ne iskljucuje gps ili u onom slucaju skida da tako kazem tj odvaja elektromotor od volana.
Ja sam samo reko da uredjaj koji je najeftiniji nije nesto posebno za rad,naravno da se moze i sa tim raditi ali nije to to,isto tako kao sto univerzal kombajn oidradi posao ali clas mega 208 odradi to za 10 puta krace vreme.
A to da li ce neko kupovati ili nece gps uredjaje u traktore bole me brige,ko ima para i ko misli da njemu to pomaze nek kupuje i nek uziva,svako zna svoje.

Post je spojen: [time]1298563448[/time]
_________________________________________________
A sto se tice onoga markir pa je dobar pravac,covek je primenjivao vestacko djurbrivo ;)
Evo i odgovora nadam se prostog nek tvoj ujak taj stik premesti u drugi traktor pa nek onda radi koliko znam nemože i u tome je svrha dodatnog motora koji se montira na VOLANU onom što rukom okrećeš sam i možeš ga staviti u bilo koji traktor samo sa razlikom da kod ujaka je to fabrički ugrađeno i zaštićeno sa mnogo ::novac:: i samo služi na tom traktoru a ovi uređaji su univerzalni i koštaju puno manje od JD.
Trimbl je vodeći proizvođač uređaja od kog i JD kupuje ali kad dođe do nas on košta nekoliko puta više samo zato što ima JD znak koji je samo pridodat na uređaj tako da ti negiram i tu konstataciju da je i univerzalni kombajn dobar ali poredi ga sa clasom ili u istom rangu pa daj komentar tada, jedino ti je ispravno ko ima para pa nek ga kupuje.
 
Pa covek ima para sto bi kupovao nesto sto mu ne odgovara,ako vec moze da kupi najsavremenije,e sad sto se to ne moze prebacivati iz traktora u traktor to vec on zna zasto i kako ce,ali koliko sma ja shvatio njemu je to traktor za setvu,vestacko djubrivo,prskanje,tako da za drugi jd koji mahom radnici teraje nije uzimao nikakvu opremu nego standard cak nema ni bord kompjuter u njemu sa njim ore i pripremu radi,tanjira itd.
a u kombajnu mu ni ne treba svakako mora sediti u njemu,a kaze ako je pre terao zmajceka u zetvi stalno onda sad novi jd kombajn s uzivanjem sam tera ne treba mu niakkva pomoc.
Naravno drugo je to ko nista ne radi sam pa sve placa radnike onda mi je ok radi neke kontrole da ima masina gps jer vi kad dodjete kuci prebacite memoriju na kompjuter i mozete pogledati kad su vam radnici pravili pauze,kojim su brzinama vozili,sto je jako dobro jer je cest slucaj da radnici odspavaju po par sati u nocnoj smeni i izvuku naftu kao da su radili.
 
evo ovako, mozda je OFF, ali da malo osvezim temu.
I Siptari imaju navigaciju i to satelitsku, ali samo za nase traktore! :haha: :haha:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bSgZTjesE0w&feature=related[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=I7Z_8KFZkSk&NR=1[/youtube]
 
Nazad
Vrh