Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovo gore potpisujem/Post clana Ledur posto dok sam kuckao stigao je i dr odgovor/ iako imam 4 Ha zasada voca ako treba mogu da zasadim 10 ari maline koliko imaju neki ovde pa da mogu da kazem svoje misljenje a to je:
Od ove drzave ocekivati subvencije je suvisno ona realno nema izvore odakle bi ih dala ali moze a nista ne cini po pitanju promocije Srbskog voca u evropi Evropom dominiraju kada je sveze voce tri velike kvantaske pijace verovali ili ne Bec,Minhen,Moskva Drzava moze da napravi stalne standove na ovim pijacama i omoguci predstavljanje naseg voca i upoznavanje kupaca sa njim kao i gostovanja udruzenja poljoprivrednika gde bi na licu mesta mogli da porazgovaraju sa krajnim kupcem i upoznaju se sa tim sta trazi i koja cena pije vodu.
Udruzivanje je "ispit zrelosti" za sve nas proizvadjace voca i ono je neminovnost i to ne iz razloga da bismo udruzeni lakse blokirali puteve vec da bismo se tako izborili za vecu zaradu na dva nacina pojeftili proizvodnju organizovanom kupovinom sredstava za zastitu i djubriva,povezivanjem u mehanicke prstenove i obrazovanjem i obukom kroz strucne ekskurzije a sa druge strane bili u stanju da ponudimo vece kolicine robe odredjenog kvaliteta sto znaci i izvlacenje maksimalne cene u datom trenutku
Zdravi bili:ppozdrav:
 
Samo da se razjasni:RAT JE OBJAVLJEN MALINARIMA.Malinari nemaju kud,moraju se braniti.
 
Samo da se razjasni:RAT JE OBJAVLJEN MALINARIMA.Malinari nemaju kud,moraju se braniti.

polako ismo u ratu samo se zestoko raspravljamo na naski, dogovoricemo se mi srbi nema rata, jer samo sloga srbina spasava, dogovoricemo se oko maline i bicemo ponovo jedinstveni i jaki u ovom poslu ja nisam persimista ako nista spoice nas interesi koji su ne mali
 
Znam ja to. Ali, vidis i sam da sa te strane imas opstrukciju. Kod njih ti jedino prolazi, ili da zadovoljis njihove a apetite, ili da iza tebe stoji stranac, posto je pred njim garnitura u stavu mirno. Sve te varijante, pregovori, razumevanje, saradnja, nista od toga. Dakle, jednostavno smo osudjeni da zaokruzimo citav proces, inace se u tu supljinu zavuku ovakve pijavice, i ne ispustaju dok ne krepas. Sve su upropastili. Nemaju jos bas puno prilika, i nije nikakvo cudo sto su se okrenuli poljoprivredi, tj najsiroj bazi. Pa mi smo ti zemlja totalno upropastena bas zbog nesposobnih elita. Pa zamisli samo da se u Nemackoj najveci biznismeni bave trgovinom ili poljoprivredom. Ili u bilo kojoj ozbiljnoj drzavi. Pa zna se cime se sve bave najbogatiji i najnapredniji ljudi. Jedino kod nas, sva poslovna elita vidi sansu u poljoprivredi. Pa zato smo tu gde jesmo, jer nas vode zaostali, zatucani, ograniceni komunjarski bizMismeni. Pa ako ce oni da se bave poljoprivredom sa tom lovom kojom raspolazu, sa cime da se bavi tek onaj jadnik koji nema nista, verovatno da smislja masine, finalne proizvode, ili mozda automobile.

Nema druge, do samoorganizovanje. Nema ko da razmislja umesto nas, do nas samih. Moramo da pravimo sistem iz pocetka.

Sećam se (a rođen sam1971.) kada se u gajbice stavljao najlon da ne procuri malina.
Da, da, duboke gajbice. A jel se secas burica? Pa kad je pocela da se dosipa voda, i ode mast u propast. A ko je prvi dosipao vodu.

Secam se i ja ponesto. Ali, jos je bolja bila ona sitna malina. u stvari, ta je meni bila najbolja tj najukusnija.
 
Poslednja izmena od urednika:
Protivnik sam protesta i demonstracija, jer smo videli da je učinak mali. Moj predlog je da se u toku zime organizujemo i napravimo novo udruženje, koje neće imati predsednika (jer jedan čovek može da se kupi), već tridesetak ili više članova, zavisno od broja malinarskih područja. Ne treba ništa raditi tajno, već javno uz maksimalno uključivanje medija. Moj predlog je dosta radikalan i teško ga je izvesti, ali mislim da može da uspe , ako na vreme krenemo i omasovimo udruženje.
U vreme vezivanja maline udruženje malinara počinje pregovore sa udruženjem hladnjačara. Vezuje se svaki drugi red, znači proizvodnja 50%. To se maksimalno prikazuje preko medija i to je upozorenje malinara hladnjačarima i državi. Ovde treba imati dobre živce i izdržati dovoljno dugo. Ne verujem da će država dozvoliti ovakav pad proizvodnje, već će tražiti sva moguća rešenja.

Pored toga treba tražiti od države da se utvrdi ko su prvi kupci u lancu, posle izlaska iz zemlje, jer u Evropi nije moguće da posle male dorade i prepakivanja proizvod poskupi 500-600%, a svedoci smo da cena u maloprodaji u evropskim marketima nije pala.

Drugo, udruženje malinara treba da se izbori kod države da se zabrani hladnjačama uvoz maline iz konkurentskih zemalja, jer je to najlakši način da nam se nešto podmetne. Svedoci smo ovih dana da je okrivljena srpska malina u Danskoj da je zaražena Norovirusom. Interesantno je da se niko iz naše države nije oglasio. Prvo da se istaži kompletan put maline od hladnjače do Velike Britanije, zatim do firme Ardo u Belgiji i konačno do Marketa u Danskoj. Zatim treba preko svih medija, ako je krivica do nas, da se izvinimo Dancima, a ako nije da objasnimo kako je do toga došlo. Ćutanje je priznavanje krivice.
 
po milioniti put nije tacna inf da su za pojavu virusa oznacili srbiju,, vec je to laz koja je plasirana iz nasih medija ili ti interesnih grupa ,,pa zaar vam nije bilo jasno sta se desilo sa nemackim krastavcima,,a sta bi tek bilo sa srpskom malinom da je ta prica bila istinita pa niko ne bi izvezao ni gram maline,,ne budite u zabludi mi nismo nu clanica eu a nemacka JESTE PA SU NAPRAVILI HAOS A STA BI TEK NAMA NAPRAVILI jer nas ionako ne simpatisu,,prema tome nemojte sami kaljati svoj obraz,,,A za tebe vladane inf da je u cileu takva situacija -na zalost-jer se ne treba radovati tudjoj nesreci je istinita i proverena u direktnom razgovoru sa kolegama iz te zemlje ,,znaci nije rekla kazala sto ti ovde i sprovodis plasiranjem neproverenih inf,,,,,a za poljsku je isto tako logicno jer zemlja koja ima manje suncanih dana ne moze imati taj kvalitet.pozz
 
Svetska organizacija tvrdi da se proizvodi dovoljno hrane,e pa vreme je da ih polako obavestimo i o tome. U mojoj okolini je do pre par godina 95 % NJIVA SE JE OBRADJIVALO, a sada oko 30% njive malih proizvodjaca leze u travi ,jedina prednost tome je sto cemo na plodnom zemlljistu imati prelepe sume pa cemo moci da brstimo ili cekamo odluku evropske unije sta i koliko ce nam odobriti od hrane.Srbija ce postati velika narodna kuhinja.

Ako zelimo da odrzimo proizvodnju Maline,moracemo znati cenu na vreme i prema ceni odlucivati o proizvodnim kapacitetima i ulaganju.
 
Na linku koji je dao @majstor gera se jasno vidi snimak vesti danske televizije i objasnjenje koje je lako procitati da je malina uvoz iz Srbije sve i da nije tacno taj sajt ima cini mi se 6240 fanova na Fejsbuku sto govori da je posecen i da se svaki dan pravi neprocenjiva steta Srbskom malinarstvu i ja licno verujem da je informacija netacna ali mislim da su mrski Poljaci tu umesali prste:sta:
 
"Delta agrar' je odgovor na mnoga pitanja vezana za poljoprivredu u ovoj zemlji ! Meni je sve ovde vec jasno a gospodina Miskovica i njegovu firmu dozivljavam kao najveceg srpskog grobara , sahranio je sve cega se dotakao u ovoj drzavi od banaka preko trgovina do poljoprivrede sad . Onoga trenutka kada je izasla informacija da ce sredstva od prodaje svojih veletrgovina gosn' Miskovic preusmeriti u poljoprivredu opelo nasoj izmucenoj poljoprivredi je moglo da pocne . Muze nas ko stigne vec desetine godina unazad tako da smo mi preostali stekli vitalnost i ja se nadam jedino da kozu necemo prodati za dzabe . Borba za fer odnos drzave i tajkuna prema nama treba da bude zajednicka pa u situaciji kad protestuju ljudi u vojvodini za cenu psenice ili u cacku za cenu kajsije moramo i mi reagovati i podrzati ih pa onda ocekivati njihovu pomoc , jedna stvar mi samo nije jasna - zasto moderatori reaguju na svaki pomen politicara tajkuna i slicnih stvari kad ova tema za nas ima mnogo siri znacaj od cene maline ? Trebamo li samo kao slepci da pisemo samo o ceni maline dok nas drzava pljacka sa druge strane ? Ili treba da otvorimo novu temu pod nazivom recimo : Sve pljacke drzave i njenih tajkuna u poljoprivredi ? Ponekad sam ogorcen kratkovidoscu glavnih ljudi na ovom forumu jer ja mislim da ogranicavanjem nekih rasprava gaze po sustini postojanja istog ...
 
Bolje je razmišljati u smeru organizivanja zadruga po teritorijalnom principu, pa zajednički nastup, nego UG.
Zašto dosada održani protesti nisu dali bolje rezultate. Na početku sastanka u Bg ministar je postavio pitanje u stilu: "Kako to da ste samo vi nezadovoljni cenom maline, samo vi se bunite."
Bezbednost hrane je mnogo ozbiljna materija da bi smeo otvoriti tu raspravu, ali navešću jedan primer od pre mnogo mnogo godina.
Revoltirani radnik u hladnjači u pakovanje maline ubacio je zrno šibice. Kada je kupac pronašao šibicu (sa fosfornom glavom) digla se velika frka. Da bi spasamo stvar i pokazao da to ne predstavlja rizik po zdravlje tehnolog je pojeo dokazni materijal.

Kalkulacija prof Dr Sveta Petrovića. Urađena dosta korektno, mada sam primetio još neke troškove koji nisu ušli u kalkulaciju, a daleko od toga da su zanemarljivi (npr. podvezivanje, smeštaj radnika, prevoz radnika i hrane...).

Kalkulacija proizvodnje maline u agroekološkim uslovima zapadene Srbije, 2011. godine (na planirani prinos 10 – 12 t/h)

  1. Troškovi materijala 1600,00 e/h (14%)
    1. Staljnak 300,00
    2. Mineralna đubriva 580,00
    3. Pesticidi 700,00
    4. Vezivo 20,00
  2. Troškovi usluga (prvoz plodova, prskanje, kultiviranje…) 1760,00 (15,7%)
  3. Troškovi radne snage 6580,00 (58,9%)
    1. Berba 5000,00
    2. Ostalo 1580,00
  4. Amortizacija 940 (8,4%)
  5. Ostali i nepredviđeni troškovi 300,00 (2.7%)
Ukupno 11180,00 e/h

Odnosno 1,1 e/kg
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo zapoceo sam sa ciscenjem od trave i postavljanjem zice narednih dana bice slike i pored informacije da cena za sledecu sezonu samo 60 din..?
Neznam koliko mi je pametno dalje ulaganje u neizvesnost. .... isplativosti svog aganzmana...? :sta:
 
slazem se sa majstor gerom da vec pred vezivanje reukujemo proizvodnju za 50 % , ta mera nece unazaditi niti jednog malinara cena ce garantovano otici barem za 30% , kad se odbiju ulaganja branje i pesticidi nama otprilike otane 20% + ovih 30 dobijamo iste pare za manje malina neka i ostali malinari dobro rzmisle o ovom predlogu nek stave na digitron situaciju od ove godine sta bi bilo da su vezivali svaki drugi red, imali malina ? , po ceni vecoj od 30% i suporediti sa stanjem od ove godine gde je vezivano 100% puta ova sramotna cena odbiju se rashodi koji su dosta veci zbog veceg obima posla i videcete da racunica nije nimalo naivna to vam je jedan od predloga koji pije vodu za ove nase uslove u kojima se nalazimo prvo sto bi se desilo u cileu koji prvo donosi rod malo bi krenula cena, zatim nasi hladnjacari usled deficita maline na nasem trzistu bi krenuli u borbu za robu sto bi povecalo potraznju a to dovodi do povecanja cene i na kraju stizu poljaci koji bi usled ovakve situacije bil primoranni da i oni povecaju cenu svoje maline iako je losijeg kvaliteta trenutna situacije u svetu sto se tice malina stoji ovako da Srbija ima najkvalitetniji proizvod ( berba 2011) i trenutno ona nema konkurencije sve ce se izvesti hladnjace ce biti prazne , sad tj tada u vreme vezivanja maline od nas i od nasi partnera(hladnjacara) zavisi dali cemo mi napraviti tzv vestacku nestasicu na nasem trzistu i vezati sve ili pola malinjaka da se ja pitam oko dobijam 10000eur sa 1 h maline ili 8000 eur sa 0.5 h pre sam za ovo drugo
 
@Majstor Gera @Vilamet 2002 Zna se, da je teško ljudi uverit u udruživanje, pošto imaju loših iskustava. Ja mislim, da ne treba insistirat na tome ko jedinom rešenju. Zadruga može da je sastavljane iz članstva, koje je i po 500 km jedan od drugog i dobro radi. Pa ako vas je dovoljno u celoj Srbiji, napravite ju vi. Lako je onda prihvatat druge, kad imaš što pokazat. U prelaznom periodu najbitnije je da se nudi informacije. Ko što je napisao Radelja-Arirje u 100 km udaljenosti cena jedne skupe komponente je viša za jednu trećinu. Pošto (još) nemate utecaj na prodajnu cenu, možete kontrolirat bar svoje troškove. Sredite si lokaciju na netu, gde vaši članovi mogu publicirat lokalne cene repromaterijala. Ponekad vrlo delotvorno deluje na lokalne monopoliste, da u nekom mestu svi zajedno kupe neku komponentu s druge strane zemlje. Pamtite, u om momentu najviše možete uradit s vašim novčanikom. Ako se racionalno usmerite u kupnji, do sledeče berbe steknete i nešto iskustva, da bolje plasirate urod. Ne mislite, da se u razvijenim zemljama ljudi toliko vole, da im zadruge dobro funkcioniraju. Shvatili su da im se to isplati. I to je sve.
 
Mislim da je izvozna cena bitnija velicina od kalkulacije cene kostanja.U malinu su svi usli zbog toga sto ona pruza mogucnost za vecu zaradu od drugih proizvoda,a ne da bi pokrivali cenu kostanja.I proizvodjaci,i otkupljivaci i izvoznici.Ovde samo proizvodjaci izlaze sa cenom kostanja nepotrebno.Recimo da je izvozna cena 4 eura.Cena kostanja je 1.1 euro.Je li za nas prihvatljivo 1.7.Mozemo reci da jeste.A pogledajte koliko ostaje ostalim ucesnicima.Zato sam ja u jednom prethodnom postu i rekao,najvise gubimo kad najvise dobijamo.Kad dobijemo doplatu za djubrivo,sredstva za zastitu i jos malo,tada njima ostaje za dzipove.I obratno,izvozna cena 1 euro.Ne pomaze nikakva kalkulacija,jednostavno svetsko trziste nije priznalo troskove.Mi trazimo deobu profita pa makar malina padala i s neba,a mi je samo kupili i predavali.Zato je po meni kljucna stvar pokusati doci do podataka o izvoznoj ceni i tu traziti svoj prostor.Ako se preko kalkulacije zeli vrsiti pritisak na drzavu da u kriznom periodu subvencionise malinu tesko da ce se uspeti.Postoji logika ali nedovoljna,proglasavanjem maline za strateski izvozni proizvod.Ali tada u tu pricu ulaze i ostali izvozni proizvodi.Znaci u okviru generalnog resenja problema,a ne pojedinacno samo maline.Ipak treba praviti razliku izmedju maline i psenice.
 
Ovde nisi u pravu. Dugogodišnje iskustvo pokazuje da se cena prma hladnjači formira kao otkupna + konstantni deo koji pripada hladnjači. Osnovni razlog zašto se najveće hladnjače bore za što manju cenu je taj da bi sa što manje novca imali što veći obrt, a samim tim i veću zaradu. Male hladnjačice, koje nisu direktni izvoznici (pitanje i velike šta su) su računale da će sa sa niskiom cenom dobiti veći deo kolača, u praksi se desilo suprotno. Postoji i treći tip, a to su strane (ili domaće) firme koje kupuju sirovinu za svoje fabrike i one su ove godine napravile najviše problema. Pre svega se sa njima morate "razgovarati". Takvim firmama ne smeta ni noro virus, malina se termički obrađuje.
Moram da ostavim određenu rezervu da podatci kojima raspolažem, a odnose se na izvoznu cenu nisu validni.

Oko 16 miliona evra je bilo potrebno da se spasi najprofitabilniji srpski izvozni proizvod (80 milona kg x 0.2 e). Po jediničnoj ceni malo je učešće uvoznih komponenti, izvozi se seljački znoj, koji je, priznaćete, domaći proizvod (za koju je paru beše prodat Maxi, čisto za uporedbu).
 
Poslednja izmena:
Sve dok se proizvodjaci ne udruze i sagrade svoje hladnjace bice ovakvih ucena.
Tek onda ce moci da pariraju tim lihvarima koji na njihovoj muci ubiru velike prihode bez trunke rizika i konkretnog rada.
 
Evo zapoceo sam sa ciscenjem od trave i postavljanjem zice narednih dana bice slike i pored informacije da cena za sledecu sezonu samo 60 din..?
Neznam koliko mi je pametno dalje ulaganje u neizvesnost. .... isplativosti svog aganzmana...? :sta:

pa dogodine cena 60 din bice parica za zicu i korace i za koje pivce a za ostalo ??
 
Poslednja izmena od urednika:
strani kupac hoce kvalitet i kontinuitet dobavljanja robe tokom cele godine taj koji bi zamrznuo u mini hladnjacu 20 tona mogao bi u eu da obezbedi godisnje potrebe 1 prosecne pekare a to je smesno plus iz nase zemllje ima firmi registrovani za spoljnotrgovinski promet ali nemogu malinu da izvezu ima protekcija u izdavanju resenja tako da to sa mini hladnjacama nevazi za izvoz samo bi tu malinu mogao opet da proda nasem hladnjacaru koji moze da radi export iz Srbije a za kredit je zakasnio trebao je po tvome da uzme pre 2 god i to u chf franak
 
По кретањима на светским берзама може се очекивати да следећа година буде још гора.
Ако не успете у договору са владом да се уредбом део увоза (било ког) плаћа малином онда би требало да покушате са локалним увозницима (и њима би "двосмерна" зарада пријала) а квалитет српске малине је неспоран и на томе треба инсистирати.
Не морате се удруживати у задруге али се "удружите" макар у једној ствари у којој сте сви (већина) сагласни.
 
Evo zapoceo sam sa ciscenjem od trave i postavljanjem zice narednih dana bice slike i pored informacije da cena za sledecu sezonu samo 60 din..?
Neznam koliko mi je pametno dalje ulaganje u neizvesnost. .... isplativosti svog aganzmana...? :sta:


Odakle vam informacija za 60 din.cenu...:sta:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh