Motorne testere

On tebe telefonom,ti nas forumom,bice to popravka u pm...tesko je stvarno nesto reci,mozda pre svega jos neka pitanja:
- ako baca varnicu ne znaci da je dobra,dakle da li je probao zameniti? (na savetujem ciscenje i stelovanje zazora pogotovo ako nije skoro menjana)
- ako je svecica dobra (nova) da li kada je izvadi ona suva ili je vlazna?(dotok goriva do karba)
- kazes da je crevo kruto,ako je celo to ne znaci da je dobro jer na krajevima ne dihtuje na holenderu
- da li je mesavina pravilna,tj.da nije stara i previse masna ?
O drugim stvarima kao sto je podesenost karb. kao i sama kompresija motora ne vredi pricati ovako.
 
Jel bi mogao neko da mi napise karakteristike testere DOLMAR 110 ,koliko ima kubika tj.konja zatim tip karburatora,koji je mac,lanac i jos ponesto i dali vredi kupovati takvu testeru u dobrom polovnom stanju?Koliko takva vredi?
 
To je starija masina,naravno da je dobra,ali je pitanje u kakvom je stanju ,ima3,1ks i 43cm3,mac od 33cm do 45cm .325 koraka lanca,radila se sa dva tipa karb Tillotson HU-64D i Walbro WT-76,ima 5 kg,neki ekvivalent bi bio Stihl ms 250 ili Husqvarna 351,cena ne vise 150e,delova uglavnom jos ima,evo link za karb.



- - - - - - - - - -

http://www.motobikeshop.rs/product/karburator-d109.110.111-walbro_WT-76.aspx
 
Bilo je tako,kao sto je bilo sa parnim brojevima,vec sam naveo primer ms 270 i 271,to je farmerska testera,tako je Stihl klasifikuje a ne ja,evo ga link dole

http://www.stihlusa.com/products/chain-saws/farm-and-ranch-saws/ms271/
Drugo,ne postoji ni jedan model sa narandzastom drskom a da se tvrdi da je profi line,bar ne na ofice sajtovima i ozbiljnim zvanicnim dilerima,o prodavcima magle i raznim mesetarima ne bih

Da ne duljimo... 271 je klasificirana u "farmer" klasu ali nema dvojbe da nisu u nju ugradjeni "profesional" djelovi, jel tako? Stihl nema potpunu paletu farmer pila, kao ni potpunu paletu "homeowner" pila pa se pojedinim modelima "preklapaju" Tako da na vrhu ljestvice "homeowner" imas pile s narandzstom ruckom koje spadaju u "farmer" klasu a tako imas u "farmer" klasi pilu s bijelom ruckom zato sto pila tih karakteristika ne postoji u "farmer" izvedbi nego su jednostavno "ubacili" 271 medju njih.

Znaju oni sta rade, jer znaju da ako farmer ima toliko drva da mu treba i bolja pila a on ju nece platiti puno, onda imas profi model po pristupacnoj cjeni i znas da ce te sluziti dugo. Zato sam i napisao prije da mi je dan danas krivo sto umjesto 310 nismo uzeli 260. 310 ima neke svoje "sitnice" koje mi smetaju dok je 260 ipak ozbiljnija pila kod koje "sitnice" nisu dozvoljene. Ako nista drugo, manje su vibracije na profi pilama...
 
On tebe telefonom,ti nas forumom,bice to popravka u pm...tesko je stvarno nesto reci,mozda pre svega jos neka pitanja:
- ako baca varnicu ne znaci da je dobra,dakle da li je probao zameniti? (na savetujem ciscenje i stelovanje zazora pogotovo ako nije skoro menjana)
- ako je svecica dobra (nova) da li kada je izvadi ona suva ili je vlazna?(dotok goriva do karba)
- kazes da je crevo kruto,ako je celo to ne znaci da je dobro jer na krajevima ne dihtuje na holenderu
- da li je mesavina pravilna,tj.da nije stara i previse masna ?
O drugim stvarima kao sto je podesenost karb. kao i sama kompresija motora ne vredi pricati ovako.
a to si u pravu,nego nema novca sad da nosi kod servisera,svjecicu sam probao sa moje sege,do nje nije,mjesavina isto moja tako da ni do nje nemoze biti,a crijevo je nekakvo zuto providno i dvrdo je,cak mi se cini iz 2 dijela,ima plasticni rezervoar,nije problem zamijenio bi mu ja crijevo ali neznam ima li takvo uopste to neka partnerka kao moja samo joj mac duzi za pola od moje i nema nikakve oznake.
 
@Bobo,koje ti to sitnice smetaju kod MS 310?Zanima me jer ja imam gotovo identicnu MS 290 i isto mi smetaju neke "sitnice".Takodje imam i 026.
 
@Bobo

Rezonujes po nekoj svojoj logici koja nije bas puno u vezi sa realnoscu. Dosta mi je poznata ta tematika i najkrace sto ti mogu reci je sledece:

U sve Stihl testere je ugradjena priblizno ista tehnologija trenutne generacije, i nema losih i slabijih delova u amaterskim i farmerskim testerama u odnosu na profesionalne.
I za jedne i druge sklopovi motora rade u Mahle-u i recimo tehnologija nanosenja prevlake na cilindre(Nikasil) je identicna.Nije na farmerskoj taj sloj tanji ili losijeg kvaliteta. Na klipove, radilice itd se isto odnosi.
Sto se tice performansi, one su apsolutno uporedive, motori se vrte na slicnim brojevima obrtaja, vrtlozenja,smesa, predpaljenja tu negde, karburatiri su jako cesto isti, paljenja su identicna. Lancanici, uljne pumpa, dekla itd. O macevima i lancima nema potrebe da pricam.
Ako ti je dostupan Stihl IPL i sam mozes videti kolika je zastupljenost identicnih delova u razlicitim testerama, sto je po meni genijalno.
Koncept konstrukcije testera je drugaciji, ali to nema veze sa performansama.
Ilustracija: Testere MS260 i MS250
Svi znaju da je 260 profesionalna a 250 farmerska, ali veruj da se 250-tica izuzetno puno koristi kod profesionlaca za okresivanje i laksa obaranja. Performanse skoro identicne, nesto laksa, amortizacija takodje odlicna.
Ukoliko se koristi dobra mesavina, radni vek je prakticno isti kod obe. Cena generalnog remonta je skoro ista, stim sto se kod 260-tice posao zavrsi dosta brze i to je njena prednost.
Plasticna konstrukcija 250-tice uopste nemora biti nedostatak.
Tako da ta tvoja 310-tka nema razloga da ne odradjuje posao odlicno.
 
Nikako se ne slazemo... Hoces reci da je razlika izmedju farmer i profesional motorke samo u vanjskom oklopu?? Nemoj biti smijesan, molim te...

Znam za sto je moja sadasnja motorka sposobna i kad mi dodje kolega pomoci u sumu sa svojom profi motorkom (ne znam broj ali izgledom je cak i manja nego 310) to radi puno puno bolje, lakse reze iako je na mojoj sve u redu, i lanac nov, imam i masinu za ostrenje i na nju "ispravljam" lanac ako "utekne" rucno ostrenje, kaljke skidamo jednako, jednaka piljevina ispada iz jedne i iz druge ali njegova se jednostavo ne gusi, manje vibrira, ne mjenja zvuk u toku rezanja dok se nasa zna i zagusiti nekad. Na nasoj je lanac 30 zubi a mislim da je i kod kolege.

Da se razumijemo, nisam ja neki profesionalac, godisnje napravim do 50m drva ali s tim da dobar dio drva odmah rezem na "furke" u metrazi do kuce dodje mozda trecina ukupne kolicine drva tako da su moje obje motorke dobro iskoristene. mala 170 je hobby verzija pa je s njom obaram tanja stabla do precnika 20-25cm, desavalo se 2-3 puta i deblje ali samo radi probe. hobby motorka kod mene reze kompletne ogranke od drveta i kad to odradim prelazim na kladu i dokle god mogu, rezem. Mala motorka za to nije napravljena ali ja ju tako koristim svjestan poslijedica. Ali pricati da su u njoj isti djelovi kao u nekoj "boljoj" motorki iste snage, to ti nikako ne mogu vjerovati. Pri zavrsetku rada malu motorku ne smijem ugasiti odmah nego ju malo moram pustiti da radi u leru da se ohladi. Kad mi nestane goriva, odmah tocim i palim ju da se ohladi i onda gasim ako treba. Iz nje isijava triput vise nego iz velike motorke ali se ne da.


ACA:
310 je dobar stroj, ali ima neke svoje muhe. Od kad je nova kupljena, radis s njom i u pol rezanja drveta se jednostavno ugasi... onda ju natezem malo i upali i ako hoces radi s njom 3 dana bez prestanka sve super. Gledao filter i dovodno crijevo iz rezervoara, karburator skidan i mjenjane membrane, podesavan je bezbroj puta ali to je jednostavno tako. Lanac se oteze relativno brzo i dosta nakuplja krsa u deklu kod kvacila i lanca (ne izbacuje mi piljevinu dobro kao neke pile). Kolega ima 310 sad ne znam model stariji ili mladji od nase, radila je do prije par godina ona sama do 300metara drva ali sve u metrazu. On ju ne moze nahvaliti a ganja ju kao i ja svoju malu 170, nema odmora i samo gaaaas. Prije nje smo imali 032 i to je bio stroj za ovu. Je bila teska kao kamen za kupus ali je i radila neumorno. Dvije generalke je kod nas dozivjela i bas nekidan sam ju bacio stajala rastavljena u kutiji 6-7 godina...
 
Da to hocu reci: tehnologija u obe je ista a ne da je isti motor u razlicitoj skoljci.

To o cemu ti pricas pokauje da kod tebe nesto nije u redu sa testerom - ispada da ti je bolja 170 od 310.
Ja licno ne volim ni jednu od tih farmerskih(290,310,390), ali ti tvrdim da kod majstora te testere idu kako treba.
Mislis li da je Stihl pustio u prodaju neispitanu testeru i da je sa 310 generalan problem? Naravno da ne-pa i sam kazes da tvoj poznanik nemoze da je nahvali.
To sto ti se isteze lanac znaci da rezes uglavnom tupim lancem sa(mozda) losim podmazivanjem. Kakvu masinu za ostrenje imas. Ako je onaj model od 30-40€ onda bolje da ga zaboravis(jer on kad sagori zub-tu nema popravke).
Nakupljanje piljevine u deklu nebih komentarisao..
 
Eh, tehnologija proizvodnje je jako sirok pojam. Sklopovi nisu isti, nije isto hladjenje, nije ista filtracija zraka, nije isti karburator na farmer i profi pili. detelji i cine razliku a i skoljka ima svoj posao da smanji vibracije tako da i ona igra vaznu ulogu.

Lanac ima i previse podmazivanja, nije do lanca nego se spaner pomice i bez obzira koliko dotegnem deklu sa strane lanac se nakon dva potrosena razervoara goriva dosta "objesi" a znam da ljudi po cjeli dan rade bez dotezanja lanca. Lanac je UVIJEK ostar, kad dodjem kuci iz sume naostrim obje motorke rucno i da uvijek stoje naostreni lanci, cak i dva rezervna sto imam za 310 su ostri. Stroj imam placen bas 40-ak € ali je motor na njemu toliko slab da ne moze zapaliti lanac. polako ga moram stiskati i da on fino brusi, kad ga naglije stisnem, stane. jedino na lancu od male motorke ne staje, njega moze zapaliti ali sa strojem ni ne ostrim mali lanac, samo velike. Koelga koji ima 310 ima isti takav stroj za ostrenje i s njim je takodjer prezadovoljan, kao i ja tako da cjena stroja ne govori puno o njegovoj kvaliteti rada u ovom slucaju. Jedino sto kaljke turpijam "od oka" plosnatom turpijom, kao i vecina ljudi. Opet napominjem da nisam profesionalni sumski radnik i da godisnje naostrim lanac 10-ak puta i to preventivno da se ne zatupi previse.

Nisam napisao da je 170 bolja od 310 o tome nema govora. sto ja radim sa 170 to je moj problem sto ju patim a s 310 radis s lakocom, ona samo jede drvo. Kazem samo da postoje bolje motorke od 310 u pribliznom cjenovnom rangu i da mi je zao sto pri kupovini ove motorke nismo razmisljali u tom pravcu.
 
Bobo,sto se tice vibracija tu profi masina nije nista bolja,bar 026 od MS 290,mozda cak ima i nesto vece vibracije 026 i ako je profi.Sto se istezanja lanca tice verovatno je do njegovog kvaliteta ili ti se iz nekog razloga previse greje lanac pa se istegne.Ja sa MS 290 tih problema nemam.Ja sam imao problema sa podmazivanjem lanca,cak i sad kad je na max podeseno i secem debela drva u koja ide pun mac jednostavno ne uspeva dobro da podmaze,kao da je slaba uljna pumpa za mac 45cm.Imao sam problem sa kombinovanom polugom za paljenje/gasenje,pa sam i to nekako sredio.Imao sam problem sa gubitkom snage i nekim pucketanjem,jednostavno pocne da falsuje i ugusi se,ali je verovatno bilo do goriva i sad je ok.Zadovoljan sam jer uvek dobro pali i hladna i zagrejana i ne greje se mnogo,a i potrosnja nije velika,mada nije ni mala.
 
A bolja za te pare bi bila?

Ako se potrefi akcija, dobijes 260 za te novce ili za minimalnu nadoplatu. Za nase potrebe je gabaritima 310 povelika, nema ovdje toliko debelih drva, bar ne u privatnim sumama gdje se redovno ruse drva i radi prorjeda. Po meni je za moje potrebe 260 bolji izbor nego 310 al ajde, sad je kasno pricati.

Bobo,sto se tice vibracija tu profi masina nije nista bolja,bar 026 od MS 290,mozda cak ima i nesto vece vibracije 026 i ako je profi.Sto se istezanja lanca tice verovatno je do njegovog kvaliteta ili ti se iz nekog razloga previse greje lanac pa se istegne.Ja sa MS 290 tih problema nemam.Ja sam imao problema sa podmazivanjem lanca,cak i sad kad je na max podeseno i secem debela drva u koja ide pun mac jednostavno ne uspeva dobro da podmaze,kao da je slaba uljna pumpa za mac 45cm.Imao sam problem sa kombinovanom polugom za paljenje/gasenje,pa sam i to nekako sredio.Imao sam problem sa gubitkom snage i nekim pucketanjem,jednostavno pocne da falsuje i ugusi se,ali je verovatno bilo do goriva i sad je ok.Zadovoljan sam jer uvek dobro pali i hladna i zagrejana i ne greje se mnogo,a i potrosnja nije velika,mada nije ni mala.

Kolega, lijepo ti pise da mi se spaner odvrce i da se vodilica povlaci prema motorki, lanac se istegne za godinu dana. I otkad to ima veze duljina lanca s kolicinom podmazivanja? Uljna pumpa daje odredjenu kolicinu ulja na svaki zub, dal je 20 il 40 zuba, uvijek ce pojedini zub dobiti jednaku dozu ulja koju isporucuje uljna pumpa. jasna je stvar da na dugackoj vodilici dolazi do usputnog gubitka ulja s lanca pa ne skodi malo pojacati podmazivanje ali dulji lanac nikako ne znaci slabije podmazivanje, kao sto kod mene u selu pricaju da motorka brze reze s kracim lancem nego s duljim?!? Lanac ima svoju brzinu koju odredjuju okretaji radilice i duljina nema veze s brzinom rezanja, ali ne moz ti dokazat ljudima...
 
Bobo,sto se tice vibracija tu profi masina nije nista bolja,bar 026 od MS 290,mozda cak ima i nesto vece vibracije 026 i ako je profi.Sto se istezanja lanca tice verovatno je do njegovog kvaliteta ili ti se iz nekog razloga previse greje lanac pa se istegne.Ja sa MS 290 tih problema nemam.Ja sam imao problema sa podmazivanjem lanca,cak i sad kad je na max podeseno i secem debela drva u koja ide pun mac jednostavno ne uspeva dobro da podmaze,kao da je slaba uljna pumpa za mac 45cm.Imao sam problem sa kombinovanom polugom za paljenje/gasenje,pa sam i to nekako sredio.Imao sam problem sa gubitkom snage i nekim pucketanjem,jednostavno pocne da falsuje i ugusi se,ali je verovatno bilo do goriva i sad je ok.Zadovoljan sam jer uvek dobro pali i hladna i zagrejana i ne greje se mnogo,a i potrosnja nije velika,mada nije ni mala.

Kako si odradio? posto i ja imam 290, i te simptome.
 
I otkad to ima veze duljina lanca s kolicinom podmazivanja? Uljna pumpa daje odredjenu kolicinu ulja na svaki zub, dal je 20 il 40 zuba, uvijek ce pojedini zub dobiti jednaku dozu ulja koju isporucuje uljna pumpa. jasna je stvar da na dugackoj vodilici dolazi do usputnog gubitka ulja s lanca pa ne skodi malo pojacati podmazivanje ali dulji lanac nikako ne znaci slabije podmazivanje.
Razumem tvoju potrebu da se razumes u sve i da sve najbolje znas,ali postoji nesto sto se zove stelujuca uljna pumpa kod koje se steluje protok,dakle kapacitet.Uglavnom ima 3 polozaja u zavisnosti od duzine vodilica,a samim tim i lanaca
1.za manje duzine vodilica
2.za srednje
3.za max.duzine (za dati model)
Ulje iz pumpe ulazi u kanal vodilice gde ga uzimaju pogonski clanci lanca,sto ima vise clanaka,potrebno je vise ulja.
 
Tacno tako,sto duzi lanac treba vise i ulja,narocito kada se seku debela drva treba povecati kapacitet tj,protok ulja kroz vodjice da nebi doslo do grejanja i habanja maca i lanca. narvno uslov je da to moze da se nasteluje, nemoze na svakoj testeri ali dobro je gde moze.
 
Bobo znaci po tebi testeri sa macem od 75 ili vise santimetara netreba jaca pumpa-svaki zub dobija i dalje jednako ulja?
Znaci posle 30 i kusur godina da naucim nesto potpuno novo.
Bojim se da ti je bolje da ne komentarises nesto sto ocigledno ne razumes..
 
U nekom vremenskom periodu pri određenom broju obrtaja pumpa izbaci jednu količinu ulja koja se rasporedi na n članaka lanca. Ako je duži lanac ta ista količina se dijeli na više članaka i samim tim je svaki posebno podmazan sa manjom količinom ulja. Slabije podmazivanje povlači veće trenje, više zagrijavanje vodilice, i u konačnici manju brzinu kretanja lanca. Takođe nije isti otpor mašini kad u drvetu ima istovremeno 10 ili 14 zuba, jasno je da će se sa većim brojem više mučiti.
 
Kolega, lijepo ti pise da mi se spaner odvrce i da se vodilica povlaci prema motorki, lanac se istegne za godinu dana. I otkad to ima veze duljina lanca s kolicinom podmazivanja? Uljna pumpa daje odredjenu kolicinu ulja na svaki zub, dal je 20 il 40 zuba, uvijek ce pojedini zub dobiti jednaku dozu ulja koju isporucuje uljna pumpa. jasna je stvar da na dugackoj vodilici dolazi do usputnog gubitka ulja s lanca pa ne skodi malo pojacati podmazivanje ali dulji lanac nikako ne znaci slabije podmazivanje, kao sto kod mene u selu pricaju da motorka brze reze s kracim lancem nego s duljim?!? Lanac ima svoju brzinu koju odredjuju okretaji radilice i duljina nema veze s brzinom rezanja, ali ne moz ti dokazat ljudima...
Ovo ti definitivno nije trebalo,sam sebi u usta skaces.:sjasi:
Kako si odradio? posto i ja imam 290, i te simptome.
Iznad onog dela u koji je uglavljena osvina poluge,da tako kazem,odnosno u onom delu gde se okrecei odakle iskace,e tu sam je zalepio dvokomponentnim lepkom ali tako da moze da se okrece,ali da ne moze da se izvadi.Pre toga sam je skinuo i obrusio ulegnuce za zub,kako bi bolje prihvatila treci polozaj.Ako ti je jasno,ja kad citam sta sam napisao nista mi nije jasno.:osmeh:
 
Naravno da treba veca kolicina ulja za dulji lanac, ali sto je kolega napisao da na standardnoj vodilici s kojom je motorka dosla nema dovoljnu kolicinu ulja, to nikako... Tu je nesto ili zacepljeno ili neispravno.

Dozvolite, jedan okretaj radilice okrece pogonski lancanik jedan krug (zanemarimo gubitke, razmatrajmo ovo kao idealan slucaj), za taj jedan okret pogonskog lancanika i uljna pumpa napravi jedan okret i za taj jedan okretaj to ulje se podjeli na NA PRIMJER 4 zuba. da li ima veze koliko je dugacak lanac ili nema kad ce za svaki okretaj radilice uljna pumpa izbaciti odredjenu kolicinu ulja (vise ili manje ovisno o podesavanju) na ISTI broj zubi, bio lanac 30 ili 40 zuba. Isto tako sam napisao da treba pojacati kolicinu ulja na vecoj vodilici posto dulja vodilica znaci da jedan zubac napravi dosta dulji put nego s kracom vodilicom i ako se ne poveca kolicina ulja, moze biti da na 3/4 puta taj zub ostane suh i tu se desava trenje, grijanje i istezanje lanca te pacenje stroja.

Moja izjava i dalje stoji, bez obzira na duljinu lanca, svaki zub DOBIVA istu kolicinu ulja kroz rupicu na pocetku vodilice samo sto dulja vodilica, ta kolicina ulja krace traje. Ko razumije, razumije a tko ne, sta mu ja mogu.

Nisam profesionalac ali znam sta pricam. Mozda se nisam dobro izrazio pa nastene zbrka i tu imate moje izvinjenje...
 
Nazad
Vrh