Motorne testere

Isto sam i ja imao raznorazne probleme sa tomoskom i na kraju je batalim,necu da radim sa njom i to je to.Kad sve me nesto kopka da je probam i sastavim je,nastavim crevce za mesavinu i sipam mesavinu za stilku i cepa ona ne zna da stane.Oce po malo da falsira,ali sad kad joj zamenim crevce i filter goriva mislim da ce da radi bez problema.Pali i vruca i hladna i ima snage.Nego sad se setih za mesavinu,kad je bila pre par godina u servis radi zamene klipa i karika majstor je reko da se pravi mesavina sa ovim 2t uljima,ali da se doda malo i SAE 30,pa me zanima jel cuo jos neko za tako nesto?
Prelistaj malo unazad ima priča o tome ( što se mene tiče beži od tog majstora što dalje i što brže)
 
Ma nije mi samo jasno odakle je on zakljucio i zbog cega da treba da se doda SAE 30?Nisam ja tad nosio testeru kod njega pa da ga pitam.Inace i ne planiram vise nikad nigde da je nosim,dok radi radi i gotovo.
 
Cesto sam imao problem sa mojom H266, ili sitne ili krupnije stvari (zeza ler, menja rad kada se pregreje, nece da upali itd.), pa sam menjao sve zivo na njoj, preko amortizera, filtera, creva, svecice, membrane itd, i ponovo ista pesma. Medjutim od kako sam poceo da koristim iskljucivo Husqvarna ulje u kombinaciji sa nekih 4,2-4.4 litra benzina, promena je neverovatna. Koliko god da radim sa njom, testera vise uopste ne posustaje. Nastelovana je da bolje ne moze, lanac cesce ostrim sa sablonom i guta sve ispred sebe.
Sada za vikend, otislo nas trojica u sumu i nasekli 8m. Radilo se sa mojom Husqvarna 266se i Stihl 038. Ova stihl, iako u navodno super stanju i priblizne snage, dosta je sporija i slabija od Husqvarne, pa smo stihl stavili po strani i radili samo sa husqvarnom. Vlasnik stihl-a sipa obicno neko crveno ulje sa pijace i to mesa sa 5 litara benzina.

E sada, ne znam kakva su vasa iskustva sto se mesavine tice, ali ja toplo preporucujem ovo husqvarna ulje.

Na tu 266 ide klip i cilindar od 272 i malo se jos naturpija i znas sta radi. Jednu sam imao i prodao. U sustini 66,61,266,272 su iste testere samo sa razlicitim precnikom cilindra. :cool:
 
Serviser u Husqvarni ovde kod mene u Kgu (ko je u bilizini, zna Momcila) kaze da bolju testeru nikada nije radio za svo vreme koliko radi u servisu, i uvek se igra sa njom kao dete dok je steluje. Meni jedino smeta njena tezina, mada sto se motornih testera tice, moje misljenje je da uvek treba imati dve testere. Jednu ovako jacu, i jednu laganu za iskresivanje poput recimo ms180. Oboris vece drvo, pojedes stablo sa ovom velikom, spustis je (i odmaris) i uzmes malu da sredis motke i granje.
U suprotnom, ne samo sto ne hladis veliku testeru, vec se brzo umoris i uhvatim sebe kako je sve vise naslanjam na butinu dok je nosim.

Tintoreti, nemam potrebe sada da to nista cackam i eksperimentisem, ali cu svakako ovo zapamtiti ako ne daj Boze nastane neki haos i ako budem morao da menjam cilindar i klip. Ja sam uvek za to da testera bude sto god je moguce jaca i ostrija. Ne znam samo na sta mislis kada kazes da se naturpija?
 
Isto sam i ja imao raznorazne probleme sa tomoskom i na kraju je batalim,necu da radim sa njom i to je to.Kad sve me nesto kopka da je probam i sastavim je,nastavim crevce za mesavinu i sipam mesavinu za stilku i cepa ona ne zna da stane.Oce po malo da falsira,ali sad kad joj zamenim crevce i filter goriva mislim da ce da radi bez problema.Pali i vruca i hladna i ima snage.Nego sad se setih za mesavinu,kad je bila pre par godina u servis radi zamene klipa i karika majstor je reko da se pravi mesavina sa ovim 2t uljima,ali da se doda malo i SAE 30,pa me zanima jel cuo jos neko za tako nesto?
Mozda majstor zeli da te zastiti od komaraca,da ih rasteras dimom koje pravi sae 30. Druge svrhe za sipanje sae30 ne vidim.To ulje slabo podmazuje posto izgori zajedno sa benzinom u motoru,2t ulja ne gore pa zato se i koriste u mesavini.Ulje treba da smanjuje trenje i tako hladi klip i cilindar. Upotrebom sae 30 ne smanjuje se temperatura pa brze stradaju delovi u motoru. Te price da je sae 30 masnije pa zato bolje su ciste budalastine. Pricaju ih ljudi koji nemaju blage veze sa sagorevanjem 2t motora. Imam testeru od1999 godine, posekla je hiljade metara i jos uvek nije otvarana. U pocetku sam koristio ditaktol 5% a potom 2t ulja,stihl, husqvarna, dolmar,oregon i uvek 2.5%. Tako da oko upotrebe ulja za mene dileme nema,pa to i savetujem drugima. I vrlo vazna stvar nikad ne podesavati smesu na svoju ruku ili na osnovu zvuka pri punom gasu. odstupanje od fabrickog ne vece od 1/4 kruga. Kod mene ljudi uvek dodaju vise vazduha jer lepse zvuci i brze reze,ali ne mozes im dokazati da je tako slabo podmazivanje pa im posle ulje krivo.
 
Ne samo da je slabije podmazivanje, nego testera gubi snagu. Dobija turazu i mislis da je to bolje, ali nije. Onaj rezak zvuk se trazi.
 
@Goran rg,potpuno si upravu ovo za komarce.Kad smo joj dodavali SAE 30 komotno su mogli komarci da se zaprasuju sa njom,eto koliko je dimilo.A tek sto je zagusljivo,to i da ne pricam.Sad od kako sam je sastavio i ponovo pustio u pogom pravim mesavinu isto kao za stilke sa 2,2-2,3% ulja i radi samo tako i ne greje se.
 
Dajte neku preopruku za kupovinu motorne testere i rezanje godišnje 10metara drva , neko sitnije orezivanje za kućne potrebe.
 
Tintoreti, nemam potrebe sada da to nista cackam i eksperimentisem, ali cu svakako ovo zapamtiti ako ne daj Boze nastane neki haos i ako budem morao da menjam cilindar i klip. Ja sam uvek za to da testera bude sto god je moguce jaca i ostrija. Ne znam samo na sta mislis kada kazes da se naturpija?

Da se napravi veci otvor na auspuhu i da se malo prosire usisni i izduvni portovi na cilindru. Na to sam mislio da se "naturpija":osmeh:

- - - - - - - - - -

Dajte neku preopruku za kupovinu motorne testere i rezanje godišnje 10metara drva , neko sitnije orezivanje za kućne potrebe.

Stihl 260, husqvarna 359 i td.......
 
Dajte neku preopruku za kupovinu motorne testere i rezanje godišnje 10metara drva , neko sitnije orezivanje za kućne potrebe.

Za tu kolicinu i za "kucne potrebe" je dosta i neki manji - svaki ciga... tako i ja... Koristimo za takvu kolicinu i oko kuce stihl ms180, i super se pokazalo. Ako ne obaras velika stabla (da precnik nije veci od 100 cm) oda je sasvim dovoljno ovde kod nas.

Dolmar su vrhunske testere - doduse to sam cuo od majstora, ja nisam koristio nikad, ali ovog majstora smatram kao ozbiljnog/pouzdanog izvora.
 
Za tu kolicinu i za "kucne potrebe" je dosta i neki manji - svaki ciga... tako i ja... Koristimo za takvu kolicinu i oko kuce stihl ms180, i super se pokazalo. Ako ne obaras velika stabla (da precnik nije veci od 100 cm) oda je sasvim dovoljno ovde kod nas.
Gde kupiti original Stihl da nije neka kopija i kinez
 
Mi smo pre par godina kupili u Vrscu (u "prodavnici" ne na pijaci :) ) - tamo je i bio ove godine na servisu. Ne radu za dz (seviseri), ali je ovl. servis ipak ovl. servis...
 
Za te potrebe MS 180 stvarno sasvim odgovarajuca testerica.Najbolje kupiti kod ovlascenog STIHL prodavca,njih barem svuda ima.

Tako je. Oko 200 evra je (mozda malo vise), odradi posao - naravno nisam profesionalac, ali za nase potrebe sasvim je zadovoljavajuca (i pod "nase potrebe" pada i kolega radoslav78z po njegovom opisu).
 
E hvala kolegama na savetima ,najverovatnije će ovaj model koji ste naveli biti moj konačan izbor:osmeh:
 
Radoslave, slobodno uzmi ms180. Nikada nisam cuo niti ovde na forumu, niti od bilo koga da je ta testera losa iz bilo kog razloga. Neces da pogresis nikako za tako malu kolicinu drva.

Tintoreti, aaa, na to turpijanje si mislio :)
Samo reci sledeci put port&polish. To sam radio na autu kada sam se bavio drag race-om. Nisam znao da to moze i sa testerama da se radi :)
 
Ako je u dobrom stanju vrijedi. Ja sam svoju prije 10-12 godina platio 100E u lošem stanju i sredio je. Zvijer od testere, za nju nema teškog posla. Jedina mana joj je što je ubitačno teška. Inače, sa njom treba biti oprezan. Veoma je snažna i traži dosta snage kako bi je kontrolisao.
 
Moja preporuka je da ne uzima te rage. Preteške i preglomazne za poslove koje si naveo da ti treba testera, a kupovina polovne robe je uvijek mačak u džaku.
Može ti se i posrećiti da služi godinama, ali bilo šta da otkaže kasnije je problem naći dijelove.
 
Nazad
Vrh