Motorne testere

Jeste, poznato je meni to da se kod nas oprema ne koristi, ali reko da pitam ako slucajno neko ima iskustva.
Prosle godine sam se zakacio macem dok se lanac zaustavljao i pocepao mi je radne pantalone i malo posekao. Skoro sam nesto brusio bez zastitnih naocara, a imam ih i upadne mi spon u oko. Pa dve ne prospavane noci, pa dom zdravlja, pa bolnica... Tako da zastitnu opremu treba koristiti jer je to najjeftinije. Pantalone kupujem cim pocnem da prodajem drva.

Snaso sam se za kanap samo da se ne vracam kuci ne zavrsenog posla, a druge testere nisam poneo.
 
Pozdrav forumasi!

Nasledio sam Husqvarna motornu testeru koja je stojala (nije radila) više od godinu dana. Zimus sam je palio i radila je nekih desetak minuta - upalila je bez problema. Kad sam pokušao da nesto sečem čisto da je probam ona se gasila pri dodiru mača sa drvetom. Nisam dosipao nov benzin (mešavinu) ni ulje.
Malo sam se raspitivao i kažu mi da je moguće da u mešavini sada zbog stajanja ima manje benzina odnosno više ulja i da se zato 'guši'.
Znam da ću pravu sliku imati kad dospem novu mešavinu i ulje za podmazivanje ali bih rado čuo vase komentare i savete.
Hvala i pozdrav
 
Izvadi tu mješavinu i napravi svježu sa kvalitetnim dvotaktolom. Tek onda ako bude trebalo dok se ugrije vršiti podešavanje karburatora, mada vjerovatno sem podešavanja ler gasa (kod husqvarne je taj šaraf označen sa T koliko se sjećam) neće biti potreban nikakav ozbiljniji zahvat.
 
Moze svasta biti...masnna mesavina tesko pali,mnogo pusi,masti auspuh i nema snagu,ovo mi najvise lici na propale membrane na karb.,takvi kvaraovi su nezahvalni za komentarisanje
 
Pozdrav forumasi!

Nasledio sam Husqvarna motornu testeru koja je stojala (nije radila) više od godinu dana. Zimus sam je palio i radila je nekih desetak minuta - upalila je bez problema. Kad sam pokušao da nesto sečem čisto da je probam ona se gasila pri dodiru mača sa drvetom. Nisam dosipao nov benzin (mešavinu) ni ulje.
Malo sam se raspitivao i kažu mi da je moguće da u mešavini sada zbog stajanja ima manje benzina odnosno više ulja i da se zato 'guši'.
Znam da ću pravu sliku imati kad dospem novu mešavinu i ulje za podmazivanje ali bih rado čuo vase komentare i savete.
Hvala i pozdrav
Koji je broj te testere?
Mozda bi trebalo da koristis originalno ulje za mesavinu husqvarna zeleno.
 
Kako god okreneš bez svježe mješavine nema ništa, kasnije ako ne pomogne ide se na podešavanje karburatora, zamjenu membrana i ostalo. Zamjenu filtera goriva i čišćenje filtera vazduha bi svakako trebalo obaviti ako nije do sada, uglavnom mnogo tih sitnica zna da zeza i manifestuje se na sličan način.
 
Izbaci tu mesavinu, zamuti novu sa bezolovnim 95 i sint dvotaktolom 2% pa sipaj u rez. Dok prodje matoro gorivo iz crevaca i dodje novo, trebalo bi da proradi. Verovatno ima i mehurova vazduha u vodovima, to ce isto da se progura. Sinteticki dvotaktoli se vremenski brzo razgrade, ja ne koristim mesavinu stariju od 2 sedmice. Po uputstvima pise da mesavine traju do oko 2 meseca, sto ja ne sljivim. Koliko su bolja podmazujuca svojstva i neotrovnost izduva sint. dvotaktola, cena toga je nepostojanost. Cist dvotaktol u bocici moze stajati godinama, ali od momenta mesanja sa benzinom sat mu otkucava vrlo brzo. Srafove nediraj pre ovoga, tek ako sa novim gorivom testera nece da radi kao trkacki motor, idi u servis (a ne kod sustera koji ima srafciger), mislim u posten servis. Od stajanja nikada mi se ni jedna karika nije slomila, ni zaribala ni raspala radilica. A Husqvarna je masina koja moze da ide dalje testamentom.
 
Bio sam danas u servisu - serviser mi kaže da je prošla sezona motornih testera - sad su svi zainteresovani za trimere - kaže da nema originalnog ulja za podmazivanje lanca a kaže da ga niko i ne kupuje - svi kupuju lancol na benzinskoj pumpi jer je jeftiniji. Šta vi kažete i preporučujete?

Testera koju imam je Husqvarna 137. Juče sam je palio sa starom mešavinom i kad pojačam gas ona se gasi.

U servisu im je nestalo i husqvarna ulje za mešavinu i da će im doći tek sredinom nedelje. Kupio sam stihl ulje koje sam prosle godine koristio za motorni trimer pa ću da pokušam sa takvom mešavinom.
U servisu su mi objasnili da je verovatno problem sa membranom pa mi je pokazivao kako izgleda 'kruta' membrana a kako originalna. Menjanje će koštati 1500 dinara.

Da li je moguće da to sam uradim? Da li ima nekih ostalih podešavanja u karburatoru kada se menja membrana. Nisam sakat u rukama i puno stvari mogu sam da uradim ali ne bih da čačkam ako je za promenu potrebno majstorstvo - ipak
majstorstvo treba da se naplati.

Najverovatnije ću ako ne proradi ostaviti da menjam membranu i filtere na jesen kad počne sezona.
 
Ulje za podmazivanje može bilo koje, lancol, testerol ili u rijetkim situacijama kada nema drugog čak i motorno (mada tu imamo negativan uticaj po okolinu da se ulje koje je teško razgradivo rasipa po proradi).

A što se tiče zamjene membrana moguće je da su propale pogotovo ako je gorivo dugo ostajalo u rezervoaru. Ako nikad nisi podešavao i mijenjao daj da to uradi majstor. Dok kupiš, budeš se zezao, hoće li na prvu proraditi ili ne dođe na isto. Na kraju uštedićeš da se ne nerviraš. :)
 
Da li je moguce da se prilikom stelovanja karburacije na Stihl 026 pojaca smesa goriva i testera dobije preveliku turazu? MIslim da sam napravio tu gresku kad sam cistio karburatori i zbog loseg rada drugacije sam podesio vijke H i L pa mislim da imam preveliku turazu? Moze li to imati kakvih posledica po testeru?
 
Dobar je taj sto kaze da je sezona motornih testera prosla. NJihova sezona tek pocinje i ovih dana se polako zahuktava. Ulje za mesavinu moze kao i za trimer, a za lanac moze i SAE 30, mada ga ne preporucujem.

@ Tomic Toma, moguce da si napravio gresku prilikom stelovanja i moze skupo da te kosta.
 
Stelovanje karburatora jeste u stvari stelovanje smese pri leru i radnom rezimu i jedan vijak za ler. Cim ti dobija preveliku turazu smesa je posnija nego treba i time je dosta smanjeno podmazivanje a uz to dobija vece obtrtaje nego sto treba.Vrlo brzo sa takvom smesom ce dobiti ozbiljnije posledice i generalku sigurno. Necackaj ono sto neznas
 
Stelovanje karburatora jeste u stvari stelovanje smese pri leru i radnom rezimu i jedan vijak za ler. Cim ti dobija preveliku turazu smesa je posnija nego treba i time je dosta smanjeno podmazivanje a uz to dobija vece obtrtaje nego sto treba.Vrlo brzo sa takvom smesom ce dobiti ozbiljnije posledice i generalku sigurno. Necackaj ono sto neznas
Ima da je smanjim. Imam katalog od 034 pa sam mislio da po njemu pokusam da nastelujem karburaciju. Na 026 je Walbro WT 220 a na 034 je Zama karburator. Jeste da su drugi proizvodjaci,ali bi podesavaje smese trebalo biti slicno. Sad ujeda na gasu ali dzaba ako je stradam. A ima odlicnu kompresiju. Stavljeni Mahle klip, karike i stublina. Naradila se lepo a kompresija i dalje odlicna.
 
Bio sam danas u servisu - serviser mi kaže da je prošla sezona motornih testera - sad su svi zainteresovani za trimere - kaže da nema originalnog ulja za podmazivanje lanca a kaže da ga niko i ne kupuje - svi kupuju lancol na benzinskoj pumpi jer je jeftiniji. Šta vi kažete i preporučujete?

Testera koju imam je Husqvarna 137. Juče sam je palio sa starom mešavinom i kad pojačam gas ona se gasi.

U servisu im je nestalo i husqvarna ulje za mešavinu i da će im doći tek sredinom nedelje. Kupio sam stihl ulje koje sam prosle godine koristio za motorni trimer pa ću da pokušam sa takvom mešavinom.
U servisu su mi objasnili da je verovatno problem sa membranom pa mi je pokazivao kako izgleda 'kruta' membrana a kako originalna. Menjanje će koštati 1500 dinara.

Da li je moguće da to sam uradim? Da li ima nekih ostalih podešavanja u karburatoru kada se menja membrana. Nisam sakat u rukama i puno stvari mogu sam da uradim ali ne bih da čačkam ako je za promenu potrebno majstorstvo - ipak
majstorstvo treba da se naplati.

Najverovatnije ću ako ne proradi ostaviti da menjam membranu i filtere na jesen kad počne sezona.


Vuxsd nije to mnogo komplikovano, potrazi na Youtube kanal donyboy73 tamo ima mnogo klipova o popravkama motornih testera.
Najboje da rasklopis karb pa odneses membrane u servis da ti daju po uzorku to ti je najsigurnije. Mozes u toku rasklapanja da slikas\snimas kako koji deo stoji ako zaboravis redosled sklapanja. Usput i proveri kakva su creva za dovod benzina mozda su za zamenu:ppozdrav:
 
Promenio sam mešavinu i testera se ponaša isto. Kad pojačam gas ili kad je upalim i prosto pustim da radi posle određenog vremena se ugasi.
Moraću malo ozbiljnije da se pozabavim - mi je prirasla k srcu - mala je i zgodna - lepo leži u rukama - već vidim sebe kako sečem drva i bagremac pored kanaka gde mi je vikendica.

Hvala svim kolegama na pomoći.
 
Promenio sam mešavinu i testera se ponaša isto. Kad pojačam gas ili kad je upalim i prosto pustim da radi posle određenog vremena se ugasi.
Moraću malo ozbiljnije da se pozabavim - mi je prirasla k srcu - mala je i zgodna - lepo leži u rukama - već vidim sebe kako sečem drva i bagremac pored kanaka gde mi je vikendica.

Hvala svim kolegama na pomoći.
slažem se da treba da zameniš membrane, ali i filter goriva (nije skup, a valja ga menjati kad i membrane). za kasnije: kad znaš da je nećeš duže koristiti, upali je i pusti da se sama ugasi, tako ostaje suv karburator, a ona je konzervisana da stoji duže. kad ti opet zatreba sipaš svežu mešavinu i nemaš problema ni kod paljenja i ni kod rada. inače - imaš odličnu testericu!
 
Rodjak ima testeru Stihl 032 testeru. Ima problem sa karburatorom. Mislim da je iglica dobila dosta lufta i potrebno je zameniti karburator. E sada zvao je sve zivo a karburator nov nije pronasao. Da li znate gde bi mogao potraziti nov karburator ako ga uopste neko ima ili polovan ispravan? Alternativa, tj ugradnja karburatora sa nekog drugog modela nije moguca.
 
Danas sam izgleda malo gore zeznuo testeru. Dal sam je zakočio pa kad sam probao da skinem držač lanca , onaj što drže dve navrtke nije hteo da se skine. Polako sa ključom zapnem ko sivonja i skinem ga. Izduvam kod komšije na traktorski kompresor , bila puna sitne strugotine, i kad sam hteo da vratim poklopac ne mogu da ga vratim na mesto. Nece da legne. Šta da mu radim da lako legne na mesto? Sad mogu samo da uzmem čekić i da ga bijem da legne. Opruga sto aktivira kočoicu puna sitne strugorine.
 
Rodjak ima testeru Stihl 032 testeru. Ima problem sa karburatorom. Mislim da je iglica dobila dosta lufta i potrebno je zameniti karburator. E sada zvao je sve zivo a karburator nov nije pronasao. Da li znate gde bi mogao potraziti nov karburator ako ga uopste neko ima ili polovan ispravan? Alternativa, tj ugradnja karburatora sa nekog drugog modela nije moguca.
Dosta stara masina,tesko je za nove delove,radjena u dve verzije karb.sa Walbro i Tillotson (treba videti koji je),uglavnom zamenski dosta delova pase od 028 pa tako i ovaj Tillotsonov karb.,evo ti samo iglica,nije neka para,ako slucajno ne odgovara

http://www.motobikeshop.rs/product/iglice-karburatora-tillotson-hu-s024.028-d111-kpl_6200.aspx
 
Danas sam izgleda malo gore zeznuo testeru. Dal sam je zakočio pa kad sam probao da skinem držač lanca , onaj što drže dve navrtke nije hteo da se skine. Polako sa ključom zapnem ko sivonja i skinem ga. Izduvam kod komšije na traktorski kompresor , bila puna sitne strugotine, i kad sam hteo da vratim poklopac ne mogu da ga vratim na mesto. Nece da legne. Šta da mu radim da lako legne na mesto? Sad mogu samo da uzmem čekić i da ga bijem da legne. Opruga sto aktivira kočoicu puna sitne strugorine.
Ili si aktivirao kocnicu na poklopcu ili je pukla opruga. Pre ce biti da je ovo prvo. Da bi vratio poklopac kocnica mora da je u zadnjem polozaju (radnom).
 
Nazad
Vrh